Anoreksja to nie tylko wstręt do jedzenia. Jak objawia się w życiu intymnym?

To zaburzenie niszczy wiele relacji, w tym tę ze sobą samym.
Anoreksja to nie tylko wstręt do jedzenia. Jak objawia się w życiu intymnym?
Fot. Unsplash
28.09.2020

Słysząc hasło “anoreksja” nasze pierwsze skojarzenie to zazwyczaj jadłowstręt psychiczny – tak brzmi właściwa nazwa tego zaburzenia odżywiania. Oprócz wstrętu do jedzenia i głodzenia się osoby cierpiące na tę chorobę często mają zaburzony obraz własnego ciała. Są nieustannie przekonane co do tego, że ważą za dużo i muszą schudnąć. 

Zobacz również: „To skomplikowane”. 8 znaków, że Twoja relacja z jedzeniem nie jest najzdrowsza

Ale medycyna wyróżnia także anoreksję innego rodzaju. Podobnie jak wstręt i unikanie jedzenia, ten rodzaj zaburzenia również wiąże się z ograniczeniami. W tym przypadku nie chodzi jednak o unikanie jedzenia, ale o unikanie zbliżeń intymnych. Właśnie na tym polega anoreksja seksualna. Jakie są inne objawy tego zaburzenia i kto najczęściej na nie zapada? 

Anoreksja seksualna, czyli niechęć do seksu. Skąd się bierze?

Fot. iStock

Co to jest anoreksja seksualna?

Anoreksja seksualna to, najprościej rzecz ujmując, brak ochoty na seks i jakąkolwiek formę zbliżenia seksualnego. Taki stan bywa też potocznie określany jako oziębłość seksualna i łączy się z hipolibidemią, czyli obniżonym popędem. Ten rodzaj anoreksji przejawia się nie tylko jako unikanie intymnych chwil z partnerem. Osoby, których dotyczy ta przypadłość stronią także od dotykania własnych ciał. W skrajnych sytuacjach unikają nawet dotyku podczas mycia, a zamiast dłoni używają myjek lub gąbek. 

Anoreksja seksualna: przyczyny 

Jakie są przyczyny anoreksji seksualnej? Podłoże tego zaburzenia jest bardzo zróżnicowane. Może ono wynikać m.in. problemów w związkach, które wystąpiły w przeszłości albo mają miejsce obecnie. Eksperci wymieniają tu np. obrzydzenie wobec partnera, kompleksy czy wykorzystywanie seksualne. Dużą rolę w wykształceniu anoreksji seksualnej odgrywa stres oraz stany lękowe. Może się ona pojawić także jako odpowiedź na konflikt pomiędzy konserwatywnym wychowywaniem i wyznawanym światopoglądem (np. potępianie seksu przedmałżeńskiego, przekonanie, że seksualność i cielesność to sfery grzechu), a budzącymi się potrzebami.  

Na anoreksję seksualną najczęściej zapadają kobiety. Cierpi na nią ok. 10 proc. kobiet w wieku do 24 lat, a liczba ta rośnie wraz w wiekiem. Z raportu przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC wynika, że życia intymnego nie prowadzi nawet 17 proc. mężatek. Na problemy seksualne skarży się 46 proc. kobiet. 

Czy anoreksję seksualną można wyleczyć? 

Anoreksję seksualną można leczyć, a ten proces jest uzależniony od przyczyn, które stoją za wykształceniem się zaburzenia. Jeśli są to przyczyny psychologiczne i emocjonalne konieczna będzie psychoterapia, w trakcie której niezbędne jest dotarcie do źródła problemu i jego gruntowne przepracowanie. Jeżeli natomiast unikanie zbliżeń intymnych bierze się z zaburzeń hormonalnych czy zdrowia psychicznego (np. depresji) eksperci sugerują leczenie farmakologiczne (być może także w połączeniu z psychoterapią).  

Zobacz również: Gdy on nie ma na „to” ochoty... Dlaczego mężczyźni odmawiają zbliżenia?

Polecane wideo

Brenna Huckaby: Najpiękniejsza paraolimpijka świata, która powinna być inspiracją dla nas wszystkich
Brenna Huckaby: Najpiękniejsza paraolimpijka świata, która powinna być inspiracją dla nas wszystkich - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie