Choć antykoncepcja hormonalna nie jest nowym wynalazkiem i stosowana jest od lat przez miliony kobiet na całym świecie - to wcale nie oznacza, że wiemy o niej wszystko. Pigułki antykoncepcyjne wykazują ogromną skuteczność, ale czasami jednak zawodzą. Wszystko dlatego, że nie do końca potrafimy z nich korzystać.
Zobacz również: Po latach odstawiła pigułki. Jej organizm zareagował w zaskakujący sposób
Zamiast słuchać wskazówek lekarza i wczytać się w ulotkę dołączoną do opakowania, niektóre z nas polegają wyłącznie na własnej inwencji. Nie robimy tego, co należy, ale to, co wydaje nam się słuszne. Popełniamy szkolne błędy, które w tym przypadku mogą zakończyć się tylko w jeden sposób - nieplanowaną ciążą.
Serwis popsugar.com wylicza najczęstsze niedopatrzenia, których naprawdę łatwo uniknąć.
fot. iStock
#1 Nie przyjmujesz pigułki o stałej porze
Jeśli jedną dawkę przyjmiesz przed południem, a następną kolejnego dnia wieczorem - to nie ma prawa się udać. Hormony należy utrzymywać na stałym poziomie, więc najlepiej zachować dokładnie 24-godzinny odstęp.
#2 Pomijasz dawki
W antykoncepcji hormonalnej podstawą sukcesu jest systematyczność. Nie może być tak, że zapomnisz o kolejnej dawce i nic z tym nie robisz. Zaległości należy jak najszybciej nadrobić.
Zobacz również: Po wzięciu tabletki „po” wcale nie jesteś bezpieczna. Oto sytuacje, w których wciąż możesz zajść w ciążę
fot. iStock
#3 Rezygnujesz z prezerwatyw
Pigułki nowej generacji wykazują dużą skuteczność i ograniczają efekty uboczne, ale nigdy nie są w 100 procentach skuteczne. Jeśli nie planujesz ciąży, warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu.
#4 Przyjmujesz inne leki
Jeśli jesteś w trakcie leczenia - oczywiście powinnaś słuchać wskazań lekarza. Ten musi jednak wiedzieć, że równocześnie przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne. Niektóre leki ograniczają ich skuteczność.
#5 Ignorujesz efekty uboczne
Przyjęło się, że antykoncepcja hormonalna zawsze wiąże się z nieprzyjemnymi objawami. Tak jednak wcale nie musi być, dlatego powinnaś poruszyć temat w czasie kolejnej wizyty u ginekologa. Nie zawsze udaje się dobrać odpowiedni środek za pierwszym razem.
fot. iStock
#6 Nie sprawdzasz daty ważności
Większości z nas nie przychodzi to nawet do głowy. Kupując lek w aptece z góry zakładamy, że na pewno jest długo ważny. Z tym jednak różnie bywa, zwłaszcza jeśli zaopatrujemy się w pigułki na zapas. Przeterminowanych nie należy przyjmować.
#7 Chronisz się tylko przed nieplanowaną ciążą
Niektórym z nas wydaje się, że przyjmując pigułki jesteśmy już w pełni bezpieczne. Zapominamy jednak o chorobach przenoszonych drogą płciową, przed którymi hormony nie chronią. Infekcje tego typu mogą mieć niekorzystny wpływ na działanie pigułki.
To niestety wciąż nie wszystko, dlatego tak ważna jest otwarta rozmowa z lekarzem. Nie bój się otwarcie pytać - od tego przecież jest.
Zobacz również: Co naprawdę myśli mężczyzna ginekolog, kiedy cię bada? Szczere wyznania lekarzy