Nietypowe objawy, których żadna 30-latka nie powinna ignorować

Młodym kobietom też się to zdarza.
Nietypowe objawy, których żadna 30-latka nie powinna ignorować
fot. iStock
22.08.2020

W młodości raczej nie przejmujemy się menopauzą, bo ta przychodzi dopiero w „pewnym wieku”. Statystyczna Polka traci płodność mając 50-51 lat, ale to wcale nie oznacza, że zmiany w cyklu menstruacyjnym nie mogą zachodzić wcześniej. Mogą i dzieje się to coraz częściej - alarmują lekarze.

Zobacz również: „Wombstories”. Jeszcze żadna reklama w tak szczery i odważny sposób nie pokazała, co to znaczy być kobietą

Etapem poprzedzającym tzw. wygaszenie czynności jajników jest perimenopauza (nazywana też premenopauzą), z którą mamy do czynienia zazwyczaj kilka lat przed właściwą menopauzą. Czyli po czterdziestce. To jednak tylko statystyka, która odnosi się do większości, ale nie wszystkich. Wahania mogą być naprawdę spore.

Doświadcza tego coraz więcej kobiet mających zaledwie 30 lat. Czy Ciebie też to dotyczy? Oto pierwsze objawy, które powinny dać nam do myślenia.

ból głowy

Objawy premenopauzy

#1 Wahania nastroju

Od euforii do rozpaczy w zaledwie kilka minut. Wszystkiemu winne są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Perimenopauza to czas, kiedy tracimy kontrolę nad swoimi emocjami i zdarza nam się zachowywać bardzo nieracjonalnie.

#2 Problemy ze snem

Niegdyś zasypiałaś jak małe dziecko o każdej porze dnia i nocy, a teraz leżysz godzinami w łóżku nie mogąc zmrużyć oczu? To może być kolejny objaw, który wymaga diagnostyki. Zaburzenia snu trwające wiele lat mają negatywny wpływ na cały organizm.

#3 Bóle głowy

Zwłaszcza te powracające, które trudno zwalczyć przy pomocy tabletki. Migrena towarzyszy wielu kobietom wchodzącym w etap perimenopauzy. Nigdy nie należy ignorować takich objawów i warto skonsultować się z lekarzem.

#4 Wzrost masy ciała

Zawsze trzymałaś linię, a teraz wszystko odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej? Wahania hormonalne mają ogromny wpływ na metabolizm. Przemiana materii ulega spowolnieniu, co skutkuje zwiększoną skłonnością do tycia.

Zobacz również: W ten sposób sprawdzisz, czy poród będzie dla Ciebie bolesny

dziewczyna

#5 Suchość w okolicach intymnych

Odpowiada za to najczęściej spadek liczby estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. W efekcie naturalne nawilżenie okazuje się niewystarczające - odczuwamy dyskomfort, swędzenie, a nawet ból w czasie zbliżenia.

#6 Zmiany libido

Zazwyczaj chodzi o coraz mniejszą ochotę na igraszki, ale w niektórych przypadkach popęd może wzrosnąć. Jeśli zauważyłaś istotną zmianę w swoich potrzebach, wtedy koniecznie odwiedź ginekologa. On zleci niezbędne badania.

#7 Problemy ze skupieniem

Niektórzy nazywają to „mgłą umysłową”. Chodzi o coraz większe kłopoty z pamięcią, brak skupienia i podejmowanie nieracjonalnych decyzji. Masz wrażenie, że wszystko cię przerasta i nie potrafisz wyciągać logicznych wniosków.

#8 Bóle stawów

A także ich sztywnienie. Obniżony poziom estrogenów może prowadzić do stanu zapalnego stawów, z którym nie poradzi sobie nawet najlepsza maść przeciwbólowa. Warto zbadać hormony.

Zobacz również: Po co właściwie kobietom okres? Eksperci próbują wyjaśnić jego ewolucyjny fenomen

Polecane wideo

Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding
Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 25.08.2020 12:23
Czas wymienić stara rurę 40letnia na nową cipenzię.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.08.2020 10:03
Ciekawostka - przez Covid dużo mniej ludzi chodzi do lekarza i automatycznie przez to więcej przeżywa , ośrodki zdrowia prywatne gabinety i szpitale to fabryki chorób
odpowiedz

Polecane dla Ciebie