28 września - Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji jest samoobsługa aborcyjna, aborcja w domu, telemedycyna i aborcja w czasach pandemii koronawirusa.
28 września - Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji
Fot. Unsplash (Giorgio Trovato)
28.09.2020

Początki tego Święta sięgają 1990 roku, kiedy ruch kobiecy z Ameryki Łacińskiej i Karaibów zaczął nagłaśniać potrzebę dostępu do bezpiecznej aborcji. W 2011 roku Globalna Sieć Kobiet na rzecz Praw Reprodukcyjnych (ang. Women's Global Network for Reproductive Rights) ustanowiła 28 września jako Międzynarodowy Dzień Działań na Rzecz Bezpiecznej Aborcji, a w 2015 roku przyjęto obecnie obowiązującą nazwę tj. Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji.

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji jest samoobsługa aborcyjna, aborcja w domu, telemedycyna i aborcja w czasach pandemii koronawirusa.

Dlaczego właśnie ten temat?

Bez wątpienia to właśnie aborcja za pomocą leków w czasie pandemii była i jest wybawieniem dla setek tysięcy osób na całym świecie. Szeroko zakrojone badania pokazują, że samoobsługa aborcyjna lekami do aborcji przy ograniczonym zaangażowaniu pracowników i pracownic ochrony zdrowia zdrowia jest skuteczna, bezpieczna i daje podobne rezultaty co aborcja farmakologiczna przeprowadzana przez pracowników i pracownice ochrony zdrowia. Dla ogromnej liczby osób w niechcianych ciążach na całym świecie aborcja przeprowadzana samodzielnie nie jest rozwiązaniem awaryjnym (z powodu braku legalnego dostępu) czy tymczasowym; jest to rzeczywiście najlepsza, najtańsza i najwygodniejsza opcja. Jest to codzienność i często pierwszy wybór.

Jako ADT z okazji tego dnia zapraszamy na spotkanie online (28 września, 19:00-20.30, FB @aborcyjnydreamteam) z nami Bezpieczna aborcja w domu, podczas którego opowiemy o aborcji domowej, przejedziemy przez protokoły przyjmowania leków, wskażemy jak zadbać o własne bezpieczeństwo.

Z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji przygotowałyśmy także specjalną wiadomość wideo dla wszystkich osób, które są w niechcianej ciąży i potrzebują aborcji.

Z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji tą wiadomością chcemy zachęcić media i organizacje pozarządowe do publikowania rzetelnych treści na temat aborcji farmakologicznej. W kraju o tak restrykcyjnych przepisach antyaborcyjnych jak Polska, aborcja farmakologiczna w domu to najbezpieczniejsza, relatywnie tania alternatywa dla osób w niechcianych ciążach.

W czasie pandemii codziennie osoby czekają na leki, przyjmują je, próbują przekroczyć granice, szukają pomocy w polskich szpitalach. Wśród tych osób są takie, które zaszły w ciąże jeszcze przed pandemią i tkwią w tej sytuacji; które zaszły w ciąże w trakcie pandemii; które właśnie otrzymały diagnozę o wadach płodu; które straciły pracę na skutek pandemii. Wiele osób decyduje się na aborcje z powodu złej sytuacji finansowej, niepewnej pracy, utraty dochodów, nieodpowiednich zabezpieczeń socjalnych. Żeby tego było mało, niektórzy lekarze pracujący w zagranicznych klinikach podnieśli ceny zabiegów nawet o 100% a w internecie co chwila pojawiają się nieuczciwe strony z lekami do aborcji.

Czas pandemii koronawirusa pokazał, że dostęp do aborcji nawet jeśli jest obarczony dodatkowymi trudnościami, jest możliwy. Możemy przerywać ciąże bezpiecznie w domu. Jednak po raz kolejny okazało się, że do tego, aby ten dostęp w ogóle istniał, konieczna jest samoorganizacja, samopomoc, radykalna empatia i feministyczne wsparcie. Gdyby nie organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz pojedyncze aktywistki, które codziennie decydują się wspierać osoby w niechcianych ciążach, wiele z tych aborcji nie byłoby dostępnych dla osób, które ich potrzebowały.

Więcej informacji o aborcji farmakologicznej pod tym linkiem.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Brenna Huckaby: Najpiękniejsza paraolimpijka świata, która powinna być inspiracją dla nas wszystkich
Brenna Huckaby: Najpiękniejsza paraolimpijka świata, która powinna być inspiracją dla nas wszystkich - zdjęcie 1
Komentarze (47)
Ocena: 4.83 / 5
gość (Ocena: 5) 29.09.2020 19:24
wiele lat temu urodzenie dziecka zniszczyłoby mi życie, nie miałabym szansy na związanie się z moim mężem, założenie pełnej rodziny czy nawet zdobycie wykształcenia. Byłabym sfrustrowaną samotną matką bo z ówczesny związek to był związek dwójki niedojrzałych jeszcze osób i oczywiście nie przetrwał próby czasu, ewoluowaliśmy w przeciwnych kierunkach. Czasem gdy o tym pomyślę np czytając artykuły takie jak te, bardzo się cieszę, że rodzina wsparła mnie w tej decyzji, przekonała, że dobrze robię i pomogła zdobyć odpowiednie tabletki. Gdyby nie oni też bym to zrobiła oczywiście, ale wsparcie psychiczne dało mi wiele. Dzięki temu nie miałam żadnych wyrzutów sumienia czy innych takich haseł głoszonych przez pro-life a poczułam tylko ogromną ulgę, dosłownie jakby ktoś mi kamień z serca zdjął. I pomyśleć że jedna decyzja tylko jedna mogła wpłynąć na to, że teraz nie miałabym tej cudownej rodziny którą mam, uśmiechu córeczki i kochającego męża u boku. Teraz mam możliwości i środki by memu dziecku zapewnić wszystko, od strony materialnej poprzez emocjonalną, stworzyć bezpieczny dom.
zobacz odpowiedzi (6)
Sprawiedliwa (Ocena: 5) 29.09.2020 16:15
Siostra była w trudnym momencie życia i zwierzyła mi się, że gdyby musiała urodzić wtedy, to odebrałaby sobie życie. Na szczęście tabletki zadziałały i nie musiała nawet jechać do szpitala na łyżeczkowanie. Jest mężatką i mąż to jej 2 partner seksualny w życiu. Dlatego nie oceniajcie, pilnujcie siebie bo w szale walki o tygodniowy embrion możecie kogos popchnąć do tragedii i zabić życie ludzkie już w pełni ukształtowane z rozwniętym układem nerowwym, myślami, historią i emocjami.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 29.09.2020 09:03
Kobiety w Polsce muszą zmierzyć się z tym same, nałykać się różnych specyfików, tabletek na stawy bo odmawia nam się podstawowych praw i powszechnego dostępu do tabletek dzien PO. A wystarczyłoby się urodzić choćby na Słowacji gdzie ludzie nie wtrącają się kobietom do macic, smutne to.
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 1) 28.09.2020 21:45
Zbrodnicza organizacja a papilot to ich wspólnik. Do więzienia powinniście trafić. Aborcja jest w Polsce nielegalna poza kilkoma przypadkami. Będziecie się smażyć w piekle zbrodniarze.
zobacz odpowiedzi (4)
Gosia (Ocena: 5) 28.09.2020 16:50
Cudownie że dzisiaj istnieją takie organizacje, można napisać, doradzić się. Ja kilka lat temu zostałam z tym problemem sama, nałykałam się tabletek na stawy powodujące skurcze macicy, bardzo się nacierpiałam i byłam w tym wszystkim zupełnie sama.
zobacz odpowiedzi (24)

Polecane dla Ciebie