7 objawów, których nie wolno ukrywać. Ginekolog musi o nich wiedzieć

Tylko wydają się bez znaczenia.
7 objawów, których nie wolno ukrywać. Ginekolog musi o nich wiedzieć
Fot. iStock
14.01.2020

Teoretycznie zdajemy sobie sprawę, że profilaktyka to absolutna podstawa. W praktyce jednak różnie z tym bywa. Wizytę u lekarza wciąż odkładamy na później albo całkowicie z niej rezygnujemy, bo nie chcemy wyjść na przewrażliwione. W końcu każdego coś boli i nie ma sensu wszystkim się przejmować - myślimy.

Zobacz również: 7 absurdalnych mitów na temat okresu. Niektóre kobiety nadal w to wierzą

I popełniały ogromny błąd, bo naprawdę lepiej niczego nie wykryć, niż otrzymać diagnozę zbyt późno. Dotyczy to zwłaszcza chorób nowotworowych, które są plagą naszych czasów. Niektóre z nich dają objawy dopiero w późnych stadiach, kiedy leczenie jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Tak jest m.in. z rakiem jajnika, który należy do najczęściej występujących nowotworów narządu rodnego - ostrzega „The Sun”.

Oto 7 często bagatelizowanych objawów, które mogą, ale wcale nie muszą świadczyć o groźnej chorobie. Zawsze jednak wymagają konsultacji - ta może uratować nam życie.

#1 Wzdęcia

Bardzo częsta przypadłość, która dotyka wiele kobiet. Jeśli jednak wzdęcia utrzymują się nawet po wypróżnieniu i wiele godzin po posiłku - warto skonsultować ten objaw z lekarzem. Być może to nie wina układu pokarmowego.

#2 Ból brzucha lub okolic miednicy

Występuje przy okazji menstruacji lub może być objawem chorób jelit. Kiedy nie towarzyszą mu problemy natury żołądkowej, wtedy tym bardziej należy się zbadać. Nic nie boli bez przyczyny.

Zobacz również: Miesiączka to nie tylko krwawienie. 9 dziwnych rzeczy, które dzieją się z ciałem

#3 Uczucie pełności w czasie jedzenia

Kiedyś byłaś w stanie zjeść dwudaniowy obiad ze sporym deserem, a teraz czujesz się przejedzona już po małej porcji? To oczywiście nie musi i najprawdopodobniej nie jest nowotwór, ale warto ustalić przyczynę takiego stanu.

#4 Częstsze oddawanie moczu

Najprawdopodobniej to efekt przeziębienia, zapalenia układu moczowego lub infekcji intymnej. Nie jest bezpośrednim objawem nowotworu jajnika, ale częstomocz należy uznać za niepokojący sygnał, że coś dzieje się w tej okolicy. Lekarz powinien to sprawdzić.

#5 Ból pleców

Przyczyn może być naprawdę wiele, dlatego często go bagatelizujemy. Jeśli nie towarzyszą mu inne wymienione objawy i ból wreszcie ustępuje - to dobrze. Kiedy nie jest jedyną dolegliwością, wtedy konsultację medyczną należy uznać za wręcz obowiązkową.

#6 Problemy z wypróżnianiem

U każdego człowieka wygląda to trochę inaczej, ale zapewne wiesz, kiedy najczęściej się załatwiasz i jak to wygląda. Nagłe zmiany dotyczące tej kwestii powinny zostać sprawdzone. Zwłaszcza, jeśli dotyczą częstotliwości i wyglądu kału.

#7 Nagły spadek masy ciała

Chodzi o sytuację, gdy twój styl życia i dieta nie uległy zmianie, a waga mimo to spada. To częsty objaw poważnej choroby. Jeśli występuje razem z innymi - tym bardziej nie ma sensu zwlekać i trzeba się zbadać.

Zobacz również: Ginekolodzy mają dość. Wymieniają, co najbardziej wkurza ich w zachowaniu pacjentek

Polecane wideo

Tak powinna wyglądać normalna pochwa. Lekarz pokazał ją ze szczegółami
Tak powinna wyglądać normalna pochwa. Lekarz pokazał ją ze szczegółami - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.01.2020 00:30
Kobieta korzystająca z usług ginekologa mężczyzny nie wie że jej facet nie jest już facetem
odpowiedz

Polecane dla Ciebie