22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Od tego dnia minęły ponad 3 miesiące, a przez ten czas wyrok TK nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Aż do wczorajszego wieczora. Tuż przed północą rząd zamieścił orzeczenie na stronie internetowej Dziennika Ustaw, co oznacza, że oficjalnie weszło ono w życie.
Zobacz również: Jak wygląda dostępność do aborcji w Polsce? „Nasze państwo stosuje przemoc instytucjonalną”
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce. W związku z tym na ulice wielu polskich miast wyszli protestujący, sprzeciwiający się decyzji Trybunału i publikowaniu jego wyroku w Dzienniku Ustaw. https://t.co/ydhlTAFlQa
— tvn24 (@tvn24) January 27, 2021
Tym samym aborcja w Polsce stała się praktycznie całkowicie nielegalna. Od dziś kobiety będą musiały rodzić nawet w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Z oficjalnych danych wynika, że aborcja z przyczyn embriopatologicznych stanowi w naszym kraju 98 proc. wszystkich zabiegów terminacji ciąży. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Z raportu przygotowanego przez Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wynika, że aborcja jest doświadczeniem co trzeciej Polki.
Szacujemy, że każdego roku ok. 100-150 tys. kobiet i osób transpłciowych szuka na własną rękę sposobów na bezpieczne przerwanie niechcianej ciąży
- tłumaczyła dyrektorka Federacji Krystyna Kacpura.
Trybunał Przyłębskiej opublikował właśnie uzasadnienie wyroku z października 2020 r. w sprawie przepisów o dopuszczalności aborcji.
— Wanda Nowicka (@WandaNowicka) January 27, 2021
Ale to jeszcze nie koniec.
Tej wojny z kobietami jeszcze nie wygraliście i nie wygracie.#PiekłoKobiet #StrajkKobiet @federapl @strajkkobiet
W uzasadnieniu decyzji Trybunały Konstytucyjnego pojawiły się m.in. poniższe zapisy:
Trybunał podtrzymał stanowisko, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę, nie tylko w formie przepisów gwarantujących przetrwanie człowieka jako jednostki czysto biologicznej, ale także jako bytu całościowego, dla którego egzystencji niezbędne są również odpowiednie warunki społeczne, bytowe, kulturowe, w całości składające się na istnienie jednostki.
W ocenie Trybunału dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka - człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny - zgodnie z art. 38 Konstytucji - musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona.
Trybunał niezmiennie stoi na stanowisku, że nie powinno budzić wątpliwości, iż przepisy konstytucyjne gwarantują ochronę zdrowia dziecka poczętego, w szczególności zaś z przepisów tych można wywnioskować obowiązek ustawodawcy wprowadzenia zakazu naruszania zdrowia dziecka poczętego oraz ustanowienia środków prawnych gwarantujących w sposób dostateczny przestrzeganie tego zakazu.
Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego ponownie wyszli na ulice. Demonstracje odbyły się w 47 miastach w całej Polsce. Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada kolejne protesty.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz również: Parlament Europejski o zakazie aborcji w Polsce. „Orzeczenie TK zagraża zdrowiu i życiu Polek”