Klauzula sumienia nie ma racji bytu przy aborcji. Ta przełomowa decyzja może zmienić życie milionów kobiet

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zawód położnej i klauzula sumienia nie idą ze sobą w parze.
Klauzula sumienia nie ma racji bytu przy aborcji. Ta przełomowa decyzja może zmienić życie milionów kobiet
Fot. iStock
17.03.2020

W kwestii aborcji prowadzone są prawdziwe wojny ideologiczne. Jej przeciwnicy przekonują, że to zabijanie nie narodzonych dzieci, a zwolennicy twierdzą, że każda kobieta powinna mieć prawo do decydowania o swoim ciele, w tym także do przerwania ciąży. Jedne państwa podchodzą do tematu aborcji bardziej liberalnie, a inne bardziej konserwatywnie. W Polsce co jakiś czas pojawiają się projekty ustawy jeszcze bardziej zaostrzającej przepisy antyaborcyjne, ale póki co żadna z prób nie została przeforsowana z powodu protestów społecznych. 

Zobacz również: Odmowa prawa do aborcji to tortura. Komitet ONZ nie pozostawia na Polsce suchej nitki

Jednym z krajów, który ma bardzo liberalne podejście do aborcji jest Szwecja. W tym skandynawskim państwie dostęp do aborcji jest powszechny, a zabieg przerywania ciąży jest traktowany jako jedna z usług zdrowotnych, do której powinna mieć dostęp każda potrzebująca osoba. Jednak nie wszyscy Szwedzi zgadzają się z tym stanowiskiem. Dwie szwedzkie położne odmówiły asystowania przy zabiegu przerwania ciąży, zasłaniając się klauzulą sumienia. W konsekwencji władze Szwecji odebrały im prawo do wykonywania zawodu.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez NARAL Pro-Choice California (@prochoiceca)

Położne złożyły więc skargę przeciwko Szwecji do Europejskiego Trybunały Praw Człowieka. Jak czytamy na oficjalnej stronie Federy, czyli Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, kobiety powołały się na art. 9 (prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania), art. 10 (prawo do wyrażania opinii) i art. 14 (zakaz dyskryminacji), żądając prawa do wykonywania zawodu z wykluczeniem asyst w procedurach przerywania ciąży. Jednak Europejski Trybunał Praw Człowieka nie stanął po ich stronie, a rację przyznał państwu szwedzkiemu. 

Europejski Trybunał Praw Człowieka przeciwko klauzuli sumienia ws. aborcji

Trybunał uznał, że nastąpiła ingerencja w wolność wyznania skarżących (art. 9), jednak była ona zgodna z prawem, gdyż w Szwecji personel jest zobowiązany do wykonywania wszystkich zleconych mu zadań wynikających z zakresu obowiązków. W związku z tym, że w Szwecji dostęp do aborcji jest powszechny, na państwie spoczywa pozytywny obowiązek, aby zorganizować system opieki zdrowotnej w taki sposób, aby realizacja wolności sumienia przez pracowników służby zdrowia nie stała na przeszkodzie w świadczeniu gwarantowanych usług zdrowotnych. Trybunał uznał, że sądy krajowe uważnie ważyły interesy i wystarczająco uzasadniły, dlaczego orzekły na rzecz ochrony zdrowia kobiet potrzebujących zabiegu aborcji. Ingerencja w prawo położnych była zatem proporcjonalna i konieczna w społeczeństwie demokratycznym 

- czytamy na stronie federa.org.pl. 

Zdaniem przedstawicielek Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny to przełomowy krok, który ma ważne znaczenie nie tylko dla Szwedek, ale także dla Polek, które walczą o swoje prawa.  

Decyzje te będą niezwykle ważnym narzędziem w rzecznictwie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, w szczególności do odpierania argumentów grup ultrakonserwatywnych, które lobbują za nieograniczonym stosowaniem klauzuli sumienia w zawodach medycznych 

- czytamy na stronie organizacji. Z kolei Urszula Grycuk, koordynatorka Federacji ds. rzecznictwa międzynarodowego, dodaje: 

Grupy te, powołując się na klauzulę sumienia, dążą do radykalnego ograniczenia dostępu do aborcji. Organizacje ultrakonserwatywne stosują łatwą do przewidzenia strategię dyskredytacji, umniejszając wagę wspomnianych decyzji, twierdząc, że Trybunał w ogóle nie podjął tematu. Nie jest to prawda. Rzeczywiście, Trybunał wydał decyzję o niedopuszczalności, ale uczynił to po merytorycznym przeanalizowaniu sprawy. 

Jak oceniacie taką decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka? Uważacie, że personel medyczny ma prawo powoływać się na klauzulę sumienia podczas wykonywania obowiązków służbowych? 

Zobacz również: Czy kobiety żałują dokonanej aborcji? Najnowsze badania nie zostawiają cienia wątpliwości, jak jest naprawdę

Polecane wideo

Blogerka plus size zdradziła, dlaczego nie ma zamiaru schudnąć. „Wolę być większa i zdrowa psychicznie”
Blogerka plus size zdradziła, dlaczego nie ma zamiaru schudnąć. „Wolę być większa i zdrowa psychicznie” - zdjęcie 1
Komentarze (125)
Ocena: 4.71 / 5
tak (Ocena: 5) 19.04.2020 13:45
aby nie musieć przeprowadzać aborcji, to kobieta musi pamiętać o zabezpieczeniu, bo facet machnie ręką i pójdzie w świat, on nie musi nic usuwać, podejmować takich decyzji, no taka jest prawda, to my rodzimy dziecki, nie faceci. Ale dlatego włąśnie my mamy się zabezpieczać, miałam kilku facetów z którymi spałam i zawsze to ja o to dbałam, mam diafragmę caya, facet czasem nie wiedział, że jest jakieś zabezpieczenie
odpowiedz
Kerad (Ocena: 5) 24.03.2020 21:16
Nie jestem wierzący i nie jestem za aborcją i nie raz słyszałem że w pierwszych tygodniach ciąży to nie człowiek ale stwierdzam że życie się rozpoczęło więc każde usuniecie płodu go zakończa .
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 24.03.2020 09:33
Każda kobieta zrobi jak uważa. Ważne, aby w dyskusji nie zakłamywać faktów biologicznych, np. "20-tygodniowy płód to zlepek komórek, który nic nie czuje".
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.03.2020 20:10
Wolałabym aby w naszym kraju umożliwili legalne podwiązywanie jajników by kobieta która nie chce zostać matką miała do tego prawo. Nie mogłabym się zgodzić jednak na aborcję traktowaną jako kolejny środek antykoncepcyjny. A przerywanie ciąży bo „to nie ta pora” bo mam kredyt na mieszkanie do spłacenia/chcę dostać najpierw awans, jest dla mnie nieludzkie i uważam że taka kobieta nigdy nie będzie dobrą matką. Jestem za podwiazywaniem jajników, za tabletką „dzień po” (która uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka a nie niszczy zarodka już istniejącego) natomiast aborcja powinna być stosowana w tak wyjątkowych przypadkach jak jest to u nas obecnie. Tak samo irytują mnie hasła „mój brzuch moja sprawa” bo to nie jest tylko sprawa kobiety. Skoro do zapłodnienia potrzeba dwóch osób to są one tak samo odpowiedzialne ale też mają równe prawa do życia które już powstało.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.03.2020 19:56
Według mnie powinno pozostać u nas tak jak jest obecnie. To ciężko wypracowany kompromis i wiadomo, żadna ze stron nie jest usatysfakcjonowana ale jak dla mnie te przypadki które dopuszczają przerwanie ciąży w PL są wystarczające.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie