Metafory menstruacyjne: Jak mówimy o okresie?

Miesiączka? Okres? Te dni? Oto krótki przegląd słów pochodzących z różnych zakątków naszego globu!
Metafory menstruacyjne: Jak mówimy o okresie?
Fot. iStock
19.09.2020

To, w jaki sposób mówimy o własnym ciele, jest bardzo istotną kwestią. Niestety zasób słów, które oferuje nam język polski na określenie kobiecości, jest dosyć ubogi. Zwykle mamy do czynienia z nazewnictwem wulgarnym bądź też z medycznymi definicjami.

Choć mamy XXI wiek, wielu kobietom nadal trudno jest mówić o tak naturalnym zjawisku, jakim jest menstruacja. Aby nieco ją oswoić, tworzymy określenia inspirowane codziennością, wydarzeniami historycznymi bądź też kojarzące się bezpośrednio z tym, co czerwone.

Oto krótki przegląd metafor stosowanych na określenie menstruacji, które pochodzą z różnych zakątków naszego globu. Brzmią znajomo?

Zobacz także: Ubóstwo menstruacyjne to nie tylko Trzeci Świat. Jak wygląda w innych zakątkach globu?

Jak kobiety mówią o okresie?

Słowo "miesiączka" to chyba najpopularniejsze określenie stosowane przez polskie kobiety. Cieszy się ono tak dużą aprobatą przede wszystkim dlatego, że przywodzi na myśl pozytywne skojarzenia ze słowem miesiąc.

W dawnym języku polskim wyraz miesiąc znaczył również Księżyc, ponieważ pierwotną miarą czasu był miesiąc księżycowy, który trwał tyle, co kobiecy cykl – 28 dni.

Co ciekawe, w podobny sposób mówi się o miesiączce w pewnym niewielkim indiańskim plemieniu zamieszkującym do dzisiejszych czasów obszar Ameryki Północnej. Miesiączkę określa się tam słowem "Czas Księżyca". Jest to moment bardzo ważny w życiu każdej kobiety, to czas medytacji, odosobnienia, określania życiowych celów.

W świecie anglojęzycznym, ciekawym, lecz trudno przetłumaczalnym określeniem na menstruację jest słowo "flower" (kwiat). Źródło tej nazwy pochodzi od słowa "flow" – czyli przepływ. Kobiety, z których pierwszy raz popłynęła krew to te, które "pierwszy raz zakwitły". Stosowana jest tutaj również metafora waginy jako kwiatu – kwitnącej kobiecości. "Moja róża zakwitła na czerwono" – oto jedno z najpopularniejszych określeń. Kolejnym ważnym źródłem metafor jest ocean, jego przypływy i odpływy. Często usłyszeć więc można takie stwierdzenia, jak "czerwone morze", "jadę na czerwonej fali" czy też po prostu "czerwony przypływ".

Kolejnym bardzo popularnym określeniem jest słowo "ciotka". Wielu kobietom w Polsce to stwierdzenie kojarzy się dosyć zabawnie. Dużo osób uważa również, że tylko w naszym kraju istnieje takie nazewnictwo. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że wizja ubranej na czerwono ciotki, która przyjeżdża w odwiedziny na te kilka dni w miesiącu, jest wspólna wszystkim kobietom pochodzącym z Europy i Ameryki Północnej.

Warto również wspomnieć o tym, że część określeń na zjawisko menstruacji powstała po prostu po to, by nie mówić wprost o miesiączce i ukryć ten stan przed mężczyznami (niepotrzebnie!). Zwykle kobiety stwierdzają więc: "źle się czuję", "jestem w złym stanie", "boli mnie brzuch", "mam comiesięczne kłopoty". Najpopularniejsze są chyba jednak "te dni". Wyrażenie to bardzo często usłyszeć możemy chociażby w reklamach telewizyjnych. Producenci podpasek czy też środków przeciwbólowych podpowiadają nam jak sprawić, by "te dni" stały się lepsze, przyjemniejsze, bardziej znośne.

Co ciekawe, na świecie istnieją również określenia inspirowane ważnymi historycznymi wydarzeniami. Głównie odnoszą się one do wojen. Najciekawsze są te pochodzące z II wojny światowej takie, jak "czerwona flaga wjechała na maszt", "komuniści w letnim domku" czy też "odznaczona czerwonymi różami".

Okazuje się, że określeń na miesiączkę jest naprawdę wiele. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, że kobiety bardzo często wymyślają na zjawisko menstruacji swoje własne, oryginalne wyrażenia, które później stanowią ich tajny kod, zupełnie niezrozumiały dla reszty otoczenia.

A Wy jakich słów używacie na określenie menstruacji?

Zobacz także: Przez pandemię 2 mln kobiet zostało bez antykoncepcji. Efekt? 900 tys. niechcianych ciąż

Polecane wideo

Najbardziej zaskakujące cechy znaków zodiaku. Tego nikt się po nich nie spodziewał
Najbardziej zaskakujące cechy znaków zodiaku. Tego nikt się po nich nie spodziewał - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 22.09.2020 12:55
Ciota
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 08:15
https://youtu.be/Rpm4WjV-z2o
odpowiedz
Izabell (Ocena: 5) 19.09.2020 19:38
Zalało mnie XD
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 19.09.2020 18:35
Leje się jak z krowy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie