Plusy i minusy używania tamponów. Nie zawsze są tym lepszym rozwiązaniem

Teraz będziesz już wiedziała, co wybrać.
Plusy i minusy używania tamponów. Nie zawsze są tym lepszym rozwiązaniem
Fot. iStock
21.07.2020
Zuzanna Niedzielska

Coraz więcej kobiet korzysta z nowoczesnych możliwości podczas okresu. W końcu doświadczamy go przez pokaźną część naszego życia. Niewygodne i mało przyjemne podpaski zastępujemy niewielkimi tamponami, a nawet kubeczkami menstruacyjnymi, które są bardzo wydajne i ekonomiczne. Okazuje się, że nie zawsze takie rozwiązanie jest korzystne dla naszego zdrowia. 

Zobacz również: 10 błędów, które nieświadomie popełniasz, używając tamponów

Portal allwomenstalk.com stworzył zestawienie najważniejszych plusów i minusów, jakie wiążą się z używaniem tamponów. Po tej lekturze nie będziesz miała już więcej wątpliwości.

Jakie są wady i zalety stosowania tamponów?

Plusy

  • Bardziej komfortowe

Na pewno aplikacja tamponu jest bardziej wygodna niż zakładanie podpaski. Kobiety przyznają, że nie muszą martwić się o to, że tampon przesunie się bądź wypadnie i w trakcie miesiączki mogą nadal pozostać aktywne.

  • Higieniczne

Jeśli już wybierzesz odpowiedni rozmiar, sprawa jest prosta. Nie ma niepotrzebnego bałaganu, przykrego zapachu, złości spowodowanej pobrudzeniem krwią, a w efekcie - stresu.

  • Niewidoczne

To, co jest zdecydowaną zaletą tamponów, to to, że są praktycznie niewidoczne. Poza jednym, małym i cienkim sznureczkiem. Możesz założyć dowolną bieliznę, a nawet kostium i cieszyć się aktywnym życiem bez ograniczeń i krępacji. 

  • Bezszelestne

Nie ma nic gorszego, niż niechciany i niespodziewany dźwięk podpaski. Zarówno podczas chodzenia, jak i wymieniania jej. Czasami masz wrażenie, jakbyś nosiła pieluszkę! Tampony nie są aż tak skomplikowane. I nigdy ich nie usłyszysz.

  • Zapach

Gdy masz na sobie podpaskę już zbyt długo, zaczynasz odczuwać lekki, mało komfortowy zapach... W przypadku tamponu nie ma mowy o takiej sytuacji. Pod warunkiem, że wymienisz go w odpowiednim momencie.

  • Pływanie!

Ten argument zdecydowanie przeważa. Dzięki tamponom możesz pływać w trakcie miesiączki! Może nie jest to 100% uczucie swobody, ale świadomość, że nie musisz ograniczać się, gdy ktoś zaprosi Cię na plażę lub basen jest fantastyczna.

  • Łatwiejsza utylizacja

Zamiast uciążliwego pakowania podpaski w folię bądź papier toaletowy i zastanawiania się, czy ktoś to zauważy (i usłyszy!), w przypadku tamponu wystarczy jeden ruch. I już.

Minusy

  • Trudne w użyciu

Wiele kobiet skarży się, że tampony są znacznie trudniejsze w aplikacji niż podpaski. Zwłaszcza za pierwszym razem. Czasami aplikator daje w tej sytuacji niewiele. Trzeba przyjąć odpowiednią pozycję i trochę się namęczyć, jeśli nie ma się w tym wprawy. Niektórzy są zbyt wrażliwi na to, aby aplikować coś do swojego ciała i bardzo niecierpliwi. I to dziwne uczucie czegoś "w środku"...

  • Widoczność krwawienia

Niestety, w przypadku tamponu nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości krwawienia, ponieważ nie widzimy jego powierzchni, tak jak na podpasce. Musimy same poczuć, kiedy nadchodzi odpowiedni moment na wymianę. Gdy go przegapisz, tampon może przesiąknąć.

  • Zespół wstrząsu toksycznego (TSS)

Jeśli nie będziesz odpowiednio dbała o higienę, możesz narazić się na ostre, zagrażające życiu zatrucie, które charakteryzuje się gorączką, spadkiem ciśnienia tętniczego krwi i wysypką, w skrócie TSS. Podczas miesiączki nasza odporność spada, a krew z tamponu może stać się pożywką dla tej niebezpiecznej toksyny.

  • Chłonność

Musisz upewnić się, że kupujesz tampony o odpowiedniej dla Twojego organizmu chłonności, aby nie doprowadzić do suchość pochwy i innych problemów zdrowotnych.

  • Nie są eko

Niestety, większość tamponów nie ulega biodegradacji, więc wyrzucając je do śmieci raczej nie wspierasz środowiska. Na szczęście powstaje coraz więcej niezależnych sklepów z produktami wykonanymi w 100% z organicznej bawełny, choć nadal są dosyć drogie.

  • Noc

Tampony powinno wymieniać się co kilka godzin, więc raczej nie wstaniesz, aby zrobić to w nocy. Do spania zaleca się jednak używanie podpasek. Nie dość, że tampon może przeciekać, to jeszcze trzymanie go przez tyle czasu nie jest zdrowe.

  • Cena

Umówmy się, paczka markowych tamponów wcale nie kosztuje mało. Warto porównywać ceny i znaleźć najlepsze źródło. Jeżeli jednak znajdziesz podpaski tańsze o połowę, może czasem przekonasz się do nich?

Zobacz również: Jak kiedyś kobiety radziły sobie z okresem? Były bardzo sprytne, nie było łatwo

Polecane wideo

Rozsmarowuje krew z okresu na twarzy. Przekonuje, że menstruacja jest "piękna i potężna"
Rozsmarowuje krew z okresu na twarzy. Przekonuje, że menstruacja jest "piękna i potężna" - zdjęcie 1
Komentarze (37)
Ocena: 4.62 / 5
gość (Ocena: 5) 28.09.2020 01:30
ja nienawidzę podpasek i od 14 lat używam tylko tamponów.Nawet wkładek nie używam-nie mam potrzeby-a jak widzę że bielizna się ubrudzi to ją zmieniam.Nie wiem jak dam radę po porodzie gdzie trzeba używać wielkich podpach.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.07.2020 12:24
Poziom wielu komentarzy - masakra. Chyba piszą to faceci, gówniarze bądź idioci albo jakieś nawiedzone kobiety. Co do tematu - najlepiej to znać we wszystkim umiar. Ja tamponów uzywam w upały, jak jestem poza domem i do ćwiczeń. Poza tym podpaski
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 23.07.2020 11:10
No nieźle z was gnojary. Wpychać se coś w krok.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.07.2020 15:29
kubeczki sa bardzo eko, i oszczednosc kasy, ja ostatnio zaczelam uzywac, ale nie uwazam zeby byly latwe w uzyciu. Wlozenie go zawsze zajmuje mi conajmniej 5min, a czasem tak nieumiejetnie go wloze, ze przecieka.. Moze to kwestia wprawy? Czy ktoras ma rady na szybko i skuteczna instalacje kubeczka?
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 3) 21.07.2020 15:04
„Nie są eko” najgłupszy argument ze wszystkich. Podpaski tez nie są eko. A mnie to specjalnie nie interesuje, nie przekonam się do kubeczka, zainwestowałam w każdy możliwy rozmiar i albo są za duże albo za małe.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie