Farmaceuta nie sprzeda prezerwatyw? Naczelna Rada Aptekarska dementuje

Informacja, która obiegła dziś media okazała się nieprawdziwa.
Farmaceuta nie sprzeda prezerwatyw? Naczelna Rada Aptekarska dementuje
Fot. iStock
04.11.2020

Polki mają najtrudniejszy dostęp do antykoncepcji spośród wszystkich Europejek. Taki wniosek płynie z danych zamieszczonych w raporcie “Contraception Atlas” za rok 2020. W kwestii antykoncepcji lepiej niż w Polsce jest nawet u naszych wschodnich sąsiadów, czyli na Ukrainie i na Białorusi. 

Zobacz również: Polska znów z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. Lepiej jest nawet na Białorusi

Fatalna pozycja Polski w tym zestawieniu wynika m.in. z faktu, że antykoncepcja hormonalna oraz awaryjna, czyli tzw. tabletki “po” są w naszym kraju dostępne tylko na receptę. W szczególnie trudnej sytuacji są kobiety, które potrzebują przyjąć właśnie antykoncepcję awaryjną. Lekarze często zasłaniają się klauzulą sumienia i odmawiają wypisania recepty na pigułkę “po”.   

Dziś informowaliśmy o tym, że dostęp do środków antykoncepcyjnych może być jeszcze bardziej utrudniony. W mediach zaczęła krążyć informacja o tym, że posłowie pracują nad projektem, który daje farmaceutom prawo odmowy sprzedaży tzw. antykoncepcji barierowej. Okazała się ona nieprawdziwa i już została zdementowana.

Farmaceuta nie sprzeda prezerwatyw? Informacja zdementowana

O sprawie pisał m.in. portal onet.pl. Chodziło o projekt nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty. W ubiegły czwartek został on przyjęty przez posłów w III czytaniu i skierowany do prezydenta i marszałka Senatu. Media informowały, że jeśli ustawa wejdzie w życie, farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży środków regulacji poczęć, czyli całej antykoncepcji barierowej, do której zaliczają się także m.in. prezerwatywy, plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne czy kapturki 

Nowelizowany przepis poszerza też grupę, ze względu na której zdrowie i życie aptekarz może nie wydać prezerwatywy - teraz będą to pacjenci oraz tajemnicze "inne osoby" 

- informowała “Polityka”. 

Informację o tym, że farmaceuta może odmówić sprzedaży prezerwatyw oraz innych środków z zakresu antykoncepcji barierowej zdementował Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Zobacz również: Bez klauzuli sumienia i czynne całą dobę. U tych ginekologów zawsze znajdziesz pomoc

Polecane wideo

20 najlepszych haseł z protestów kobiet. Groźby, klątwy oraz czułe życzenia
20 najlepszych haseł z protestów kobiet. Groźby, klątwy oraz czułe życzenia - zdjęcie 1
Komentarze (34)
Ocena: 4.88 / 5
mn (Ocena: 5) 11.11.2020 15:51
W kwestii antykoncepcji bez hormonów polecam kobietkom wkładkę Diafragma Caya, jest silikonowa i świetnie się dopasuje a na dodatek nie jest wyczuwalna przez kobietę jak i jej partnera.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.11.2020 15:50
W kwestii antykoncepcji bez hormonów polecam kobietkom wkładkę Diafragma Caya, jest silikonowa, świetnie się dopasowuje i jest niewyczuwalna dla kobiety i jej partnera.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.11.2020 01:03
Ten kto pisal, ze to bzdura ze farmaceuta nie sprzeda ten gowno wie. Mi dwa razy w roznych aptekach stare babska nie chcialy wydac tabletek antykoncepcyjnych, bo nie. Dopoero po awanturze dostalam swoje leki i pani mnie przepraszala za stara ku.rwe, bo ona taka jest, ale za chwile ile na emeryture. Ile jest takich osob, co nie bede sie klocic ? I latac po calym miescie mamy ?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.11.2020 15:30
Ludzie czy wy wiecie o czym wy w ogóle mówicie, już wam czarni wcisnęli jeden kit że się musicie spowiadać z grzechu jeszcze bardziej grzesznej osobie jaką jest ksiądz a teraz lekarz czy farmaceuta co rżnie pacjentki swoje jak ginekolog z Zabrza czy Wrocławia czy z innego miasta będzie Ci zabraniał - Ciemnota
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 06.11.2020 01:50
Obracam się w środowisku medycznym. Nigdy, przenigdy nie spotkałam się z przypadkiem, żeby jakiś specjalista czy to lekarz czy farmaceuta odmówił komuś antykoncepcji. To tylko znany mit, aktualny tylko w internecie, żeby wzbudzić dyskusję. Nic więcej. Nie słuchajcie tego
odpowiedz

Polecane dla Ciebie