6 problemów z okresem, których nigdy nie powinnaś ignorować

Każdy z nich to poważny sygnał alarmowy!
6 problemów z okresem, których nigdy nie powinnaś ignorować
Fot. iStock
06.02.2020

Miesiączka to naturalny stan w życiu każdej kobiety i chociaż to znak, że z twoim organizmem wszystko jest w porządku, wcale nie oznacza to, że my, kobiety, darzymy ją szczególną sympatią. W zdecydowanej większości przypadków okres wiąże się z PMS-em, a więc wahaniem nastroju i rozdrażnieniem, zwiększonym apetytem albo mdłościami, przyrostem wagi, a przede wszystkim z bólem, który potrafi bardzo uprzykrzyć życie 

Zobacz również: #AkcjaDonacja. Always rozda 2 miliony podpasek uczennicom polskich szkół

Te uciążliwe objawy są niestety naturalną częścią cyklu menstruacyjnego i trzeba się z tym pogodzić. Chyba że zaczynają sprawiać, że codzienne funkcjonowanie staje się niemalże niemożliwe. W jaki sposób podczas okresu twój organizm wysyła ci sygnały alarmowe i daje znać, że powinnaś wybrać się do ginekologa? Jakich znaków nigdy nie powinnaś ignorować? 

#1: Musisz zmieniać tampon lub podpaskę nawet co godzinę 

Bardzo obfity okres to niepokojące zjawisko i oznaka, że z twoim organizmem może dziać się coś niedobrego. Obfite lub przedłużające się krwawienie, które występuje regularnie to menorrhagia. Jednym z najbardziej powszechnych objawów tego schorzenia jest duża obecność skrzepów we krwi. Kolejnym jest krwawienie, które występuje dłużej niż tydzień. Jeśli zauważyłaś u siebie te zjawiska, koniecznie udaj się do ginekologa. 

#2: Odczuwasz ból, który uniemożliwia ci wstanie z łóżka 

Okres wiąże się z wieloma dolegliwościami, zwłaszcza ze skurczami i bólem brzucha lub krzyża, a często także z zaparciami lub biegunką, ogólnym poczuciem rozdrażnienia, zatrzymaniem wody w organizmie i przybieraniem na wadze. Wprawdzie nie są one przyjemne, ale nie są też alarmujące. Inaczej jest, gdy ból podczas miesiączki jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a ty nie jesteś w stanie wstać z łóżka. Jeżeli regularnie doświadczasz takiej sytuacji, a leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe nie przynoszą ci żadnej ulgi, skonsultuj się z lekarzem. 

Fot. iStock

#3: Okres pojawia się z zaskoczenia 

Nieregularny okres jest dość naturalnym zjawiskiem zwłaszcza w przypadku młodych dziewcząt, które dopiero rozpoczynają proces dojrzewania. Z czasem cykl menstruacyjny się normuje i jesteśmy w stanie z pewną dokładnością wyliczyć, kiedy możemy spodziewać się kolejnej miesiączki. Zdarza się jednak inaczej, a okres pojawia się np. za wcześnie i bywa, że nie jesteśmy na to przygotowane. Są czynniki, które mogą namieszać jeśli chodzi o występowanie okresu, np. podróżowanie (zwłaszcza przez różne strefy czasowe) albo stres, ale mogą też być objawami różnych schorzeń. Jeśli do tej pory miała regularny cykl, ale nagle twoja miesiączka zaczęła żyć własnym życiem, może to być niepokojący objaw. 

#4: Okres zupełnie zanika 

Jeśli nie miałaś krwawienia przez kolejne 3 cykle menstruacyjne albo i dłużej, wystąpiło u ciebie zjawisko znane z łaciny jako amenorrhea, czyli wtórny brak miesiączki. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne. Pierwszy i najbardziej oczywisty to ciąża, ale jeżeli w twoim przypadku takie wytłumaczenie nie wchodzi w grę, warto przyjrzeć się innym możliwościom. Jedną z nich jest np. nadmierna aktywność fizyczna, stres albo zespół wielotorbielowatych jajników. 

#5: Masz plamienie między jedną miesiączką a drugą 

Plamienie między cyklami w gruncie rzeczy jest naturalnym zjawiskiem – ale do pewnego stopnia. Nie musisz się nim martwić m.in. w sytuacji, gdy niedawno zaczęłaś przyjmować nową metodę antykoncepcji albo jeśli jesteś w ciąży. Natomiast jeśli plamienie zaczęło występować u ciebie bez związku z tymi dwoma przypadkami, powinnaś wybrać się do lekarza. 

Fot. iStock

#6: Podczas okresu cierpisz na silne migreny 

Migreny podczas miesiączki albo tuż przed jej rozpoczęciem to objaw typowy zwłaszcza dla kobiet, które już wcześniej miały problemy z silnymi bólami głowy. Może mieć to związek z wahaniem poziomu estrogenu. Jeśli jednak leki, które zazwyczaj przyjmujesz w takiej sytuacji nie przynoszą ci ulgi, koniecznie udaj się na wizytę lekarską. 

Zobacz również: Co by było, gdyby mężczyźni też mieli okres? Może wreszcie byłoby... normalnie

Polecane wideo

Meghan Markle ma swoją sobowtórkę. Ludzie nieustannie mylą ją z byłą księżną!
Meghan Markle ma swoją sobowtórkę. Ludzie nieustannie mylą ją z byłą księżną! - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 5) 11.02.2020 11:50
Polecam beppy. One są z gąbki i chloną bardzo. Ogólnie nie trzeba co godzinę wymieniać, wiadomo, że przy większym okresie częściej niż normalnie, ale i tak są super na tle innych
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.02.2020 09:40
Co to jest ginekologiczna dziw..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.02.2020 15:57
Przy obfitym okresie niekoniecznie podpaski, bo są fajne tampony z gąbki beppy. Wiadomo, jak są strasznie obfite to częściej się wymienia
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 06.02.2020 22:53
Według tego artykułu krwawienie w ciąży to żaden powód do alarmu... proponuję pisać artykuły o sprawdzonej treści.
odpowiedz
www.panie.online (Ocena: 5) 06.02.2020 03:14
Młode i napalone 18-letnie brzoskwinki, a może dojrzałe MILF? Poznaj kobietę swoich marzeń na największym portalu randkowym w Polsce na www.panie.online
odpowiedz

Polecane dla Ciebie