Szokujące dane z Polski. „Jedna placówka ginakologiczna na ponad 27 tys. pacjentek”

Wpis blogerki szokuje i zwraca uwagę na olbrzymi problem.
Szokujące dane z Polski. „Jedna placówka ginakologiczna na ponad 27 tys. pacjentek”
Fot. iStock
28.01.2021

“Podstawą praw reprodukcyjnych jest uznanie podstawowego prawa wszystkich par i jednostek do decydowania swobodnie i odpowiedzialnie o liczbie, odstępach czasowych i momencie sprowadzenia na świat dzieci, prawa do informacji, dostępu do środków, które to zapewniają, a także prawa do utrzymania najwyższego standardu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”. Tak głosi oficjalna definicja prawa reprodukcyjnego stworzona przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. 

Zobacz również: Polska znów z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. Lepiej jest nawet na Białorusi

Tymczasem w Polsce, jak wynika z różnych raportów, te prawa są notorycznie łamane. Wystarczy wspomnieć chociażby wyrok Trybunały Konstytucyjnego ws. aborcji z przyczyn embriopatologicznych, które (według oficjalnych danych) w naszym kraju stanowią aż 98 proc. wszystkich zabiegów przerywania ciąży. Prawa reprodukcyjne Polek są łamane także jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Środki hormonalne są wydawane tylko na receptę, a wielu lekarzy odmawia ich wypisania zasłaniając się klauzulą sumienia. 

Ale prawa reprodukcyjne to także “prawa do utrzymania najwyższego standardu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, a więc powszechny dostęp do opieki ginekologicznej. A ten, jak się okazuje, nie ma nic wspólnego z powszechnością. Na ten problem zwróciła uwagę blogerka Martyna Jałoszyńska, autorka strony “Feminizm Daily”. Jej szokujący wpis odbił się szerokim echem w Internecie. 

Fot. iStock

Jak wygląda dostęp nastolatek do ginekologa? Szokujące dane 

Martyna Jałoszyńska, posiłkując się danymi dostępnymi na stronie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, zamieściła na swoim profilu na Instagramie obszerny wpis na temat dostępności opieki ginekologicznej dla dziewcząt w Polsce. Okazuje się, że na jedną placówkę przypada aż 27 tys. młodych pacjentek. 

Sprawdzałam tę liczbę kilkanaście razy, bo wciąż nie mogę uwierzyć, że to prawda. 

W Polsce jest 1,3 miliona dziewcząt w wieku od 12. do 18. roku życia. Dla tych wszystkich dziewcząt (oraz niepełnoletnich osób z macicami) przewidziano w sumie 48 miejsc, gdzie mogą w ramach NFZ skorzystać z konsultacji ginekologicznej. Jedna placówka na ponad 27 tysięcy pacjentek!  

Jak to możliwe? Niepełnoletnimi pacjentkami mogą zajmować się tylko lekarze specjaliści w dziedzinie położnictwa i ginekologii - lekarze innych specjalności mogą przyjąć tylko pełnoletnie osoby. 

W niektórych województwach bywa tak, że jest tylko jedno miejsce, gdzie nastolatka może pójść do ginekologa. Na przykład w podkarpackim - masz mniej niż 18 lat i chcesz iść do ginekologa na NFZ? Możesz, ale tylko w Rzeszowie. Jeśli mieszkasz kilkadziesiąt kilometrów dalej, to musisz albo zapłacić za wizytę prywatną, albo za podróż do Rzeszowa. Oczywiście nie możesz też dowolnie wybierać terminu - rzeszowska poradnia czynna jest 3 razy w tygodniu po 3-4 godziny. Jeśli więc chcesz z niej skorzystać, musisz de facto zmarnować cały dzień roboczy - ty i osoba dorosła, która pojedzie razem z tobą. Bo nastolatka nie może sama pójść do ginekologa, chociaż współżyć może legalnie od 15. roku życia. 

Blogerka dodaje, że chociaż równy dostęp do świadczeń zdrowotnych teoretycznie jest zapewniony prawnie, w praktyce okazuje się to najzwyklejszą fikcją. 

Konstytucja RP gwarantuje wszystkim obywatelkom i obywatelom równy dostęp do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Jak możemy jednak mówić o równym dostępie, kiedy osoby, które mieszkają poza dużymi miastami, mogą do lekarza umówić się jedynie prywatnie? Zamożnych kobiet ten problem nie dotknie - one bez problemu znajdą 200 zł na wizytę. 

Martyna Jałoszyńska zwraca uwagę, że problem braku dostępu do opieki ginekologicznej dotyczy nie tylko dziewcząt z mniejszych miejscowości, ale także pochodzących z ubogich lub przemocowych rodzin. 

Ale co ma zrobić rodzina, w której pieniędzy brakuje? 

Co ma zrobić nastolatka, która chce uprawiać seks, ale pochodzi z przemocowej rodziny, w której rodzice odmówią pójścia z nią do lekarza? 

Co ma zrobić rodzina wykluczona transportowo, która do najbliższej placówki ma 100 km? 

Tak, aborcja jest ważna. Ale nie możemy zapominać, że prawa reprodukcyjne kobiet łamane są na każdym kroku. Ten problem dotyczy nas wszystkich 

- kończy swój wpis blogerka. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Martyna Jałoszyńska (ona/jej) (@martynajaloszynska)

Powyższy post odbił się w Internecie szerokim echem. Wielu komentujących było zszokowanych realiami opisanymi przez Martynę Jałoszyńską. Inne osoby dzieliły się podobnymi doświadczeniami w tym temacie. 

Przerażające. A gdy dodamy do tego wykluczenie komunikacyjne, zależność od zgody rodzica/opiekuna na wizytę u ginekologa... 

Jako 17-latka chciałam iść do ginekologa, ale bez rodziców i bardzo długo szukałam, dużo dzwoniłam, nikt nie chciał mnie przyjąć bez opiekuna. W końcu jedna pani zgodziła się, żebym do niej przyszła i stwierdziła, że bardzo dobrze, że zdecydowałam się przyjść i że byłam wytrwała w szukaniu. Ale było ciężko. Powinno być tak, że nastolatka może pójść do ginekologa bez dorosłej osoby, bo nie każdy ma opiekuna, który to zrozumie. 

Aż przeczytałam mężowi, bo niestety, ale mężczyźni nie znają tego problemu️. To może być dziwne i zaskakujące, jak to kobieta czy nastolatka nie może pójść do lekarza na NFZ? A no właśnie... Pewnie większość z nas (tak jak i ja) jest mega zaskoczona liczbą placówek dla osób poniżej 18. roku życia, ale niestety właśnie ta dostępność nas, dorosłe kobiety także zmusza do korzystania z opieki zdrowotnej tylko prywatnej. Bo która z nas nie była nigdy w życiu na wizycie prywatnej u ginekologa? 

Takie są niestety realia... W małych miejscowościach to jest dopiero tragedia kiedy na dodatek nie ma wyboru w lekarzach i idzie się do takiego, którego trzeba wręcz prosić o badania czy antykoncepcję... 

Co sądzicie o tych danych? Zdawaliście sobie sprawę ze skali tego problemu? 

Zobacz również: Bez klauzuli sumienia i czynne całą dobę. U tych ginekologów zawsze znajdziesz pomoc

Polecane wideo

Ile ważą polskie gwiazdy? Wieniawa, Siwiec, Rubik, Warnke
Ile ważą polskie gwiazdy? Wieniawa, Siwiec, Rubik, Warnke - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 30.01.2021 16:48
Jak to, przecież wg rządu to ludzie nie chcą chodzić do lekarzy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.01.2021 10:45
Głównie problem w tym że lekarzy ginekologów płci męskiej z roku na rok ubywa jak śniegu w wiosnę. Społeczeństwo mądrzeje i wybiera lekarza tej samej płci, po prostu szparko dajki odchodzą do lamusa.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 29.01.2021 22:09
Ludzie poniżej 18 roku życia muszą chodzić wszędzie z rodzicami do lekarza. Do lekarza rodzinnego, stomatologa, okulisty, ginekologa, neurologa. To nie jest tak, że tylko do ginekologa nie mogą pójść same. Dziwi nie ten artykuł, bo jest oderwany od rzeczywistości. W mojej miejscowości jest jeden ginekolog i trzy położne do wyboru na 8000-9000 tysięcy mieszkańców. Na wizytę czeka się 2-3 dni, jak potrzeba jest pilna, to lekarz przyjmuje natychmiast. Nawet dzieci z rodzicami, gdy na przykład zaczyna niesiaczkowac 9-latka. Może warto napisać o wizytach u neurologa, gdzie kolejki są większe. Akurat ginekologia i kardiologia są u nas na najlepszym poziomie.
odpowiedz
Ochr.zdr (Ocena: 1) 28.01.2021 17:28
Mam podobne odczucia. Temat mocno przereklamowany wpierający wielkie koncerny farmaceutyczne które mają małe zyski bo ludzie chcą mieć rodziny i posiadać potomstwo. Pozdrawiam
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 28.01.2021 12:43
Jak dla mnie artykuł przesadzony totalnie. I mówię to jako pracownik ochrony zdrowia. Lekarzy odmawiających wypisania recept na antykoncepcję ze względu na klauzulę sumienia jest bardzo mało. To jakieś pojedyncze jednostki. Jest dokładnie na odwrót- lekarze i farmaceuci od firm dostają profity za rozprowadzanie takich produktów na rynku. 45letnia koleżanka mamy opowiadała, jak jej lekarz prawie na siłę chciał wcisnąć tabletki antykoncepcyjne. A co do klauzuli sumienia- receptę na tabletki może wypisać nie tylko ginekolog, ale też farmaceuta czy lekarz rodzinny, więc jak nie to to gdzieś indziej
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie