Zimą Twój okres jest o wiele bardziej bolesny? Znamy wyjaśnienie tej powszechnej przypadłości

Na dotkliwy ból miesiączkowy w zimne dni skarży się nawet 50 proc. kobiet.
Zimą Twój okres jest o wiele bardziej bolesny? Znamy wyjaśnienie tej powszechnej przypadłości
Fot. iStock
27.12.2022

Czy wiesz, że skurcze menstruacyjne mogą być tak samo bolesne jak zawał serca? Ten fakt nie jest zbyt powszechnie znany, ale lekarze nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Szacuje się, że na dolegliwości związane z okresem cierpi aż 75 proc. kobiet, a dla 20 proc. ból jest wręcz nie do zniesienia i uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. 

Zobacz również: Piękna modelka pozuje w podpasce maxi - bo okres to normalna sprawa. Kolejna kampania przełamuje tabu

Jeśli wydaje ci się, że każdej zimy ból podczas okresu jest jakby bardziej dotkliwy nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to dość powszechne zjawisko. Szereg dowodów naukowych wskazuje na to, że w miesiące zimowe okres może być bardziej intensywny i bolesny, a wszystko za sprawą zmian, które zachodzą w organizmie w tym czasie w roku. 

Dlaczego okres jest bardziej bolesny zimą?

Dlaczego zimą ból menstruacyjny często bywa bardziej dotkliwy niż w cieplejsze miesiące? Wyjaśniała to dr Sarah Jarvis w rozmowie z portalem redonline.co.uk. Istnieje szereg teorii na ten temat. Jedna z nich zakłada, że ma to związek ze zmniejszonym krążeniem krwi, które może pogarszać ból i dyskomfort różnego rodzaju, w tym dolegliwości związane z okresem.  

Naczynia krwionośne zwężają się pod wpływem zimna, zmniejszając przepływ krwi. Jeśli przepływ krwi miesiączkowej zostanie zakłócony, może to zwiększyć ból 

- wyjaśniała ekspertka. 

Inna teoria ma związek z możliwością, że “receptory bólu są bardziej wrażliwe na zimno”, mówi dr Jarvis. 

Obie te teorie potwierdza fakt, że ciepła kąpiel albo termofor położony na dolnej części brzucha potrafią zmniejszyć ból miesiączkowy. Istnieją dowody na to, że kobiety, które pracują w niskich temperaturach cierpią na silniejsze bóle menstruacyjne. Przykładowo jedno z badań wykazało, że kobiety, które pracują w zimnych pomieszczeniach skarżyły się na ból prawie o 50 proc. częściej w porównaniu z innymi uczestniczkami badania. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Bloody Good Period 🩸 ❤️ 🏳️‍🌈 (@bloodygoodperiod)

Zatem jeśli ten problem dotyczy także was, koniecznie dbajcie o siebie w te dni i trzymajcie się ciepło. 

Zobacz również: Nieregularny okres przekłada się na długość życia. Naukowcy odkryli niepokojącą zależność

Polecane wideo

Jak wyglądają partnerki najprzystojniejszych facetów na świecie?
Jak wyglądają partnerki najprzystojniejszych facetów na świecie? - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
kerad (Ocena: 5) 07.01.2023 08:12
Dlaczego kobiety tak chętnie rozkładają nogi przed ginekologiem mężczyzną kobietom wydaje się że jeżeli facet lubi cip.kę to będzie w tej branży specjalistą a na przykład nigdy nie dałem by pomalować paznokci kosmetyczce mężczyźnie Kobiety zachowują się jak zwykłe dziw.ki
odpowiedz
maja (Ocena: 5) 09.02.2021 17:57
Miałam kiedyś bolesne miesiączki ale dzięki tabletkom antykoncepcyjnym vines bóle ustąpiły a miesiączka stała się skąpa i trwa 2-3 a nie tydzień jak kiedyś :)
odpowiedz
iwona (Ocena: 5) 09.02.2021 08:41
Bolesne miesiączki to może być też objaw groźnej endometriozy, więc ja bym nie ryzykowała i poszła z tym do lekarza, miesiączka wcale nie musi boleć. Ja w końcu trafiłam do szpitala medicover na diagnostykę, gdzie mają najlepszych specjalistów od endometriozy, wiem teraz co to za choroba i jak z nią walczyć
odpowiedz

Polecane dla Ciebie