Aborcja w Polsce od dziś jest praktycznie całkowicie nielegalna. Wyrok TK został opublikowany

Kobiety będą musiały rodzić nawet w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.
Aborcja w Polsce od dziś jest praktycznie całkowicie nielegalna. Wyrok TK został opublikowany
Fot. iStock
28.01.2021

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Od tego dnia minęły ponad 3 miesiące, a przez ten czas wyrok TK nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Aż do wczorajszego wieczora. Tuż przed północą rząd zamieścił orzeczenie na stronie internetowej Dziennika Ustaw, co oznacza, że oficjalnie weszło ono w życie. 

Zobacz również: Jak wygląda dostępność do aborcji w Polsce? „Nasze państwo stosuje przemoc instytucjonalną”

Aborcja w Polsce prawie całkowicie nielegalna. Wyrok TK opublikowany

Tym samym aborcja w Polsce stała się praktycznie całkowicie nielegalna. Od dziś kobiety będą musiały rodzić nawet w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Z oficjalnych danych wynika, że aborcja z przyczyn embriopatologicznych stanowi w naszym kraju 98 proc. wszystkich zabiegów terminacji ciąży. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Z raportu przygotowanego przez Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wynika, że aborcja jest doświadczeniem co trzeciej Polki. 

Szacujemy, że każdego roku ok. 100-150 tys. kobiet i osób transpłciowych szuka na własną rękę sposobów na bezpieczne przerwanie niechcianej ciąży 

- tłumaczyła dyrektorka Federacji Krystyna Kacpura. 

W uzasadnieniu decyzji Trybunały Konstytucyjnego pojawiły się m.in. poniższe zapisy: 

Trybunał podtrzymał stanowisko, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę, nie tylko w formie przepisów gwarantujących przetrwanie człowieka jako jednostki czysto biologicznej, ale także jako bytu całościowego, dla którego egzystencji niezbędne są również odpowiednie warunki społeczne, bytowe, kulturowe, w całości składające się na istnienie jednostki. 

W ocenie Trybunału dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka - człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny - zgodnie z art. 38 Konstytucji - musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona. 

Trybunał niezmiennie stoi na stanowisku, że nie powinno budzić wątpliwości, iż przepisy konstytucyjne gwarantują ochronę zdrowia dziecka poczętego, w szczególności zaś z przepisów tych można wywnioskować obowiązek ustawodawcy wprowadzenia zakazu naruszania zdrowia dziecka poczętego oraz ustanowienia środków prawnych gwarantujących w sposób dostateczny przestrzeganie tego zakazu. 

Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego ponownie wyszli na ulice. Demonstracje odbyły się w 47 miastach w całej Polsce. Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada kolejne protesty. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Strajk Kobiet (@strajk_kobiet)

Zobacz również: Parlament Europejski o zakazie aborcji w Polsce. „Orzeczenie TK zagraża zdrowiu i życiu Polek”

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze (135)
Ocena: 4.93 / 5
Delishya (Ocena: 5) 03.02.2021 17:39
Pracujących będzie stać żeby wyjechać na weekend za granicę i usunąć wadliwą ciążę. Odsetek samoistnych poronień do 3 miesiąca jest dosyć spory, więc nawet lekarz prowadzący się nie zdziwi. I nie da się na podstawie zwykłego badania miesiąc później stwierdzić czy była skrobanka czy nie. Gorzej będą miały kobiety których nie będzie stać na wyjazd aborcyjny. Takie działania sprawiają że bo biedni będą jeszcze biedniejsi a różnice klasowe będą się pogłębiać. Głupimi masami łatwiej się steruje.
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 02.02.2021 09:52
No i bardzo dobrze, chore dzieci np z Zespołem Downa też mają prawo żyć. Jedynie wady letalne są do dyskusji
zobacz odpowiedzi (6)
gość (Ocena: 5) 30.01.2021 14:59
A dziecko z gwałtu już nie jest człowiekiem i nie ma prawa do życia? Taka ich logika.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 30.01.2021 14:21
Róbcie badania prenatalne w krajach w których nie obowiązuje klauzula sumienia..
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 30.01.2021 05:52
Ja też jestem za legalną aborcją ze względu na wady płodu, ale tak sobie czytam te komentarze i dobija mnie wprowadzanie w błąd kobiet przez inne kobiety. Badania prenatalne inwazyjne przeprowadza się tylko i wyłącznie jak jest taka konieczność, czyli np.wtedy kiedy te nieinwazyjne badania coś wykryją i trzeba będzie to potwierdzić, albo temu zaprzeczyć, z tym że nieinwazyjne badania nie wykrywają każdej wady, i w takim przypadku nie trzeba być wybitnym, żeby dostrzec to, że jeśli dziecko będzie chorować na coś innego, czego nie da się wykryć badaniem nieinwazyjnym, to nikt wam w czasie ciąży takiej choroby u dziecka nie wykryje. A więc mówiąc w skrócie, wbrew krążącemu tutaj mitowi, tak jak najbardziej może się zdarzyć, że pomimo prawidłowego wyniku badań prenatalnych urodzicie dziecko z jakąś wadą wrodzoną, już nie wspominając o chorobach, które mogą być wynikiem chociażby infekcji w życiu płodowym, przedwczesnego porodu czy skomplikowanego przebiegu porodu. Wasze dziecko może być niewidome, głuche, upośledzone umysłowo i ruchowo pomimo świetnych wyników w czasie ciąży.
zobacz odpowiedzi (7)

Polecane dla Ciebie