Nieregularny okres przekłada się na długość życia. Naukowcy odkryli niepokojącą zależność

Badacze mówią wprost - lekarze nie powinni dłużej bagatelizować informacji, które płyną z analizy cyklu miesiączkowego.
Nieregularny okres przekłada się na długość życia. Naukowcy odkryli niepokojącą zależność
Fot. iStock
25.10.2020

Za średni czas trwania cyklu miesiączkowego podaje się 28 dni. Tyle trwa “książkowy” cykl menstruacyjny. W rzeczywistości może on jednak być znacznie krótszy (ok. 21 dni) albo zdecydowanie dłuższy (ponad 30 dni). To indywidualna sprawa dla każdej kobiety. 

Zobacz również: „Wiele dziewczynek nie wie, że miesiączka w ogóle istnieje”. Tak wygląda wiedza Polek o okresie

Co więcej, długość cyklu może zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Raz może być on krótszy, a potem wydłużyć się o parę dni – i na odwrót. W większości przypadków cykl menstruacyjny rzadko kiedy jest regularny. 

Niestety okazuje się, że nieregularny cykl miesiączkowy może być powodem do niepokoju. Naukowcy właśnie odkryli pewną istotną zależność między jego wahaniami a długością życia. Okazuje się, że brak regularności w cyklach menstruacyjnych wiąże się z ryzykiem przedwczesnej śmierci. 

Nieregularny okres może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci

Takie wnioski płyną z badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie “British Medical Journal”. Naukowcy stawiają w nim tezę, że kobiety o nieregularnych oraz dłuższych niż przeciętne cyklach miesiączkowych są obciążone ryzykiem zgonu przed ukończeniem 70. roku życia. 

Eksperci już lata temu wykazywali zależność między utrzymującymi się przez długi czas cyklami trwającymi więcej niż 40 dni, a większym ryzykiem zachorowania na raka jajnika, choroby serca, cukrzycę typu 2 oraz problemami psychicznymi. Do tej pory jednak niejasne było, czy dłuższy cykl menstruacyjny wiąże się z ryzykiem wcześniejszej śmierci. Temu zagadnieniu przyjrzeli się naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie pod przewodnictwem prof. Jorge’a E. Chavarry. 

Badacze przeanalizowane dane prawie 80 tys. kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Zawierały one takie informacje jak wiek, waga, styl życia oraz rodzinna historia medyczna. Na podstawie tych danych naukowcy odkryli, że kobiety, które od zawsze zgłaszały nieregularne cykle miesiączkowe albo cykle trwające ponad 40 dni były obciążone większym ryzykiem przedwczesnej śmierci w porównaniu z kobietami o bardziej regularnych cyklach, trwających między 26 a 31 dni. U kobiet o nieregularnych cyklach w grupie wiekowej 29-46 lat ryzyko wcześniejszego zgonu było większe o 39 proc. w porównaniu z paniami o regularnych cyklach. 

Eksperci doszli też do wniosków, że to ryzyko zwiększało się w przypadku kobiet z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz u takich, u których nieregularne cykle miesiączkowe utrzymywały się przez cały czas. Poziom ryzyka wcześniejszej śmierci wzrastał też u palaczek. 

Zdaniem badaczy w świetle tego odkrycia lekarze powinni zwracać większą uwagę na przebieg cyklu menstruacyjnego u kobiet oraz traktować go jako dodatkowy i niezwykle ważny element świadczący o ogólnym stanie zdrowia pacjentek.

Ważną kwestią zobrazowaną w tym badaniu jest to, że regularność miesiączki i zdrowie reprodukcyjne zapewniają wgląd w ogólny stan zdrowia w dłuższej perspektywie. Środki mające na celu poprawę zdrowia i samopoczucia młodych kobiet z nieregularnym cyklem miesiączkowym mogą również poprawić ich stan zdrowia na całe życie. 

W związku z tym młode kobiety z nieregularnymi miesiączkami potrzebują dokładnych badań nie tylko pod kątem hormonów i metabolizmu, ale także pod kątem stylu życia. Dzięki temu będzie można udzielać im rad na temat tego, jakie kroki mogą podjąć, aby mogły poprawić swój ogólny stan zdrowia 

komentował prof. Adam Balena, rzecznik Royal College of Obstetricians and Gynecologists.  

Zobacz również: Koronawirus może sporo namieszać w Twoim... okresie. Jak COVID-19 wpływa na cykl menstruacyjny?

Polecane wideo

W wieku 17 lat straciła wszystkie włosy. Wyrzuciła peruki i dziś dumnie pokazuje łysinę
W wieku 17 lat straciła wszystkie włosy. Wyrzuciła peruki i dziś dumnie pokazuje łysinę - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 25.10.2020 14:44
Ale gnój macie między nogami. Istny kanał.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie