Bez klauzuli sumienia i czynne całą dobę. U tych ginekologów zawsze znajdziesz pomoc

W sześciu warszawskich placówkach nikt nie stawia swojego światopoglądu ponad prawami pacjentek.
Bez klauzuli sumienia i czynne całą dobę. U tych ginekologów zawsze znajdziesz pomoc
Fot. iStock
21.09.2020

Zgodnie z ustawą aborcyjną z 1993 roku w Polsce legalna aborcja jest możliwa tylko w trzech przypadkach - gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. 

Zobacz również: Jak wygląda dostępność do aborcji w Polsce? „Nasze państwo stosuje przemoc instytucjonalną”

Mimo to wielu lekarzy odmawia Polkom dostępu do legalnej aborcji zasłaniając się m.in. klauzulą sumienia, albo opóźnia wykonanie niezbędnych badań, tak aby minął prawnie określony czas, w którym można przeprowadzić zabieg przerwania ciąży. Teraz legalne przerwanie ciąży w Polsce może stać się jeszcze trudniejsze. Ma to związek m.in. z nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.  

Projekt zakłada zniesienie obowiązku wskazywania przez lekarza, w przypadku powołania się na klauzulę sumienia i odmowy wykonania świadczenia, innego lekarza lub podmiotu, który je zrealizuje. Tym samym pacjentki, którym lekarz odmówi przeprowadzenia zabiegu aborcji zasłaniając się klauzulą sumienia nie uzyskają od niego informacji o miejscu, w którym zabieg zostanie wykonany. 

Gabinety ginekologiczne bez klauzuli sumienia w Warszawie: LISTA

Dokument o nazwie Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej”, czyli tzw. klauzulę sumienia podpisały w Polsce ponad 4 tys. lekarzy. Na szczęście są też placówki, w których kobiety zawsze znajdą pomoc, i w których lekarze nie przedkładają wyznawanego światopoglądu nad kompetencje medyczne. Właśnie opublikowano listę szpitali i gabinetów ginekologicznych w Warszawie, które nie zasłaniają się klauzulą sumienia. Komunikat został wydany przez warszawski ratusz. 

To bardzo ważny kolejny krok dla Warszawskich kobiet! W 6️⃣ szpitalach miejskich Miasto Stołeczne Warszawa pacjentki...

Opublikowany przez Aleksandra Śniegocka-Goździk - Radna m.st. Warszawy Poniedziałek, 14 września 2020

Z przekazanych informacji wynika, że mieszkanki Warszawy będą miały dostęp do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych, w tym antykoncepcji hormonalnej i awaryjnej. Z porad można korzystać w przychodniach szpitalnych w ich godzinach pracy. Jeśli chodzi o Szpital Praski oraz Szpital Solec, pomocy można tam szukać w godzinach 15:00-17:00, a także w weekendy i święta. Porady są bezpłatne, a czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza nie będzie przekraczał dwóch godzin. 

Realizując obietnicę wyborczą zadbaliśmy, by w aż sześciu szpitalach miejskich w Miasto Stołeczne Warszawa pacjentki miały dostęp do lekarzy – ginekologów bez tzw. klauzuli sumienia. W dwóch – także w godzinach nocnych oraz w weekendy i święta. Dzięki temu warszawianki będą miały dostęp do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych, w tym antykoncepcji hormonalnej i awaryjnej. (...) 

Żadna kobieta nie może być narażona na trudności czy nieprzyjemności związane z uzyskaniem świadczeń zdrowotnych. We wskazanych szpitalach i gabinetach nikt nie będzie prawił pacjentkom kazań czy je pouczał, tylko udzieli oczekiwanej porady. Taki powinien być standard 

- napisał na Facebooku Paweł Rabiej, zastępca prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. 

Zobacz również: Klauzula sumienia nie ma racji bytu przy aborcji. Ta przełomowa decyzja może zmienić życie milionów kobiet

Polecane wideo

Ma piętnaścioro dzieci i od 10 lat niemal nieustannie jest w ciąży. Niebawem jej rodzina znów się powiększy
Ma piętnaścioro dzieci i od 10 lat niemal nieustannie jest w ciąży. Niebawem jej rodzina znów się powiększy - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 4.67 / 5
gość (Ocena: 5) 23.09.2020 01:31
Warszawa, fajnie. A katowice? Krakow? Przynajmniej te wieksze miasta. Polska to nie tylko warszawa, niech radni z innych miast, ale tez mniejszych zrobia tez liste takich szpitali, w ktorych sa ginekolodzy, a nie znachorzy na litosc boska! 21 wiek, a niektorzy ktorzy nazywaja sie lekarzami, dalej w sredniowieczu. Lekarz jest od POMOCY medycznej, a nie od moralizowania! Jak kobieta obawia sie tego, ze zabezpieczenie nie zadzialalo prawidlowo, to powinna z miejsca dostac tabletke nie dopuszczajaca do zaplodnienia, czy wczesnoporonna, czy powinna miec mozliwosc zrobienia aborcji. W teorii plod to czlowiek, ale wpraktyce co kobiety maja zrobic jak dziecka nie chca? Jak sa chore, same? Jak partner odszedl? A one dowiaduja sie ze sa w ciazy? to jest chore, zeby medyk decydowal o tym, jak mamy urodzic i czy mamy urodzic. On moze dac porade, ale nie decydowac za nas! Bo to ostatecznie my ponosimy ew konsekwencje, a nie lekarz! My musimy wychowac niechciane dziecko, albo takie na ktore zwyczajnie nie mamy funduszy. Miloscia dziecka nie wyzywimy. Niech kazde miasto w Polsce, wiesc, gmina, da oficjalne wytyczne, gdzie kobiety moga sie udac, aby uzyskac pomoc.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.09.2020 07:08
Jaka w ogóle klauzula sumienia, albo leczy albo spierdalA
zobacz odpowiedzi (7)
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 13:09
Ciekawa jestem, czy Olsztyn też już dołączył do tej akcji.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 08:08
https://youtu.be/Rpm4WjV-z2o
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 08:03
to jeszcze pozostala czesc polski
odpowiedz

Polecane dla Ciebie