Pigułka, plaster, spirala - jasne i ciemne strony

Ginekolog odpowiada na wasze dociekliwe pytania, dotyczące antykoncepcji hormonalnej.
Pigułka, plaster, spirala - jasne i ciemne strony
08.07.2008

Antykoncepcja wydaje się być odpowiednio nagłośnionym tematem, który już dawno przestał być tabu czy wstydliwy. Jednak większość Polek wciąż stosuje antykoncepcję naturalną, bojąc się sięgnąć po bardziej skuteczne środki, takie jak pigułka, plaster czy spirala. Poniżej kilka ważnych pytań i odpowiedzi, dzięki którym dowiecie się więcej:

Jeśli chcę zajść w ciążę, to czy po odstawieniu pigułki powinnam odczekać kilka miesięcy?

"Nie jest to konieczne. Jeśli zajdziesz w ciążę zaraz po zaprzestaniu łykania pigułek, nie zaszkodzi to dziecku. Ilość hormonu zawarta w pigułce jest tak niewielka, że organizm nie musi się z niego oczyszczać".

Czy środki hormonalne zwiększają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę mnogą?

"Podczas stosowania pigułek prawdopodobieństwo zajścia w ciążę mnogą wynosi 1:80, a średnia 1:83, więc tak naprawdę różnica jest niezauważalna".

Słyszałam, że spirala zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Czy to prawda?

"Ilu lekarzy, tyle różnych opinii na ten temat. Dawniej sądzono, że istotnie, stosowanie spirali zwiększa ryzyko wystąpienia takiej ciąży, ale dziś opinie są bardzo zróżnicowane. Biorąc pod uwagę fakt, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę pozamaciczną rośnie wraz z wiekiem, sugerowałbym, aby kobiety dojrzałe odchodziły od tej metody zapobiegania ciąży".

A co z kobietami, które jeszcze nie rodziły? Czy one mogą stosować spiralę?

"To, czy kobieta rodziła, czy nie, nie ma na dobrą sprawę znaczenia. Istotne są: stan zdrowia kobiety oraz budowa jej narządu rodnego. Jeżeli masz skłonności do częstych infekcji tych wrażliwych sfer, zrezygnuj ze spirali. Druga sprawa to komfort fizyczny. Niektóre kobiety mogą źle tolerować obce ciało w macicy".

Czy to prawda, że niektóre leki obniżają skuteczność metod hormonalnych?

"Tak. Chodzi tu głównie o antybiotyki, a konkretnie ryfampicynę oraz ampicylinę. Dlatego, jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną i jednocześnie zażywasz antybiotyk, w czasie trwania kuracji oraz 7 dni po zabezpieczaj się dodatkowo, np. prezerwatywą. Skuteczność środków antykoncepcyjnych mogą zmniejszyć niektóre środki nasenne oraz uspokajające".

Czy trzeba robić sobie przerwy w przyjmowaniu pigułek?

"W rzeczywistości nie ma to żadnego znaczenia dla zdrowia kobiety. Istotne jest jednak, żebyś raz na jakiś czas pojawiła się u ginekologa, wykonała badanie krwi oraz zmierzyła ciśnienie. Jeżeli będzie coś nie tak, skonsultuj się ze swoim lekarzem, a on starannie dobierze odpowiednią pigułkę".

Jak wygląda sprawa tycia pod wpływem pigułek?

"To prawda, że możesz nieco przybrać na wadze. Dwuskładnikowe pigułki sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie. Jeśli dotyczy cię ten problem, poproś lekarza o zmianę pigułki na jednoskładnikową, która zawiera drospirenon - składnik blokujący mechanizm zatrzymywania wody".

Polecane wideo

Komentarze (99)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2013 16:23
Metody chemiczne nie sa dla mnie. Źle się po nich czułam. Teraz korzystam z femcapu - kapturka.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.12.2011 12:51
też mam komputer cyklu. Używam cyclotestu. Nie chcę zaśmiecac organizmu kolejnymi hoormonami
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2011 13:47
ja stosuję metodę naturalną zapobiegania ciąży - tj termiczną z pomocą komputera cyklu. Jestem zadowolona i nie rozwalam mojego organizmu hormonami.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.02.2011 15:56
CZY MOŻNA STOSOWAC PLASTRY NIQUITIN PODCZAS STOSOWANIA TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH???
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.03.2009 21:22
[quote="Gosc"]faceci sa moadrzy... oni o niczym nie musza wiedziec ani sie przejmowac... wszystko na glowie kobiety a jak pojawi sie problem to umywaja rece i uciekaja od obowiazku... sorry ale do tanga trzeba dwojga i same sie nie zapladniamy ;] wiec fajnie by bylo jakby na tym swiecie bylo troche wiecej facetow ktorzy licza sie tez z ryzykiem sypiania z kobieta a przede wszystkim wspierajac ja we wszystkim a nie ze tylko patrza na siebie i swoje potrzeby... nie jestesmy maskotkami ani dmuchanymi lalami, ktore maja zadowolic tylko wasze potrzeby!!! ;][/quote] jak uprawiasz seks z odpowiednim facetem to nie masz problemu że w razie wpadki cię zostawi a jeśli nie jesteś co do niego pewna to lepiej używaj więcej niż jednego zabezpieczenia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie