Co by było, gdyby mężczyźni musieli płacić za papier toaletowy jak kobiety za podpaski?

Ta rewolucyjna reklama naprawdę otwiera oczy. Bo higiena menstruacyjna to prawo, a nie przywilej.
Co by było, gdyby mężczyźni musieli płacić za papier toaletowy jak kobiety za podpaski?
Fot. YouTube.com/PERIOD. The Menstrual Movement
13.03.2020

Chociaż trudno w to uwierzyć, w wielu rejonach świata miesiączka wciąż jest uznawana nie tylko za coś wstydliwego i nieczystego, ale także za coś nienaturalnego. A przecież to całkowicie naturalna sprawa, która od zarania dziejów dotyczy połowy ludzkości, albo i więcej, bo z danych wynika, że jeśli chodzi o ogół światowej populacji liczba kobiet nieco przewyższa liczbę mężczyzn. Mimo to okres wciąż jest tabuizowany, a wiele kobiet jest w związku z nim dyskryminowanych i poniżanych. 

Zobacz również: Free bleeding albo zmiana tamponu na ulicy. Bezdomne kobiety opowiedziały, jak radzą sobie podczas okresu

Trzeba powiedzieć to głośno - okres jest taką samą reakcją ludzkiego organizmu jak chociażby wypróżnianie się. Z tą tylko różnicą, że wypróżnianie się dotyczy każdego człowieka, bez względu na płeć, natomiast miesiączka jest charakterystyczna tylko dla kobiet. Jako że wszyscy korzystamy z toalety nikt nie kwestionuje tego, że papier toaletowy w miejscach publicznych powinien być darmowy – uznajemy, że to oczywiste. Jednak gdy podnoszą się głosy, że podobnie powinno być z podpaskami i tamponami, wiele osób ma z tym wielki problem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że o prawdziwym problemie mogą mówić kobiety, które zmagają się z problemem ubóstwa menstruacyjnego, czyli że po prostu nie stać ich na takie środki higieniczne. Tym samym przez parę dni w miesiącu są wykluczone z życia społecznego. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez POWER:Period (@power_period)

Aby zwrócić uwagę na ten problem organizacja non-profit o nazwie PERIOD oraz agencja reklamowa Huge przygotowała specjalną kampanię informacyjną pod hasłem #FreeThePeriod. Reklamuje ją wyjątkowy spot pod nazwą: “Gdyby mężczyźni musieli płacić za papier toaletowy”. W ramach eksperymentu w męskich toaletach zostały umieszczone płatne dozowniki papieru toaletowego. Aby pozwolić sobie na komfort zadbania o czystość i higienę po wykonaniu podstawowej i naturalnej czynności fizjologicznej panowie musieli wrzucić do dozownika monetę - oczywiście o ile mieli przy sobie jakiekolwiek drobne. 

Mężczyźni w opresji mogli zapłacić za papier toaletowy także w sposób wirtualny - wystarczyło, że umieścili w mediach społecznościowych tweeta z hashtagiem #FreeThePeriod, popularyzującym postulat o dostępności darmowych podpasek i tamponów. 

Gdybyś poszedł do łazienki i nie było w niej papieru toaletowego, byłbyś naprawdę sfrustrowany. Menstruacja jest tak samo naturalna i też może pojawić się niespodziewanie. Walczymy o dostępność darmowych produktów menstruacyjnych w szkołach, przytułkach i więzieniach - bo higiena menstruacyjna to prawo, a nie przywilej 

- wyjaśniała w rozmowie z mediami Nadya Okamoto, założycielka organizacji PERIOD. 

Fot. YouTube.com/PERIOD. The Menstrual Movement

Co sądzicie o takiej reklamie? Myślicie, że ma szansę uzmysłowić nam – kobietom i mężczyznom – że środki menstruacyjne powinny być dostępne na równi z papierem toaletowym? 

Zobacz również: Okres wolny od pracy. Pierwsza polska firma wprowadza urlop menstruacyjny

Polecane wideo

Absurdalny test na szczupłość. Kobiety robią ze szminką coś bardzo dziwnego
Absurdalny test na szczupłość. Kobiety robią ze szminką coś bardzo dziwnego - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
uaaaaaa (Ocena: 5) 13.03.2020 20:06
Seks jest wyborem, prezerwatywy tez, menstruacja nie jest wyborem, jest zaprogramowana biologicznie od momentu dojrzewania do menopauzy. Zycie i tak kobiet w wielu miejscach na ziemi nie glaszcze po glowie.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 13.03.2020 17:09
Idac tym tokiem to papier toaletowy powinien byc darmowy dla wszystkich bo kazdy robi kupę i nie da się kontrolować wypróżniania.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 13.03.2020 15:33
To prawda, podpaski powinny być ogólnodostępne. Co do tamponów to bym się zastanawiała, bo to mogłoby zwiększyć ryzyko infekcji i nie są one dla każdej kobiety. Ale podpaski jak najbardziej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.03.2020 15:25
jestem za-podpaski jeszcze są tanie ale tampony droższe
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie