Szkocja pierwszym krajem, w którym podpaski i tampony będą darmowe. To już pewne

„To sygnał dla świata, że darmowy i uniwersalny dostęp do produktów menstruacyjnych może zostać osiągnięty”.
Szkocja pierwszym krajem, w którym podpaski i tampony będą darmowe. To już pewne
Fot. iStock
25.11.2020

O problemie ubóstwa menstruacyjnego mówi się coraz częściej i głośniej, co zaczyna przynosić realne zmiany. To bardzo istotne, ponieważ jest to zjawisko, które na całym świecie dotyczy aż 500 mln kobiet, w tym Polek. Szacuje się, że 1 na 6 dziewcząt w naszym kraju co miesiąc opuszcza zajęcia lekcyjne podczas okresu, ponieważ nie ma jak zabezpieczyć się w te dni. 

Zobacz również: Rusza druga edycja #AkcjaDonacja! Always walczy z ubóstwem menstruacyjnym wśród polskich uczennic

Jednym z krajów, który najlepiej radzi sobie ze zwalczaniem ubóstwa menstruacyjnego jest Szkocja. W 2018 roku jako pierwsze państwo na świecie Szkocja zaczęła udostępniać darmowe podpaski i tampony uczennicom szkół oraz studentkom. W lutym 2020 roku informowaliśmy o tym, że władze tego kraju chcą pójść jeszcze o krok dalej i sprawić, aby artykuły higieny menstruacyjnej były całkowicie darmowe. Teraz wreszcie tak się stanie. 

Szkocja pierwszym krajem na świecie z darmowymi podpaskami i tamponami

Szkocji Parlament jednogłośnie przegłosował projekt ustawy na temat darmowych podpasek i tamponów. Zgodnie z nowym prawem szkocki rząd będzie musiał wprowadzić uniwersalny system, w ramach którego każdy, kto potrzebuje środków higieny menstruacyjnej będzie mógł otrzymać je za darmo. Szkoły i uczelnie wyższe także będą musiały zapewnić darmowe podpaski i tampony w swoich łazienkach.  

Przegłosowanie tej przełomowej ustawy to efekt prawie 4-letniej walki posłanki Moniki Lennon, która po raz pierwszy poruszyła ten temat w parlamencie już w 2017 roku. 

To dumny dzień dla Szkocji i sygnał dla świata, że darmowy i uniwersalny dostęp do produktów menstruacyjnych może zostać osiągnięty 

- skomentowała Lennon na Twitterze. 

Wcześniej posłanka tak apelowała o poparcie dla zgłoszonego przez siebie projektu: 

To nie są towary luksusowe. Są niezbędne i nikt w Szkocji nie powinien być pozbawiony produktów menstruacyjnych. Zmieniamy kulturę i to naprawdę ekscytujące, że inne kraje na świecie bacznie przyglądają się temu, co robimy. 

A my mamy nadzieję, że śladem Szkocji pójdą inne kraje – w tym Polska. 

Zobacz również: „Zbyt szokująca”. Czy Facebook naprawdę miał powód, żeby zbanować tę reklamę o okresie?

Polecane wideo

Ma piękne ciało, ale to o jej twarzy mówią wszyscy. Jest bardzo charakterystyczna
Ma piękne ciało, ale to o jej twarzy mówią wszyscy. Jest bardzo charakterystyczna - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.75 / 5
gość (Ocena: 5) 01.12.2020 14:13
Brawo! W naszym kraju o takich rzeczach można pomarzyć. Poszłam krok dalej i kupiłam sobie biobidet gruszkę do podmywania i kubeczek menstruacyjny dzięki niemu nie muszę używać podpasek ani tamponów. A każda z nas wie, że to nie jest tani towar.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.11.2020 21:35
Mieszkam w Szkocji 8 lat i to co staraja sie robic dla ludzi..pomagac to w Polsce nigdy nie nastapi. Jest to kraj do zycia dla ludzi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.11.2020 09:20
w szkolach,w urzedach czy kazdej publicznej toalecie powinny byc podpaski/tampony papier toaletowy i mydlo! normalna sprawa.tyle,ze w pl w szkolach rozkradna od razu tone podpasek...
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 1) 26.11.2020 04:46
od kiedy szkocja jest krajem???????
zobacz odpowiedzi (2)
piguła (Ocena: 5) 25.11.2020 23:54
Strasznie nieekologiczne te wszystkie podpaski i tampony.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie