5 rzeczy, o które kobiety najczęściej wstydzą się zapytać ginekologa

Tutaj znajdziesz odpowiedź na każde z tych pytań.
5 rzeczy, o które kobiety najczęściej wstydzą się zapytać ginekologa
Fot. iStock
22.06.2020

Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa to nie tylko olbrzymi stres, ale także poczucie skrępowania, by nie powiedzieć - zażenowania. Zwłaszcza, jeśli w gabinecie przyjmuje mężczyzna, a nie kobieta. A przecież ginekolog to lekarz jak każdy inny, a wybierając się do przychodni powinniśmy zostawić stres i wstyd za sobą. O ile tylko mamy do czynienia z profesjonalistą, nie ma powodu do obaw. 

Zobacz również: Co naprawdę myśli mężczyzna ginekolog, kiedy cię bada? Szczere wyznania lekarzy

Mimo to wiele kobiet wzbrania się jak może przed wizytą u ginekologa, nawet jeśli zauważają u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o tym, że z ich zdrowiem intymnym dzieje się coś niedobrego. W akcie desperacji często szukają informacji i odpowiedzi na nurtujące je pytania w Internecie, a to nie do końca dobra decyzja. Zamiast rozwiać wszelkie wątpliwości można dojść do najgorszych, a przede wszystkim błędnych wniosków. 

Dlatego też portal thesun.co.uk zebrał najczęstsze zapytania na temat pochwy i zdrowia intymnego wpisywane w Google, a o odpowiedź na nie poprosił ginekolożkę, dr Shree Dattę. Jakie zagadnienia na temat pochwy i zdrowia intymnego martwią nas najbardziej? Ekspertka omawia każde z nich i udziela merytorycznych odpowiedzi. 

5 najczęstszych pytań do ginekologa

Fot. iStock

5 najczęstszych pytań do ginekologa 

“Czy moja wydzielina z pochwy jest normalna?” 

Wiele kobiet martwi się nie tylko wyglądem śluzu, ale samym faktem z waginy wydostaje się jakaś wydzielina. Tymczasem ginekolożka Shree Datta przekonuje, że to jak najbardziej normalne zjawisko, które świadczy o tym, że z naszym zdrowiem intymnym nie dzieje się nic niepokojącego.  

Wydzielina z pochwy zapewnia, że jest ona zdrowa i czysta, a także utrzymuje równowagę bakteryjną. Z tego względu niepolecane są wszelkie irygacje, które mogą zaburzyć naturalną równowagę bakteryjną pochwy 

- wyjaśnia dr Shree. 

“Dlaczego krwawię między okresami albo po stosunku?” 

Ginekolożka zwraca uwagę przede wszystkim na to, aby spróbować ustalić pewien wzór jeśli chodzi o nieregularne krwawienia. Warto przyjrzeć się temu jak są obfite i w jakich dniach cyklu mają miejsce. Ekspertka wyjaśnia, że istnieje wiele czynników, które mogą powodować krwawienia między miesiączkami. Jednym z nich jest zmiana środków antykoncepcyjnych. Krwawienie może być także oznaką infekcji przenoszonej drogą płciową, stresu czy ciąży. 

“Test ciążowy wyszedł negatywnie, ale nie miałam okresu od 3 miesięcy. Co to oznacza?” 

Jeśli od dłuższego czasu nie miałaś okresu, a test ciążowy jest negatywny, dr Shree uspokaja – nie ma powodu do obaw. Wyjaśnia, że niektóre środki antykoncepcyjne sprawiają, że krwawienie staje się bardzo lekkie. Inne czynniki, które mogą zaburzyć miesiączkowanie to m.in. stres oraz utrata wagi.  

Utrata wagi ma olbrzymi wpływ na cykl miesiączkowy. Nagłe schudnięcie, zbyt duża aktywność fizyczna, a także znaczna nadwaga – wszystko to może mieć wpływ na okres. 

“Dlaczego odczuwam ból podczas stosunku?” 

Ginekolożka zwraca uwagę na fakt, że współżycie powinno być przede wszystkim przyjemnym doświadczeniem. Mimo to odczuwanie od czasu do czasu dyskomfortu czy bólu podczas stosunku jest dość powszechne. Zdaniem ekspertki ma to miejsce zwłaszcza podczas współżycia z nowym partnerem, wypróbowywania nowych pozycji czy poprzez stres. Stosunek może być mniej przyjemny, a wręcz nieco bolesny zależnie od fazy cyklu miesiączkowego.  

“Czy muszę się depilować przed wizytą u ginekologa?” 

W tym przypadku odpowiedź jest wyjątkowo prosta - oczywiście, że nie. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Ginekolog nie zwraca żadnej uwagi na owłosienie okolic intymnych czy też jego brak. Ekspertka wyjaśnia, że jedyny przypadek, gdy powinnaś rozważyć depilację okolic miejsc intymnych to zabieg na skórze w okolicach pochwy. Jeśli jednak tego nie zrobisz, specjaliści sami o to zadbają jeśli zajdzie taka konieczność. 

Zobacz również: Czy Twoja pochwa może mieć... depresję? To naprawdę poważna przypadłość

Polecane wideo

Myślały, że potrafią się malować, ale makijażystka od razu wytknęła im błędy. W której wersji wyglądają lepiej?
Myślały, że potrafią się malować, ale makijażystka od razu wytknęła im błędy. W której wersji wyglądają lepiej? - zdjęcie 1
Komentarze (21)
Ocena: 4.81 / 5
gość (Ocena: 3) 26.06.2020 16:56
Oprócz ginekologa musimy sprawdzać sobie, co się da w domu. Ja kontroluję cykl na monitorze płodności Afrodyta Smart z aplikacją na telefonie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.06.2020 12:23
A ja jestem typem pacjentki, która nigdy o nic nie pytała jak była taka możliwość i zawsze każdy lekarz był nieco tym zdziwiony. Nie pytam nie dlatego, że się boje, a po prostu nigdy nie zauważyłam u siebie nic co mogłoby mnie zastanawiać. O wszystkich rzeczach, o których mówi ten artykuł miałam okazje dowiedzieć się już w podstawówce na lekcjach WDŻ, a niepokojących zjawisk, które wykraczałyby poza powszechnie znane normy nigdy u siebie nie zauważyłam.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 22.06.2020 09:41
Nic mnie tak nie wkurwi% jak mówienie że ginekolog facet to lekarz i co jest wtedy bez popędu i wacka pisze to dla tego bo jestem atrakcyjną kobietą i zawsze czułam wzrok na sobie podczas badania i głupie teksty nikt już mnie nie zmusi do wizyty mam dość tej patologi
zobacz odpowiedzi (9)
janii 2 (Ocena: 5) 22.06.2020 09:30
Jak mi kiedyś ginekolog wsadził palec w odbyt i tam coś sprawdzał to wstydziłam się zapytać czemu mnie tak badał
zobacz odpowiedzi (6)
gość (Ocena: 5) 22.06.2020 09:18
ja już dawno nie byłam u ginekologa :( muszę zrobić cytologię
odpowiedz

Polecane dla Ciebie