Free bleeding albo zmiana tamponu na ulicy. Bezdomne kobiety opowiedziały, jak radzą sobie podczas okresu

Wiele z nich po prostu wstydzi się prosić o pomoc.
Free bleeding albo zmiana tamponu na ulicy. Bezdomne kobiety opowiedziały, jak radzą sobie podczas okresu
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/rupikaur_/)
08.03.2020

W Polsce niemal 1 na 6 dziewcząt przez parę dni w miesiącu opuszcza zajęcia lekcyjne. Dlaczego? Z powodu ubóstwa menstruacyjnegoTo zjawisko polegające na ograniczonym dostępie do środków higienicznych podczas okresu, a z danych UNICEF i WHO wynika, że ten problem dotyka ok. 500 mln kobiet na świecie 

Zobacz również: #AkcjaDonacja. Always rozda 2 miliony podpasek uczennicom polskich szkół

Jak radzą sobie kobiety, których nie stać na podstawowe środki menstruacyjne? W dobitny sposób pokazuje to kampania #UNsanitary organizacji Hey Girls oraz czasopisma The Big IssueTradycyjne podpaski i tampony w spocie reklamowym zostały zastąpione skarpetkami, kawałkami gazety oraz papierem toaletowym - właśnie takich niehigienicznych substytutów podczas miesiączki używają miliony kobiet na całym świecie.

Zobacz również: Zamiast podpasek – papier toaletowy, skarpetki i gazety. Tak wygląda prawdziwe oblicze ubóstwa menstruacyjnego

I chociaż trudno to sobie wyobrazić, niektóre są w jeszcze trudniejszej sytuacji. Jeśli krwawią, to na ulicy, która jest ich domem. Jak bezdomne kobiety radzą sobie podczas okresu? Dziennikarka portalu VICE Germany postanowiła porozmawiać z nimi na ten temat. 

Okazuje się, że chociaż schroniska dla kobiet w Berlinie oferują bezdomnym kobietom darmowe środki sanitarne, wiele z nich wciąż nie jest w stanie zapewnić sobie odpowiedniej ochrony podczas okresu. To dlatego, że w większości przypadków nie mają dostępu do prywatnej przestrzeni, żeby założyć podpaskę lub tampon albo regularnie je zmieniać. Inne zwyczajnie wstydzą się prosić o pomoc. Wszystko to sprawia, że są narażone na infekcje intymne oraz choroby.  

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by mybestperiod ®️ (@mybestperiod_) on

Jedną z kobiet, z którymi rozmawiała dziennikarka VICE jest Kristina – bezdomna od 11. roku życia. 

Jest beznadziejnie. Ale jeśli nie masz niczego innego, możesz stworzyć swoją własną podpaskę z chusteczek higienicznych. Zawsze byłam zbyt dumna, by prosić o pomoc, ale teraz ukradkiem rozdaję chusteczki innym dziewczynom, gdy widzę czerwone plamy na ich kroczach. 

Dagmar żyje na berlińskiej ulicy od 4 lat. 

Nie kucam, gdy w biały dzień muszę się wysikać albo zmienić tampon – nie chcę, żeby inni ludzie oglądali mnie w taki sposób. Czasami muszę przejechać parę stacji metrem, żeby znaleźć darmową publiczną toaletę. Potrzebujemy ich więcej. Każdy potrzebuje prywatnej przestrzeni, nie tylko podczas okresu. 

49-letnia Jennifer mówi, że dorabia jako sprzątaczka, ale nie ma żadnego stałego adresu zamieszkania. 

Mogę otrzymać darmowe podpaski w schroniskach i bardzo się z tego cieszę. Ale potrzebujesz też prywatności, miejsca, w którym będziesz mogła zmienić starą podpaskę, założyć nową i podciągnąć bieliznę oraz dżinsy. Raz, w Görlitzer Park, zobaczyłam mężczyznę, który masturbował się obok bawiących się dzieci. Co masz zrobić, jeśli zobaczy cię taki mężczyzna, gdy masz opuszczone spodnie? Jeśli ktoś cię zgwałci jak wytłumaczysz, że twoje spodnie były opuszczone? Cały czas musisz uważać. Zazwyczaj rozglądam się za restauracjami albo hotelami i pytam, czy mogę skorzystać z ich łazienki. Gdy wychodzę, zawsze zostawiam po sobie wszystko idealnie czyste. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by POWER:Period (@power_period) on

Ann-Marie ma 31 lat. Jest bezdomna od roku, a na ulicy żyje ze swoim psem. Cierpi na schizofrenię i osobowość borderline. 

Zmieniam tampon wtedy, kiedy muszę go zmienić, bez względu na to, gdzie akurat jestem. Czasami muszę to zrobić w parku, chociaż oczywiście nie na środku trawnika. To coś zupełnie naturalnego, co muszę zrobić, to ludzka potrzeba. Jeśli ludzie patrzą na mnie i mówią: “To obrzydliwe, co ona robi?”, nie przejmuję się tym. Chrzanić tych ludzi.  

Tak właśnie wygląda brutalne oblicze ubóstwa menstruacyjnego, które ma miejsce dosłownie wokół nas. Cieszy tylko fakt, że o tym globalnym problemie mówi się coraz głośniej i powstają kolejne inicjatywy, a nawet projekty ustaw, które mają pomóc na zawsze go rozwiązać. Szkocja jest właśnie na najlepszej drodze do tego, aby stać się pierwszym krajem na świecie, w którym darmowe podpaski i tampony będą dostępne dla wszystkich kobiet, bez względu na to, w jakiej sytuacji finansowej się znajdują. Tym samym ma szansę na zawsze pożegnać się z ubóstwem menstruacyjnym. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Hey Girls (@heygirlsuk) on

Trzymamy kciuki, aby rzeczywiście tak się stało - nie tylko w Szkocji. 
Zobacz również: W tym kraju podpaski mają być całkowicie darmowe. Ubóstwo menstruacyjne odchodzi do historii

Polecane wideo

Tatuaże na biodrach: Nie rzucają się w oczy i są szalenie zmysłowe ♥
Tatuaże na biodrach: Nie rzucają się w oczy i są szalenie zmysłowe ♥ - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.03.2020 12:10
To jest naprawdę smutne, ja zawsze mam dostęp do podpasek, tamponów, nawet kupiłam sobie biobidet gruszkę żeby móc się pomywać w razie potrzeby. A tu niektóre kobiety nie maja nic.. Ich higiena jest na bardzo niskim poziomie, a niby żyjemy w XXI wieku, to w głowie sie nie mieści. Środki czystości powinny być powszechnie dostępne..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.03.2020 06:38
Śmiejecie się z biednych ludzi a twoja stara rozkłada nogi w gabinecie przed obcym gościem i robi z siebie ginekologiczną dziwk. a z ciebie biednego jelenia
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.03.2020 07:42
Kobiety są zadziwiające. Obecnie jest akcja organizowana przez Always #akcjadonacja, gdzie Always będzie przeznaczało darmowe podpaski dla najbiedniejszych dziewczynek. Ile szamba mentalnego wylało się w komentarzach, to szok. Nie wiem, co z Wami jest nie tak, ale coś jest. Same krzyczymy, że podpaski, tampony powinny być ogólnie dostępne w toaletach publicznych, a najlepiej darmowe (bo przecież, gdyby mężczyźni mieli okres, to by na każdym kroku były rozdawane za darmo), a jeżeli już coś takiego jest - to jest... GNIEW? AGRESJA? Nie bardzo to rozumiem. A kobietom z artykułu współczuję. Nie chciałabym nigdy musieć zmieniać podpaski w ciemnym kącie w ulicy czy parku. Rzeczywiście, publicznych toalet jest za mało. A małych miastach nie ma ich wcale.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 08.03.2020 13:20
Bezdomne zazwyczaj są wychudzone więc nie mają okresu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.03.2020 12:30
K*rwa a ci znowu o tym ,,ubóstwie menstruacyjnym,, jprd..ole ile jeszcze będziecie odgrzewać stare kotlety ?!! Już wam pisałam pod poprzednim takim tematem że wy macie ubóstwo ale MENTALNE.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie