Czy kobiety żałują dokonanej aborcji? Najnowsze badania nie zostawiają cienia wątpliwości, jak jest naprawdę

Aż 99 proc. kobiet, które przerwało ciążę, udzieliło takiej samej odpowiedzi.
Czy kobiety żałują dokonanej aborcji? Najnowsze badania nie zostawiają cienia wątpliwości, jak jest naprawdę
Fot. Unsplash
19.01.2020

Aborcja pozostaje jednym z najbardziej kontrowersyjnych problemów społecznych i dlatego tak trudno jest uregulować ją prawnie. Zwolennicy prawa do aborcji przekonują, że każda kobieta powinna być w stanie sama decydować o tym, czy urodzi dziecko. Przeciwnicy aborcji argumentują, że to mordowanie niewinnych dzieci. Jedni chcą zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji, inni natomiast postulują o ich złagodzenie, a kompromisu nie widać. 

Zobacz również: Odmowa prawa do aborcji to tortura. Komitet ONZ nie pozostawia na Polsce suchej nitki

Problem prawa do aborcji jest żywo dyskutowany nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w świetle zmian przepisów sprzed paru miesięcy. Przykładowo w stanie Georgia przerwanie ciąży wkrótce będzie zakazane od momentu wykrycia bicia serca płodu, czyli nawet od 6. tygodnia ciąży. W stanie Alabama natomiast aborcja została zakazana nawet w przypadku gwałtu lub kazirodztwa. Lekarzowi, który dokona zabiegu, będzie groziło nawet 99 lat więzienia, a mieszkanki Alabamy nie będą mogły przerwać ciąży poza granicami stanu. Jednak okazuje się, że ostre przepisy zakazujące dokonywania aborcji niekoniecznie, a właściwie prawie w ogóle nie odzwierciedlają poglądu na ten temat głównych zainteresowanych, czyli kobiet. Badacze z University of California w San Francisco przeprowadzili badanie, z którego wynika, że aż 99 proc. kobiet, które zdecydowały się na aborcję 5 lat po zabiegu jest zdania, że podjęło słuszną decyzję 

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/725361083717689673/)

W ramach badania eksperci przepytali 667 kobiet pochodzących z 30 różnych miejscowości w Stanach Zjednoczonych. Zadawano im także pytania na temat emocji, jakie odczuwały tydzień po przerwaniu ciąży - to zagadnienie powtarzało się następnie dwa razy w roku przez 5 kolejnych lat. Okazało się, że bez względu na to, czy kobietom towarzyszyły negatywne bądź też pozytywne odczucia, wszystkie wyznały, że z czasem emocje zdecydowanie straciły na sile. W pierwszym tygodniu po usunięciu ciąży 51 proc. kobiet odczuwało pozytywne emocje w związku z aborcją. 17 proc. oceniło swoje odczucia jako negatywne, a 20 proc. stwierdziło, że nie odczuło z tego faktu żadnych emocji. Pięć lat później 84 proc. kobiet oceniło swoje odczucia wobec aborcji jako pozytywne albo neutralne, podczas gdy zaledwie 6 proc. wyznało, że ich emocje w tym temacie są negatywne. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pro-Choice Supporter/Advocate! (@choosing_to_support_choice) on

Okazało się też, że zdecydowana większość kobiet nie żałuje swojej decyzji o przerwaniu ciąży. W pierwszym tygodniu po zabiegu 95 proc. z nich wyznało, że podjęło dobrą decyzję. 5 lat po aborcji ten wskaźnik wzrósł aż do 99 proc. 

Może więc nieomylni politycy powinni wziąć zdanie kobiet pod uwagę, zanim wezmą się za zmianę prawa dotyczącego zakazu aborcji? 

Zobacz również: „Aborcja to opieka zdrowotna”. Miley Cyrus walczy o prawa kobiet sprzedając prezerwatywy

Polecane wideo

Pokazała brzuch po ciąży bliźniaczej. Nie wszyscy byli gotowi na taki widok
Pokazała brzuch po ciąży bliźniaczej. Nie wszyscy byli gotowi na taki widok - zdjęcie 1
Komentarze (89)
Ocena: 4.69 / 5
Ocelotic (Ocena: 1) 09.02.2020 12:30
Co za kłamliwy, demoniczny bełkot.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.01.2020 17:00
Może wyjaśnijmy te pierdoły powtarzane przez pro life.... Płód nie odczuwa bólu do 20 tyg ciąży. Płód nie odczuwa miłości do matki, tak samo jak nie odczuwa jej noworodek. Matka duży do zaspokajania potrzeb. Przestańcie głosić te głodne kawałki o płodach, które są zawiedzione, że mama, którą tak bardzo płodek kocha robi mu krzywdę. Aborcja nie wyglada jak na filmach dla nawiedzonych- gdzie „dziecko” włączy z narzędziami wsadzanymi przez ginekologa, a ginekolog rozczłonkowywuje je po kawałku. Po czym ma odczuwać ból? Po skurczu macicy?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.01.2020 17:52
Mnie w ciąży przeraża to, co staje się z niektórymi kobietami po urodzeniu, tzw pieluszkowe zapalenie mózgu. Niegdyś mądre, fajne dziewczyny stają się nieznośne. Moja koleżanka np jest tak zafascynowana swoimi bąbelkami, że nie zapłaciła koleżance za opiekę nad nimi (ok 5 godzin), bo widocznie uznała, że uśmiech bąbelka to wystarczająca zapłata. Ani czekolady, ani kwiatka, tylko dziękuję i do widzenia. Jak tak można?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.01.2020 17:47
Na szczęście coś się u nas zmienia, powstają organizacje, które pomagają kobietom przerwać niechcianą ciąże, jak Aborcyjny Dream Team, Dziewuchy Dziewuchom czy Women Help Women.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.01.2020 13:37
Poroniłam dwa razy. Teraz jestem w 9. tygodniu ciąży. Nie mieliśmy z mężem problemów z zajściem w ciążę, tylko jej utrzymaniem. Po wielu badaniach, braniu leków. Na razie się udało. Każda strata była straszna, ale rozumiem każda kobietę, która nie chce mieć dziecka. Ma do tego prawo. Czasami antykoncepcja zawodzi, czasami ponoszą nas emocje. Nie znam osoby, która ani razu nie podjęła decyzji pod wpływem emocji. Jesteśmy ludźmi, mamy do tego prawo. Nie wolno nikogo oceniać. Jeżeli ktoś nie czuje tego, by nie zostać rodzicem, to niech nim nie zostaje. Aborcja powinna być prawem kobiety.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie