Niekomfortowe zjawisko w trakcie okresu. Nocami skarży się na nie wiele kobiet

Martwią się, że to oznaka czegoś poważnego. Czy rzeczywiście?
Niekomfortowe zjawisko w trakcie okresu. Nocami skarży się na nie wiele kobiet
Fot. iStock
30.01.2021

Regularny okres świadczy o tym, że kobiecy organizm funkcjonuje prawidłowo, ale paradoksalnie dla wielu kobiet jest to wyjątkowo trudny czas w miesiącu. Szacuje się, że na dolegliwości związane z okresem cierpi aż 75 proc. kobiet, a dla 20 proc. ból jest wręcz nie do zniesienia i uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. 

Zobacz również: Zimą Twój okres jest o wiele bardziej bolesny? Znamy wyjaśnienie tej powszechnej przypadłości

Podczas miesiączki wiele kobiet skarży się przede wszystkim na ból brzucha, ból krzyża, bolesność piersi, problemy żołądkowe i wahania nastroju, ale tę listę można ciągnąć jeszcze długo, ponieważ każda kobieta przechodzi okres indywidualnie.  

Ale z menstruacją związane jest jeszcze jedno niekomfortowe zjawisko, o którym nie mówi się tak często jak o symptomach wymienionych powyżej. To jednak wcale nie oznacza, że jest to rzadka przypadłość, ponieważ w rzeczywistości dotyka ona wiele kobiet. Co ciekawe to zjawisko ma miejsce wyłącznie nocami. Na czym polega i z czego wynika? 

Nocne poty przed i podczas okresu. Skąd się biorą?

Fot. iStock

Nocne poty przed i podczas okresu. Skąd się biorą?

Podczas okresu lub w dniach tuż przed wystąpieniem krwawienia wiele kobiet skarży się na poty nocne. Jeśli w tym czasie w miesiącu przynajmniej raz zdarzyło ci się obudzić w środku nocy, ponieważ twoja piżama i/lub pościel były całe przepocone na pewno doskonale wiesz, o czym mowa. Nocne poty to wyjątkowo niekomfortowe zjawisko, a dla wielu kobiet także niepokojące, ponieważ nie zdają sobie sprawy skąd ono wynika. Jednak lekarze uspokajają - to powszechna przypadłość. Dlaczego podczas okresu często budzimy się zlane potem? Wyjaśnia to dr Wendy Askew w rozmowie z portalem shape.com. 

Wszystko sprowadza się do zmian hormonalnych zachodzących w organizmie w trakcie cyklu menstruacyjnego, zwłaszcza podczas miesiączki i tuż przed jej wystąpieniem. 

Podczas książkowego cyklu, który wynosi 28 dni wyróżniamy dwa okresy gdy temperatura ciała może się zwiększyć pod wpływem zmian hormonalnych. Pierwsza faza występuje w trakcie owulacji, zazwyczaj między 10. a 14. dniem cyklu. Wówczas w organizmie dochodzi do gwałtownego spadku estrogenu. Druga taka faza występuje około tydzień po owulacji, czyli tuż przed okresem 

- mówi dr Askew. 

Ekspertka wyjaśnia jaką rolę w tym zjawisku pełni hormon o nazwie estrogen. 

Estrogen jest bardzo ważny przy produkcji serotoniny zwanej też hormonem szczęścia. Wzrost estrogenu przekłada się na zwiększenie poziomu serotoniny. Z drugiej strony spadek estrogenu skutkuje obniżeniem poziomu serotoniny. Taki spadek powoduje wystąpienie typowych objawów PMS, takich jak bolesne skurcze, zmęczenie itp., ale może też sprawić, że nasz komfort cieplny się zawęża. Chodzi o zakres temperatury ciała, w której czujemy się komfortowo – dla każdego człowieka jest on nieco inny. Kiedy się on zawęża, co zdarza się podczas spadku poziomu estrogenu, a więc tuż przed i w trakcie miesiączki, stajemy się mniej tolerancyjne na temperatury poza naszym komfortem cieplnym.  

A jak to zjawisko przekłada się na wystąpienie nocnych potów? 

Estrogen jest hormonem, który preferuje niższą temperaturę ciała. Zatem jeśli jego poziom spada, wzrasta temperatura ciała, które zaczyna się pocić, aby się ochłodzić 

- wyjaśnia dr Askew. 

Ekspertka dodaje, że nocne poty związane z miesiączką to powszechne zjawisko i zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Zdarza się jednak, że ta przypadłość świadczy o pewnych problemach zdrowotnych. 

Nocne poty mogą być oznaką chorób tarczycy, na przykład jej nadczynności, która powoduje zwiększony metabolizm, a także zwiększone tętno oraz jest odpowiedzialna za inne procesy, które powodują podwyższoną temperaturę ciała. Mogą też być symptomem zmian w nadnerczach, infekcji lub przedwczesnej menopauzy. 

Dr Askew uspokaja jednak, że w przypadku regularnych miesiączek wystąpienie przedwczesnej menopauzy jest bardzo mało prawdopodobne. Jeśli jednak nocne poty powodują duży dyskomfort i utrudniają normalne funkcjonowanie ekspertka radzi zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej. 

Zobacz również: Nieregularny okres przekłada się na długość życia. Naukowcy odkryli niepokojącą zależność

Polecane wideo

Schudli tak bardzo, że dziś wyglądają jak zupełnie inne osoby. 20 najlepszych metamorfoz (CZĘŚĆ 1)
Schudli tak bardzo, że dziś wyglądają jak zupełnie inne osoby. 20 najlepszych metamorfoz (CZĘŚĆ 1) - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.43 / 5
kamforra (Ocena: 5) 10.02.2021 13:22
mnie to na razie nie dotyczy, biorę tabletki vines a antykoncepcja hormonalna przecież niweluje wszystkie dolegliwości związane z miesiączką
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.02.2021 18:27
Twoim ginekologiem jest facet , to znaczy że jesteś zwykłą ginekologiczną szparko dajką
zobacz odpowiedzi (1)
Werka (Ocena: 5) 01.02.2021 08:57
Poty, ból, uczucie dyskomfortu. Wietrze sypialnie, ciepłe okłady i biobidet gruszka. To mój sposób, który sprawdza się co miesiąc.
odpowiedz
Jurka (Ocena: 5) 31.01.2021 09:47
Też tak miałam i do tego bezsenność, ale kumpela poradziła mi popijac ziółka spokój i relax z fito apteki, na lepszy sen i generalnie wyciszenie, nie wierzyłam, ale faktycznie dają radę, nawet w czasie okresu przesypiam noce i jestem mniej rozdrażniona
odpowiedz
ciasteczko (Ocena: 5) 30.01.2021 19:28
W DUPIE MAM OKRES
odpowiedz

Polecane dla Ciebie