7 niewybaczalnych błędów, które popełniasz przyjmując pigułki antykoncepcyjne

W ten sposób nie uchronisz się przed nieplanowaną ciążą.
7 niewybaczalnych błędów, które popełniasz przyjmując pigułki antykoncepcyjne
Fot. iStock
28.02.2020

Choć antykoncepcja hormonalna nie jest nowym wynalazkiem i stosowana jest od lat przez miliony kobiet na całym świecie - to wcale nie oznacza, że wiemy o niej wszystko. Pigułki antykoncepcyjne wykazują ogromną skuteczność, ale czasami jednak zawodzą. Wszystko dlatego, że nie do końca potrafimy z nich korzystać.

Zobacz również: Po latach odstawiła pigułki. Jej organizm zareagował w zaskakujący sposób

Zamiast słuchać wskazówek lekarza i wczytać się w ulotkę dołączoną do opakowania, niektóre z nas polegają wyłącznie na własnej inwencji. Nie robimy tego, co należy, ale to, co wydaje nam się słuszne. Popełniamy szkolne błędy, które w tym przypadku mogą zakończyć się tylko w jeden sposób - nieplanowaną ciążą.

Serwis popsugar.com wylicza najczęstsze niedopatrzenia, których naprawdę łatwo uniknąć.

fot. iStock

#1 Nie przyjmujesz pigułki o stałej porze

Jeśli jedną dawkę przyjmiesz przed południem, a następną kolejnego dnia wieczorem - to nie ma prawa się udać. Hormony należy utrzymywać na stałym poziomie, więc najlepiej zachować dokładnie 24-godzinny odstęp.

#2 Pomijasz dawki

W antykoncepcji hormonalnej podstawą sukcesu jest systematyczność. Nie może być tak, że zapomnisz o kolejnej dawce i nic z tym nie robisz. Zaległości należy jak najszybciej nadrobić.

Zobacz również: Po wzięciu tabletki „po” wcale nie jesteś bezpieczna. Oto sytuacje, w których wciąż możesz zajść w ciążę

fot. iStock

#3 Rezygnujesz z prezerwatyw

Pigułki nowej generacji wykazują dużą skuteczność i ograniczają efekty uboczne, ale nigdy nie są w 100 procentach skuteczne. Jeśli nie planujesz ciąży, warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu.

#4 Przyjmujesz inne leki

Jeśli jesteś w trakcie leczenia - oczywiście powinnaś słuchać wskazań lekarza. Ten musi jednak wiedzieć, że równocześnie przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne. Niektóre leki ograniczają ich skuteczność.

#5 Ignorujesz efekty uboczne

Przyjęło się, że antykoncepcja hormonalna zawsze wiąże się z nieprzyjemnymi objawami. Tak jednak wcale nie musi być, dlatego powinnaś poruszyć temat w czasie kolejnej wizyty u ginekologa. Nie zawsze udaje się dobrać odpowiedni środek za pierwszym razem.

fot. iStock

#6 Nie sprawdzasz daty ważności

Większości z nas nie przychodzi to nawet do głowy. Kupując lek w aptece z góry zakładamy, że na pewno jest długo ważny. Z tym jednak różnie bywa, zwłaszcza jeśli zaopatrujemy się w pigułki na zapas. Przeterminowanych nie należy przyjmować.

#7 Chronisz się tylko przed nieplanowaną ciążą

Niektórym z nas wydaje się, że przyjmując pigułki jesteśmy już w pełni bezpieczne. Zapominamy jednak o chorobach przenoszonych drogą płciową, przed którymi hormony nie chronią. Infekcje tego typu mogą mieć niekorzystny wpływ na działanie pigułki.

To niestety wciąż nie wszystko, dlatego tak ważna jest otwarta rozmowa z lekarzem. Nie bój się otwarcie pytać - od tego przecież jest.

Zobacz również: Co naprawdę myśli mężczyzna ginekolog, kiedy cię bada? Szczere wyznania lekarzy

Polecane wideo

Zaszła w ciążę, mając zaledwie 18 lat. Teraz pokazuje, jak wygląda jej życie
Zaszła w ciążę, mając zaledwie 18 lat. Teraz pokazuje, jak wygląda jej życie - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
Luca (Ocena: 5) 26.03.2020 16:19
Ja mam diafragmę caya i problemy ze złą porą zażycia etc... przestały mieć znaczenie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.02.2020 13:11
Ja stosuje prezerwatywy , tabletki musi wypisać lekarz a u nas sami faceci robią więc problem z zażywaniem sam mi się rozwiązał
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 28.02.2020 11:43
największym błędem jest w ogóle branie tych tabletek. Skoro zabezpieczam sie mechanicznie prawidłowo, to tabletki po co? Żeby zniszczyć zdrowie chyba. Stosuje od lat diafragmę caya i tabletki sa zbędne. W ogóle bez sensu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.02.2020 07:27
Zawsze się śmiałam z kobiet, które kochają się w prezerwatywie stosując antykoncepcję hormonalną, a mają jednego, stałego partnera
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie