Ginekolożka wytknęła pacjentkom poważny błąd. Popełnia go większość z nas

Mówi o tym w dobrej wierze.
Ginekolożka wytknęła pacjentkom poważny błąd. Popełnia go większość z nas
Fot. iStock
07.01.2020

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, jak ważna jest profilaktyka. Tylko regularne wykonywanie badań pozwala zauważyć chorobę i wprowadzić szybkie leczenie. W przypadku niektórych poważnych dolegliwości czas jest na wagę złota. Każdy dzień zwłoki działa na nasza niekorzyść.

Zobacz również: Ginekolodzy mają dość. Wymieniają, co najbardziej wkurza ich w zachowaniu pacjentek

Niestety, to tylko w teoria. Lekarze załamują ręce i mówią wprost: większość pacjentów trafia do nas zbyt późno i nie wszystkim jesteśmy już w stanie pomóc. Tajemnica sukcesu polega bowiem na tym, by zgłaszać się zanim zauważymy niepokojące objawy. Te występują zazwyczaj już w zaawansowanym stadium.

Uwagę na ten problem zwraca dr Neha Pawar, cytowana przez „Times of India” ginekolożka.

fot. iStock

Według niej żyjemy w dziwnych czasach, gdy za najważniejszy wskaźnik naszego zdrowia uznajemy zgrabną sylwetkę. Wierzymy, że dopóki jesteśmy szczupłe i wysportowane, wtedy w organizmie nie może dziać się nic złego.

To podstawowy błąd, który zauważam u moich pacjentek. Dla nich niska masa ciała jest jednoznaczna ze świetną kondycją. W rzeczywistości wiele z nich ma bardzo niski poziom hemoglobiny czy wapnia. To zazwyczaj efekt restrykcyjnej diety oraz wymagającego treningu. Dlatego sugeruję, by najpierw poprosić o opinię lekarza, a dopiero później zwracać się do trenera

- czytamy na timesofindia.com.

Zobacz również: Kobiety naprawdę ubierają się tak na wizytę u ginekologa. Lekarz załamuje ręce

fot. iStock

Chociaż to wypowiedź ginekolożki, ona nie skupia się wyłącznie na dolegliwościach związanych z układem rozrodczym. Faktem jest jednak, że wiele jej pacjentek decyduje się na wizytę dopiero wtedy, gdy dzieje się coś bardzo poważnego. Efektem mogą być problemy z płodnością albo zaawansowany nowotwór.

Zmiany hormonalne, wahania wagi, nieregularne miesiączki - czasami można sobie z tym poradzić jedząc zdrowiej, dłużej śpiąc i regularnie ćwicząc, ale to nie wszystko. Istotne są także nasze geny. Należy pamiętać, że zdrowie nie oznacza jedynie braku choroby. To równowaga fizyczna i emocjonalna

- tłumaczy. I zachęca do regularnych badań, nawet jeśli jesteśmy aktywnymi fizycznie wegankami z idealnie płaskim brzuchem.

Inaczej może być za późno.

Zobacz również: EXCLUSIVE: Największe tajemnice ginekologów

Polecane wideo

Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding
Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Fizzi (Ocena: 5) 25.01.2020 16:46
Badania profilaktyczne to podstawa i niezależnie od tego czy układu rozrodczego czy innego, ja regularnie badam się, robię cytologie no i badam się w domu w każdym cyklu tego samego dnia, badam piersi rękawicą która kupiła mi mama, femi glove nawet pomaga w badaniu
odpowiedz
Rita (Ocena: 5) 23.01.2020 22:49
Jak byłam w Niemczech to tam spotkałam się z komputerem cyklu cyclotest myway i normalnie tam kobiety robią zapisy dotyczące ich cykli i z tym chodzą do ginekologa.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.01.2020 13:38
Bo tak to jest jak się kobieta sama nie bada, nie chodzi do specjalisty. Niektóre się wstydzą (nie wiem czego, lekarz jak lekarz). Ale co za problem.troche się doedukować. Do ginekologa trzeba chodzić, ale.w domu też trzeba kontrolować sobie wszystko. Fajne produkty mają na naturalna_plodnoscpl Ale tak czy tak do lekarza trzeba chodzić i kontrolować, a nie później po dziesięciu latach niespodzianka...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2020 13:41
Człowiek jest tak skonstruowany że jak coś się dzieje z naszym organizmem to daje nam sygnały pierwsze delikatnie później mocniej ale daje niech mi nikt nie mówi że pacjentka w zaawansowanym stadium raka nic nie wiedziała z tymi badaniami to pic napędzanie klientów i nic więcej a czemu nie mówią o drugiej stronie medalu że przez takie badania profilaktyczne to 80 % kobiet jest w gabinecie zarażona różnymi syfami które raz złapiesz i leczysz się do końca życia a i z powikłań dostaniesz raka , gumowe rękawiczki nie powstrzymają bakterii , ludzie nie wiedzą że przez rękawiczkę normalnie bakterie przechodzą , guma ma mikro otwory to dlaczego w szpitalach przy operacjach chirurg tak długo i dokładnie myje ręce i na dodatek zakłada dwie pary rękawiczek , jest na to jedna rada dokładnie obserwować swoje ciało wygląd kolor i zapach i tyle , nasze babki i ich pra babki nigdzie nie chodziły statystycznie zachorowani było tyle samo ale za to ginekologów było 99 % mniej pokarzcie mi kraj gdzie jest tyle gabinetów ginekologicznych co dzisiaj w Polsce wiec już wiecie dlaczego musicie się badać profilaktycznie a propos tu wszystkich tak uświadamiają z tymi badaniami a nic nie mówią aby się szczepić na HPV chodź by człowiek chciał to się nie zaczepi bo państwo nie zakupiło szczepionek i niema ich w aptece .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.01.2020 10:58
Oooo nie ma jeszcze reklamy tych g*wnianych tabletek na odchudzanie?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie