Twój ginekolog chciałby, żebyś przyjrzała się tej grafice. Sporo zdradza

Wiedza, która może uratować Ci życie.
Twój ginekolog chciałby, żebyś przyjrzała się tej grafice. Sporo zdradza
źródło: zava.com, iStock
30.01.2020

Rozmowa o wychowaniu seksualnym dzieci często przybiera zbyt emocjonalną formę. Zajmujemy się bardziej poglądami, niż fachową wiedzą. Często słyszymy o sianiu zgorszenia, a zdecydowanie rzadziej o niezbędnej edukacji. Efekt? Wiele kobiet do końca nie wie, co ma między nogami i jak się z tym obchodzić.

Zobacz również: EXCLUSIVE: Największe tajemnice ginekologów

Tak jest np. z upławami, na widok których wpadamy w panikę albo wręcz przeciwnie - zupełnie ignorujemy sygnały wysyłane przez organizm. Nie do końca zdajemy sobie sprawę, skąd bierze się wydzielina, jak powinna wyglądać i co powinno nas zaniepokoić. Taka niewiedza może się wyjątkowo źle skończyć.

Właśnie dlatego każda z nas powinna zapoznać się z tą piękną infografiką.

źródło: zava.com

Publikacja przygotowana przez serwis medyczny zava.com na pierwszy rzut oka wcale nie kojarzy się z ginekologią. Uwiecznione na obrazku kwiaty to jednak nie tylko ozdoba, bo należy potraktować je także jako pomoc naukową. A konkretnie - kolor ich płatków. Odcień poszczególnych roślin nawiązuje bezpośrednio do barwy upławów.

Kiedy śluz jest całkowicie normalny i niegroźny, a kiedy wypadałoby skonsultować go z lekarzem?

Biała wydzielina z pochwy

Zazwyczaj nie oznacza niczego niepokojącego, bo tak wygląda normalnie. Jeśli jednak jest bardziej lepka i zbrylona, niż zazwyczaj, a na dodatek towarzyszy jej podrażnienie i pieczenie - może to być oznaka infekcji grzybiczej.

Przezroczysta wydzielina z pochwy

W większości przypadków to wzorowy objaw, którym nie należy się przejmować. Nie ma koloru, a teksturą przypomina białko jaja. Może pojawiać się w dowolnym momencie cyklu.

Szara wydzielina z pochwy

Wszelkie zmiany w odcieniu mogą zwiastować kłopoty. Szary kolor może być oznaką bakteryjnego zapalenia pochwy. Świadczy o tym również bardziej wodnista konsystencja oraz rybi zapach.

Zobacz również: Ginekolodzy mają dość. Wymieniają, co najbardziej wkurza ich w zachowaniu pacjentek

fot. iStock

Żółta lub zielona wydzielina z pochwy

Zastanów się, czy ostatnio nie podejmowałaś ryzykownych zachowań seksualnych. Taka kolorystyka to zazwyczaj oznaka choroby przenoszonej drogą płciową. Towarzyszy jej rybi zapach, jednak nie jest to regułą. Jak najszybciej należy rozpocząć leczenie.

Czerwona, różowa lub brązowa wydzielina z pochwy

Przyczyna wydaje się oczywista, ale czasami strach odbiera nam umiejętność logicznego myślenia. Zazwyczaj to po prostu objaw menstruacji (a konkretnie jej początku). Jeśli wykluczasz miesiączkę - warto sprawdzić, czy to nie choroba weneryczna albo problemy z szyjką macicy.

Pamiętaj, że opisy dotyczą typowych objawów. Kiedy tylko masz wątpliwości - odwiedź ginekologa. Zawsze to dodatkowa okazja, aby się gruntownie przebadać i spać spokojnie.

Zobacz również: 7 zdań, w które nie uwierzy żaden ginekolog. Ciągle słyszą je od pacjentek

Polecane wideo

Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding
Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.03.2020 11:39
Aby ginekolog miał możliwość szybszej diagnozy zawsze podaję mu wykres mojego cyklu z komputera Cyclotest My Way. Ja dzięki temu poznałam kiedy mam owulację, ginekolog szybciej może działać i celnie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.02.2020 08:46
To już pomału się zmienia że ginekologiem jest tylko facet jeszcze w małych miejscowościach tak może się zdarza że lekarzami są sami faceci ale w większych miastach kobiet jest już po równo a nawet więcej społeczeństwo mądrzeje i zaczyna dostrzegać w mężczyźnie drugie dno ginekologii jeszcze nam dużo brakuje do zachodu ale można powiedzieć ze coś drgnęło kobiety zaczynają szanować swojej intymności i godności przestają traktować swoje ciało jak gumowa lalkę która można bezkarnie molestować i to słynne powiedzenie które krąży po internecie pomyśl i nie rób z siebie ginekologicznej dziw...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.02.2020 12:11
Dlaczego w Polsce jest tak dużo lekarzy ginekologów płci męskiej czy ktoś może mi to wytłumaczyć nie chce iść do faceta a w mojej miejscowości są sami faceci a ja szanuje moją godność i mojego faceta dlaczego na zachodzie można zrobić coś dla kobiet a u nas nie czym my się różnimy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie