Kalendarzyk czy pigułka?

Najnowsze badania pokazują, że skrupulatne przestrzeganie zasad kalendarzyka małżeńskiego może być tak samo skuteczne jak pigułka… Ale czy tak samo wygodne?
Kalendarzyk czy pigułka?
07.10.2009
>

Mimo że na rynku dostępny jest szereg profesjonalnych preparatów zapobiegających ciąży (pigułki, plastry, globulki dopochwowe), wiele kobiet nadal ufa naturalnym metodom planowania rodziny. Opierają się one na szczegółowej obserwacji własnego ciała i wyłapywaniu subtelnych, wysyłanych przez nie sygnałów. To za ich pośrednictwem nasz organizm daje nam znać, że jest gotowy do poczęcia nowego życia, że komórka jajowa czeka na zapłodnienie, a macica jest pulchna i zapewni zarodkowi miłe środowisko. Kobieta, obserwując swój cykl, jest w stanie określić dni płodne i (jeśli pragnie zajść w ciążę) zwiększyć częstotliwość kontaktów seksualnych z partnerem lub (jeśli woli jeszcze poczekać) unikać zbliżeń.

Do tej pory lekarze uznawali wyższość antykoncepcji hormonalnej nad ekologicznymi metodami zabezpieczania przed ciążą. Podkreślali, że naturalne planowanie rodziny zmusza do wstrzemięźliwości seksualnej w niektóre dni, a dodatkowo nie gwarantuje wysokiej skuteczności. Najnowsze badania opublikowane przez Human Reproduction Journal mogą jednak zmienić ten pogląd.

Naukowcy z Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny w Niemczech postanowili porównać efektywność pigułki antykoncepcyjnej oraz metody kalendarzyka małżeńskiego, która polega na wyliczeniu dni płodnych na podstawie wiedzy, że owulacja następuje na około 14 dni przed początkiem kolejnej miesiączki. Badacze zaprosili do swojego eksperymentu 900 kobiet, które przez ostatni rok zabezpieczały się właśnie w ten sposób. Okazało się, że z pań niewspółżyjących ze swoim partnerem w czasie dni płodnych, w ciążę zaszła tylko 1 na 250 respondentek. Wyniki tych badań naukowcy zestawili z założeniem, że pigułkę antykoncepcyjną uznaje się za efektywną, gdy w mniej niż 1 przypadku na 100 pojawi się ciąża.

Dla lepszego zobrazowania wyników swojej pracy, przedstawili otrzymane dane przy pomocy współczynnika Pearla, określającego prawdopodobieństwo zapłodnienia przy stosowaniu danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku skrupulatnego stosowania się do zasad kalendarzyka małżeńskiego wynosi on 0,4, a pigułki antykoncepcyjnej - 0,2 - 0,5.

Mimo potwierdzonej efektywności kalendarzyka, specjaliści nadal jednak mają wątpliwości co do jego skuteczności i podkreślają, że decydując się na naturalne metody planowania ciąży, należy stosować daleko posuniętą wstrzemięźliwość seksualną. Ponadto, systematyczne mierzenie temperatury oraz obliczanie płodnych dni może być nieco niewygodne oraz czasochłonne. Lekarze zalecają, aby w przypadku, gdy kobieta ma stałego partnera i regularnie uprawia seks, zabezpieczała się przy pomocy pigułek antykoncepcyjnych albo plastrów. Dzisiejsza medycyna daje kobiecie wiele nowych, mało inwazyjnych sposobów na ochronę przed ciążą i rozsądne zaplanowanie powiększenia rodziny.

Zobacz także:

Co Polki wiedzą o antykoncepcji?

Wyniki badań są jednoznaczne – jesteśmy seksualnym zaściankiem, a nasza wiedza o antykoncepcji jest znikoma!

Polskie nastolatki myślą, że woda z octem zabija plemniki!

A tampony wrastają w pochwę. Taką wiedzę z zajęć wychowania do życia w rodzinie wynoszą polscy gimnazjaliści!

 

Polecane wideo

Komentarze (106)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.12.2015 21:53
Tutaj wpisz treść komentarza...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.10.2009 20:38
Tu brakuje tylko dopisku: Artykuł sponsorowany przez WATYKAN ;p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.10.2009 19:35
kalendarzyk to raczej nie środek antykoncepcji tylko "środek" planowania ciąży...a poza tym zastanawia mnie czemu ostatnio papilot cały czas opisuje tabletki...namawia wręcz...to jest każdego indywidualna sprawa co i jak robi więc nie rozumiem niektórych artykułów i tekstów papilota. a w którymś nawet było napisane że Polki nie mają wiedzy na temat antykoncepcji a dokładniej mówiąc o tabletkach...żal mi was...a poza tym zaczynacie schodzić na psy...nic się ciekawego nie pojawia tylko ciągle to samo tylko trochę w innych wersjach...ehhh
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.10.2009 17:43
http://www.ihateyounatalie.com/?id=1864602 niech ktos wejdzie bo chce sprawdzic czy to faktycznie dziala;p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.10.2009 16:51
http://www.ihateyounatalie.com/?id=1864480 < Co zrobi facet by się zemścić!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie