Okres zero waste. Jak miesiączkować bez szkody dla środowiska?

W dobie postępującego kryzysu klimatycznego ma to naprawdę wielkie znaczenie.
Okres zero waste. Jak miesiączkować bez szkody dla środowiska?
Fot. Instagram.com (@cutecottonnl/@lunettecup)
26.02.2020

Szacuje się, że w trakcie swojego życia statystyczna kobieta ma 350-450 miesiączek, a na środki higieniczne wydaje od 10 do 36 tys. zł. To niemała fortuna. W dodatku tradycyjne produkty menstruacyjne, a więc podpaski i tampony raczej nie mają zbyt wiele wspólnego z ekologią i dbaniem o środowisko. A w dobie postępującego kryzysu klimatycznego ma to naprawdę wielkie znaczenie. 

Zobacz również: Kubeczek menstruacyjny to korzyści dla środowiska i... Twojego portfela. Ile dzięki niemu oszczędzisz?

Coraz więcej kobiet stara się żyć zgodnie z zasadami zero waste i stawia na produkty ekologiczne, wykonane z surowców wtórnych albo wielokrotnego użytku. Zastępowanie powszechnych, plastikowych reklamówek torbami materiałowymi podczas wizyty w sklepie to już praktycznie norma. Czy tak samo stanie się w przypadku okresu? Czy da się miesiączkować bez szkody dla środowiska i w duchu zero waste? Sprawdzamy, jakie eko-alternatywy są dostępne dla zwykłych podpasek i tamponów. 

Kubeczek menstruacyjny 

Kubeczki menstruacyjne to obecnie chyba najchętniej wybierana alternatywa dla tradycyjnych podpasek i tamponów. Są dostępne w różnych rozmiarach oraz kształtach, a więc każda kobieta powinna znaleźć wśród nich coś dla siebie. Kubeczki są wykonane najczęściej z silikonu medycznego. Odpowiednio zaaplikowany jest niewyczuwalny - zupełnie jak tampon. Jeden kubeczek może być używany nawet przez kilka lat - oczywiście pod warunkiem odpowiedniego przechowywania oraz czyszczenia i dezynfekowania. Dzięki temu nie tylko oszczędzasz pieniądze na tradycyjne środki higieniczne, ale też pomożesz środowisku.  

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Menstrual Cup Tribe (@menstrualcuptribe) on

Bielizna okresowa 

Coraz więcej producentów oferuje specjalną bieliznę zaprojektowaną z myślą o okresie. To najczęściej majtki, które chłoną krew menstruacyjną, a w wyglądzie praktycznie nie różnią się od tradycyjnej bielizny. Takie majtki wielokrotnego użytku mają wszytą specjalną wkładkę, która pochłania wydzielinę. Można je nosić zarówno w dzień, jak i w nocy, ale jest to opcja raczej dla kobiet, które nie mają zbyt obfitych okresów. Szacuje się, że jedna para majtek może zastąpić nawet ok. 100 tamponów. 

Podpaski wielorazowe 

Podpaski wielokrotnego użytku to świetny wybór zwłaszcza dla młodych dziewcząt, które dopiero zaczynają miesiączkować i nie czują się gotowe na bardziej inwazyjne rozwiązania podczas okresu, jak np. kubeczki menstruacyjne. Na rynku są dostępne różne rodzaje takich podpasek. Niektóre mają wymienne wkłady chłonne, które należy zmieniać w zależności od potrzeby, inne ich nie posiadają. Podpaski wielorazowe są bardzo chłonne, można je prać ręcznie lub w pralce, w specjalnych woreczkach. Są też dostępne w różnych rozmiarach. Przy odpowiednim dbaniu można ich używać ich przez 3-5 lat. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Zero Waste Store (@zerowastestore) on

Tampony z gąbki 

To alternatywa dla zwykłych tamponów, która nie jest jeszcze tak popularna jak chociażby kubeczki menstruacyjne, ale stopniowo słyszy się o nich coraz więcej. Takie tampony mają wiele zalet. Po pierwsze są wykonane z miękkiej i elastycznej gąbkidzięki czemu dostosowują się do kształtu ciała, a ich aplikacja jest o wiele bardziej komfortowa niż w przypadku zwykłych tamponów. Po drugie nie mają sznureczka – aby je wyciągnąć należy umieścić palec w specjalnym otworze. Można robić w nich wszystko - uprawiać sport, iść na basen czy do sauny, a nawet... uprawiać seks. Producenci zapewniają, że tampony wykonane z gąbeczki nie utrudniają penetracji i nie brudzą członka partnera. Należy jednak pamiętać o tym, aby zaaplikować go tuż przed stosunkiem. Podczas zbliżenia partner nie powinien odczuwać żadnego dyskomfortu. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Menstrual Cup Tribe (@menstrualcuptribe) on

Miałyście okazję wypróbować którąś z tych ekologicznych alternatyw dla zwykłych podpasek i tamponów? Która z nich najbardziej przypadła wam do gustu? 

Zobacz również: Zamiast podpasek – papier toaletowy, skarpetki i gazety. Tak wygląda prawdziwe oblicze ubóstwa menstruacyjnego

Polecane wideo

Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding
Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding - zdjęcie 1
Komentarze (21)
Ocena: 4.24 / 5
gość (Ocena: 5) 28.02.2020 06:46
22,45 Drogi Panie nie chodzę do gina faceta mam prawdziwą godność kobiety ale powiedz mi jedno nasz kraj jest tak skonstruowany że nie w każdej miejscowości jest kobieta ginekolog co wtedy ma zrobić taka kobieta , ma rozum i dla tego się leczy i ma godność ale nie ma wyboru .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.02.2020 22:45
Drogie Panie proszę pamiętać żeby z seksu coś wyszło was trzeba dobrze rozgrzać a facetowi wystarczy tylko pokazać i tu jest ta różnica której kobieta nie rozumie że lekarz to nie tylko lekarz lecz facet , następną wizytę u ginekologa mężczyzny dokładnie przemyśl
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.02.2020 12:46
Papier toaletowy też wielorazowy wymyślą? To jeszcze częściej używany produkt i to nie tylko przez kobiety :D
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 26.02.2020 18:58
Najbardziej zero waste będzie ciąża 😂
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.02.2020 14:47
Nigdy nie skuszę się na podpaski i wkładki wielorazowe czy też okresowe majtki . Mam obfity okres i nie wyobrażam sobie mieć mokrą pieluche. Testuje na razie kubeczek, jest super, ale nigdy nie odważe się ubrać sam kubeczek czy tapmpon, zawsze muszę mieć w czasie miesiączki podpaske czy wkładkę dodatkowo. Ale kubeczek polecam.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie