10 błędów, które nieświadomie popełniasz, używając tamponów

W ten sposób nie spełnią swojej roli i mogą doprowadzić do infekcji.
10 błędów, które nieświadomie popełniasz, używając tamponów
Fot. iStock
11.05.2020

Kobiety dzielą się na te, które nie ruszają się z domu bez opakowania tamponów i takie, które gustują raczej w podpaskach czy wkładkach. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz upodobań. Według ekspertów tak naprawdę nie liczy się forma zabezpieczenia, ale umiejętność korzystania z niego.

Zobacz również: 7 absurdalnych mitów na temat okresu. Niektóre kobiety nadal w to wierzą

Z tym jednak różnie bywa, na co najlepszym dowodem jest poradnik opublikowany na łamach serwisu bustle.com. Okazuje się, że czasami korzystanie ze środków higienicznych zwyczajnie nas przerasta. Nie wiemy, kiedy po nie sięgać, w jaki sposób aplikować i gdzie je przechowywać.

Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i przestać popełniać tak podstawowe błędy. Czego nie robić z tamponem?

tampony

Jak nie używać tamponów?

#1 Nie myjesz rąk przed i po aplikacji

Na dłoniach gromadzi się mnóstwo bakterii, a zanieczyszczony tampon może doprowadzić do poważnej infekcji. Strefa intymna też nie jest sterylnie czysta, dlatego lepiej zaprzyjaźnić się z wodą i mydłem.

#2 Aplikujesz tampon, zanim zaczniesz krwawić

Aby zabezpieczyć się przed plamieniem lepiej sięgnąć po wkładkę higieniczną. Tampon to jednak ciało obce, które zmienia pH pochwy. Powinien być stosowany dopiero wtedy, gdy jest naprawdę konieczny, a nie na zapas.

#3 Przechowujesz je w wilgotnych warunkach

Woda nie jest sprzymierzeńcem tego typu środków higienicznych. Zmienia ich kształt, uszkadza i pozwala na rozwój bakterii. Tampony przechowuj zawsze w oryginalnym opakowaniu. Najlepiej w zamkniętej szafce.

#4 Nie zwracasz uwagi na rozmiar

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mamy wybór, a to ogromny błąd. Tampon musi być idealnie dopasowany, bo tylko wtedy spełnia swoją rolę - nie podrażnia i chłonie wszystko, co trzeba.

#5 Korzystasz z wersji zapachowych

Z chemikaliami lepiej uważać. Zwłaszcza, jeśli mówimy o tak wrażliwej części ciała. Substancje zapachowe mogą podrażnić, a nawet wywołać wstrząs toksyczny.

Zobacz również: 7 niewybaczalnych błędów, które popełniasz przyjmując pigułki antykoncepcyjne

tampon

#6 Aplikujesz go zbyt płytko

Zazwyczaj robimy to ze strachu i niewiedzy. Tylko prawidłowo włożony tampon jest w stanie zapewnić nam wymaganą ochronę. W przeciwnym razie może przeciekać, a nawet wypaść w najmniej oczekiwanym momencie.

#7 Wyrzucasz przeterminowane tampony

Środki higieniczne to nie jedzenie, więc wstrzymaj się z decyzją. Jeśli są prawidłowo przechowywane w suchym miejscu - zazwyczaj można ich użyć jeszcze długo po terminie przydatności.

#8 Nie zmieniasz go po skorzystaniu z toalety

Chyba nikogo nie musimy przekonywać, że muszla klozetowa to siedlisko bakterii. Nie wspominając o tym, że w czasie załatwiania potrzeb fizjologicznych tampon zmienia swoje położenie.

#9 Wykorzystujesz ponownie aplikator

Zasada jest prosta - po użyciu musi wylądować w koszu, bo został już zanieczyszczony. Jeśli szukasz bardziej ekologicznego rozwiązania, kupuj tampony z papierowym aplikatorem lub bez niego.

#10 Nie zwracasz uwagi na uszkodzone opakowanie

Szczelne zamknięcie to absolutna podstawa. Jeśli tampon zmienił swój kształt, pudełko jest zawilgocone albo folia ochronna pękła - zrezygnuj z aplikacji.

Zobacz również: Miesiączka to nie tylko krwawienie. 9 dziwnych rzeczy, które dzieją się z ciałem

Polecane wideo

Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding
Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.05.2020 09:31
Znacie ten kawał - co by się stało jak by kobiety nagle zaczęły myśleć , skutki tej anomalii najbardziej odczuli by ginekolodzy - brakiem pracy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.05.2020 14:36
Potrafię obsłużyć się tamponem, chociaż rzadko go używam go czuje dyskomfort. Jestem wierna starym metodom i noszę podpaski. Niedawno kupiłam sobie biobidet gruszkę w razie konieczności mogę się podmyć. Krew nie wydziela przyjemnego zapachu tego nie muszę przypominać żadnej kobiecie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie