Wielka Brytania wreszcie kończy z podatkiem na podpaski i tampony. To wielki krok w stronę równości

Bo produkty menstruacyjne to nie towary luksusowe.
Wielka Brytania wreszcie kończy z podatkiem na podpaski i tampony. To wielki krok w stronę równości
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/feedmefemale/)
18.03.2020

Podpaski i tampony, czyli środki higieniczne pierwszej potrzeby dla połowy społeczeństwa w dalszym ciągu uznawane są za produkty luksusowe – i to dosłownie. W języku angielskim określa się je mianem “luxury goods”. W związku z tym w wielu krajach na środki menstruacyjne obowiązuje specjalny, wyższy podatek. Jednym z “rekordzistów” jeszcze do niedawna były Włochy, gdzie VAT na podpaski i tampony wynosił aż 22 proc. - tyle samo, co na takie produkty jak papierosy, drogie alkohole czy... samochody. Dla porównania w tym samym kraju tak luksusowy produkt spożywczy jak trufle jest objęty podatkiem wynoszącym zaledwie 10 proc. 

Zobacz również: Co by było, gdyby mężczyźni musieli płacić za papier toaletowy jak kobiety za podpaski?

Na szczęście w wielu krajach sytuacja powoli zaczyna się zmieniać. Pionierem pozostaje Szkocja, która od 2018 roku wprowadziła darmowe środki menstruacyjne dla studentek i uczennic, a obecnie pracuje nad wprowadzeniem prawa, dzięki któremu podpaski i tampony byłyby darmowe dla wszystkich kobiet. Byłby to pierwszy taki przypadek w historii i sprawiłby, że ubóstwo menstruacyjne w tym kraju zostałoby zwalczone. 

Przykład ze Szkocji bierze Wielka Brytania. Tamtejszy rząd właśnie ogłosił likwidację podatku na środki menstruacyjne. Do tej pory VAT na takie produkty wynosił 5 proc., czyli tyle samo, co obecnie w Polsce. Oznacza to, że Brytyjki nie były w tak złej sytuacji jak chociażby Węgierki, gdzie tzw. podatek menstruacyjny wynosi aż 27 proc. Niewiele lepiej jest w Danii, Szwecji i Chorwacji, gdzie na podpaski i tampony obowiązuje VAT w wysokości 26 proc., a w Finlandii – 24 proc. Jest to jednak zdecydowany krok w stronę równości. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Self Love Club Movement (@selfloveclubmovement)

Podatek menstruacyjny wprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1973 roku, a więc 47 lat temu. Potrzeba było zatem prawie pół wieku walki ze strony kobiet, aby środki menstruacyjne przestały być postrzegane jako dobra luksusowe. Bo przecież okres to żaden przywilej, tylko natura. 

Zobacz również: Okres wolny od pracy. Pierwsza polska firma wprowadza urlop menstruacyjny

Polecane wideo

Ta dziewczyna jest właścicielką najpiękniejszych oczu na świecie. W rankingu była bezkonkurencyjna
Ta dziewczyna jest właścicielką najpiękniejszych oczu na świecie. W rankingu była bezkonkurencyjna - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.05.2020 02:40
podpaski to są tanie ale tampony droższe-w kraju gdzie mieszkam nie ma biedronki albo rosmanna i 16 sztuk o.b kosztuje w najtańszym supermarkecie 3,5euro
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.03.2020 22:59
,,Przykład ze Szkocji bierze Wielka Brytania...,, Szkocja JEST W Wielkiej Brytanii. To nie jest osobne państwo. Co za nieuk pisze te artykuły ?!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.03.2020 23:48
A dlaczego tylko Szkocja i Anglia ?!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.03.2020 16:59
Darmowe czyli z pieniędzy podatnika. Dlaczego singiel-facet ma się na to składać?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.03.2020 14:01
W Polsce to wszytko będzie drożeć przez politykę rozdawnictwa pisiorów. Jeszcze więcej dajcie nierobom z 5 dzieci. Normalny człowiek nic tylko musi za.pierdzielać w pracy żeby tacy mogli sobie popijać tanie winko. W konsekwencji i tak nic z tej pracy nie zostaje bo wszystko trzeba oddać na opłaty. Dziękuje za takie państwo. Szkoda że korona wirus nie zdziesiątkuję tych ś.cierw politycznych.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie