„Czas na Padsharing”. Akcja Menstruacja tworzy okresową sieć wsparcia

Jak wesprzeć ten wyjątkowy projekt? To banalnie proste.
„Czas na Padsharing”. Akcja Menstruacja tworzy okresową sieć wsparcia
Fot. Instagram.com (@akcjamenstruacja)
08.02.2021

„Cześć, czy ktoś orientuje się jakie są absolutnie najtańsze produkty menstruacyjne na rynku? Mam okres za 5 dni i 5 zł na koncie”. Takimi słowami zaczyna się wiadomość przesłana do organizacji Akcja Menstruacja, czytamy we wpisie młodych aktywistek na Facebooku. Te słowa dobitnie pokazują, że ubóstwo menstruacyjne to wielki problem, który nie omija również Polski. 

Zobacz również: „Chcemy zaróżowić całą Polskę”. Różowa skrzyneczka walczy z ubóstwem menstruacyjnym

Akcja Menstruacja to jedna z organizacji, które nie tylko uświadamiają nasze społeczeństwo na temat okresu i walczą z jego tabuizacją. Młode aktywistki pomagają wszystkim potrzebującym, którzy nie są w stanie pozwolić sobie na zakup niezbędnych środków higieny menstruacyjnej. Dzięki ich inicjatywie w wielu polskich szkołach (i nie tylko) pojawiły się Punkty Pomocy Okresowej, czyli szafki z darmowymi tamponami i podpaskami, systematycznie uzupełniane przez osoby wspierające akcję. 

Teraz działaczki z Akcji Menstruacji, zainspirowane cytowaną wyżej wiadomością stworzyły nowy, wyjątkowy i innowacyjny projekt – Padsharing. Na czym polega ta okresowa sieć wsparcia i w jaki sposób można stać się jej częścią? 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Akcja Menstruacja (@akcjamenstruacja)

Akcja Menstruacja uruchamia Padsharing, okresową sieć wsparcia

We wpisie na Facebooku aktywistki z Akcji Menstruacji wyjaśniają, że Padsharing to projekt, którego celem jest dzielenie się produktami menstruacyjnymi. Każdy może dołączyć do akcji - zarówno osoby potrzebujące, jak i wszyscy ci, którzy chcieliby je wesprzeć i podarować im niezbędne środki higieniczne. Co więcej, zgłoszenia mają charakter całkowicie anonimowy. 

Jak to działa? Działaczki z Akcji Menstruacji przygotowały dwa formularze online. Pierwszy jest dedykowany osobom w potrzebie, a drugi wszystkim darczyńcom.  

Jeśli potrzebujesz pomocy - wypełnij formularz: https://forms.gle/82DpCEmpxN3PG6F16 lub wyślij maila na adres [email protected] podając adres Rossmanna, z którego możesz odebrać paczkę i określając jakie produkty są Ci potrzebne. Jeśli chcesz pomóc - wypełnij inny formularz: https://forms.gle/TS512vm6Wty3eH339 lub wyślij maila na podany wyżej adres, w którym zadeklarujesz za jaką kwotę jesteś gotowa_y zasponsorować paczkę. Wtedy wkracza Martyna z naszego zespołu - wyśle Ci maila, w którym poda do jakiego Rossmanna zrobić zamówienie i co kupić. Jako adresata podajesz maila [email protected], a kiedy zamówienie zostanie zrealizowane, wyślemy osobie potrzebującej kod odbioru, który przyjdzie na naszego maila 

- czytamy na Facebooku. 

"Cześć, czy ktoś orientuje się jakie są absolutnie najtańsze produkty menstruacyjne na rynku? Mam okres za 5 dni i 5 zł...

Opublikowany przez Akcja Menstruacja Piątek, 5 lutego 2021

 

Projekt Padsharing spotkał się z wielkim odzewem ze strony internautów. Wielu z nich napisało w komentarzach, że już wypełniło udostępniony formularz i są chętni do pomocy. Więcej o akcji możecie przeczytać m.in. na profilu Akcji Menstruacji na Facebooku.  

Co sądzicie o tej inicjatywie?  

Zobacz również: Dwaj nastoletni chłopcy zawsze noszą w plecakach tampony. Powód zadziwia i wzrusza

Polecane wideo

Tatuaż z błyskawicą. 10 miejsc na ciele, gdzie będzie wyglądał idealnie
Tatuaż z błyskawicą. 10 miejsc na ciele, gdzie będzie wyglądał idealnie - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 3.38 / 5
gość (Ocena: 5) 09.02.2021 20:58
Jeśli nie wierzycie, że można być tak ubogim, że nie stać nas na podpaski, to jesteście szczęściarami. Ale tak naprawdę, wystarczy odrobinę empatii. Ja sama nigdy uboga nie byłam. Ale zdarzyło mi się dostać niespodziewanie okres w mieście i nie mieć przy sobie grosza. I jak się przemogłam, żeby poprosić ludzi o pomoc, to nikt mi nie mógł pomóc. Koleżanka pożyczyła mi spodnie na zmianę, które i tak zakrwawiłam w drodze do domu mimo że napchałam sobie papieru toaletowego do majtek. Tak, od tamtej pory zawsze mam zapas przy sobie, ale wtedy miałam jakieś 14 lat i były zupełnie inne czasy. A ta historia jest jedną z tych mniej drastycznych. Gdyby w szkolnych/publicznych ubikacjach, tak jak papier toaletowy, były choćby najtańsze najprostsze podpaski, to wszystko by się nie wydarzyło. Trochę wyobraźni, ludzie!
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 09.02.2021 14:12
Śmieszy mnie trochę to feministyczne przedstawianie miesiączki jako coś najważniejszego. Sorry, ubóstwo menstruacyjne nie istnieje, jak kogoś nie stać nawet na paczkę podpasek Bella (tych klasycznych) to znaczy, że nie stać go na nic i to nie jest "ubóstwo menstruacyjne", a ogólnie, po prostu - UBÓSTWO, które może dotyczyć nie tylko kobiet, ale też mężczyzn. Proponuje takich ludzi wspierać w tych ważniejszych kwestiach niż miesiączka, takich które są potrzebne do przeżycia. Jak kupicie takiej kobiecie chociażby jeden bochenek chleba, to już będzie mogła sobie odłożyć te 3 zł na podpaski.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 09.02.2021 13:58
Ja obecnie nie pracuje, nikt mnie nie utrzymuje, żyje z renty, więc moja aktualna sytuacja finansowa nie jest zbyt kolorowa, a w życiu nie zdażyło mi się być w sytuacji, w której nie starczyłoby mi na te nawet lepsze podpaski czy tampony, już o tych tanich, klasycznych nie wspominając... bez przesady z tym ubóstwem menstruacyjnym, aczkolwiek nie twierdzę, że na pewno nie ma w Polsce ani jednej kobiety, której nie stać na podpaski, z tym, że wydaje mi się, że jeśli już, to jednak jest to rzadkość, i to są osoby naprawdę solidnie ubogie, z tym że takich osób najpewniej nie stać też na jedzenie i inne podstawowe potrzeby, które są ważniejsze niż jakieś tam podpaski. I właśnie dlatego lepiej byłoby kogoś takiego wesprzeć jedzeniem, czy np.jakimś materiałem na opał, żeby ktoś się nie zagłodził i nie zamarzł, a nie podpaskami, które w najgorszych sytuacjach da się zastąpić nawet jakąś gazetą czy ubraniem, i da się tak przeżyć. Za to bez jedzenia człowiek nie przeżyje, i podpaskami też się nie naje. 😉
odpowiedz
Beata (Ocena: 4) 09.02.2021 12:17
Akcja całkiem fajna, ale wystarczy dobrze rozporządzać swoim budżetem. Zazwyczaj kupuje w dużych paczkach, bardziej się opłaca, kupiłam nawet biobidet gruszkę, żeby ułatwić sobie te dni.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.02.2021 06:27
Ja znam jeden przypadek- moja rodzona siostra. Zarabiała dużo, ale rozwalała kasę co do grosza, a potem kradła moje tampony. Często zostawałam bez tamponów, mając te 15 czy 16 lat. Wiec wiem, że to może być uciążliwe. Zaczęłam pokój zamykać na klucz, to z kolei była awantura w domu, że tak to nie może być. Wtedy przydałaby mi się taka pomoc, nie będę ukrywać. Ale dorosłym, zarabiającym babom pomagać? No nie. Trzeba się nauczyć dbać o swój budżet. Ja zawsze mam zapas środków higienicznych, to nie jest wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie żeby komuś na to kasy brakowało.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie