Płyny do higieny intymnej: czy faktycznie warto ich używać?

Używa ich wiele kobiet. Czy słusznie?
Płyny do higieny intymnej: czy faktycznie warto ich używać?
fot. Hanna Postova / Unsplash
08.06.2020

Nieprawidłowe podejście do higieny intymnej może prowadzić do wielu nieprzyjemnych skutków. Należą do nich między innymi: nadmierna suchość, zapalenie pochwy, zakażenia drożdżakowe lub bakteryjne, ale także niekomfortowe otarcia. W zapobieżeniu takim następstwom pomocny może okazać się delikatny płyn do higieny intymnej. Co warto wiedzieć o tych produktach?

Dlaczego płyn jest lepszy od mydła?

Odczyn pH pochwy zmienia się nie tylko podczas menstruacji, ciąży czy menopauzy, ale również w wyniku wielu innych czynników. Przyjmowanie niektórych antybiotyków, intensywne ćwiczenia fizyczne i aktywność seksualna mogą zmieniać florę bakteryjną pochwy. Jej wartość pH waha się od 3,5 do 4,5 – kwaśne środowisko zapobiega rozwojowi infekcji i mikroorganizmów chorobotwórczych. Powszechnie stosowane środki higieniczne posiadają odczyn zasadowy, który może niestety pozbawiać śluzówkę jej naturalnej bariery ochronnej i zmniejszyć poziom nawilżenia, narażając tym samym na uszkodzenie błony śluzowej.

Gdy naturalny poziom pH pochwy zostanie zaburzony, staje się ona bardziej podatna na różne infekcje bakteryjne. Problematyczne mogą okazać się również barwniki i dodatki zapachowe użyte do produkcji zwykłych żeli do kąpieli, które u wielu kobiet powodują podrażnienia lub uczulenia. Dobrą alternatywą dla ogólnodostępnych kosmetyków są płyny do higieny intymnej.

Dobroczynne właściwości płynów do higieny intymnej

Odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych jest bardzo istotna podczas menstruacji, kiedy ryzyko infekcji zdecydowanie wzrasta. Dlatego warto w tym czasie stosować odpowiednie płyny do higieny intymnej, które zawierają kwas mlekowy, pomagający utrzymać właściwe pH pochwy. Najlepszy produkt to ten, który pozwala na utrzymanie naturalnej bariery ochronnej, czyli kwaśnego odczynu. Pozytywne działanie posiadają również dodatkowe składniki, takie jak probiotyki, które wykazują działanie przeciwbakteryjne.

Korzystanie z odpowiednich płynów do higieny intymnej to nie tylko komfort, ale również doskonała profilaktyka różnych dolegliwości. Dobry płyn do higieny intymnej powinien być wzbogacony w probiotyki, czyli przede wszystkim w pałeczki kwasu L-mlekowego, które są przeciwwagą dla szkodliwych bakterii. Skuteczność płynu mogą poprawić również prebiotyki, pobudzające wzrost i aktywność korzystnych dla organizmu bakterii oraz zwiększają namnażanie się dobrej flory bakteryjnej.

 

Materiał partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.06.2020 12:04
Słyszałam, że nie wszystkie płyny do higieny intymnej są zdrowe.. Wolę się podmywać wodą z mydłem albo po prostu przy pomocy mojej deski myjącej uspa, którą mam zamontowaną na wc
odpowiedz

Polecane dla Ciebie