Czemu Twoje miesiączki są zbyt obfite?

Jeśli miesiączkujesz obficie, warto ustalić, czy organizm nie wysyła ci sygnału, że dzieje się z nim coś niedobrego.
Czemu Twoje miesiączki są zbyt obfite?
Fot. iStock
12.12.2019

Podczas miesiączki kobieta traci średnio 50-80 ml krwi. To niewiele, choć zwykle wydaje się nam, że jest jej znacznie więcej. Czasami jednak krwawienia są naprawdę obfite (łacińska nazwa to hypermenorrhoea) – stwierdza się je, gdy podpaski lub tampony należy zmieniać nawet co godzinę. Takie menstruacje są dla kobiety nie tylko męczące – mogą również powodować niedokrwistość (anemię). Warto poza tym mieć świadomość, że obfity okres może świadczyć o chorobie. Sprawa jest poważna, jeśli menstruacja wyklucza cię na kilka dni z życia – jesteś obolała, rozdrażniona, osłabiona, masz bóle w podbrzuszu. Zgłoś się do lekarza, jeśli w krwi miesięcznej zauważysz duże skrzepy, pojawią się bóle głowy i zasłabnięcia, a okres przedłuży się do 8-10 dni.

Zobacz także: Burza po słowach psycholożki. Jej teoria na temat PMS zabolała wiele kobiet

Przyczyny obfitych miesiączek

Jeśli menstruacja jest naprawdę obfita i towarzyszą jej inne dolegliwości, a taka sytuacja ma miejsce regularnie, organizm może dawać ci znać, że równowaga hormonalna została zaburzona. Różne mogą być tego przyczyny. Obfite miesiączki często pojawiają się w okresie dojrzewania i w przebiegu klimakterium. Zwiększenie krwawienia czasem obserwuje się po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. Obfite miesiączki mogą też świadczyć o: endometriozie, zespole policystycznych jajników, mięśniakach bądź polipach macicy, chlamydiozie, zakażeniu czy zaburzeniach składu krwi.

Endometrioza

Stwierdza się ją na podstawie obecności błony śluzowej (endometrium) poza jamą macicy. Schorzenie występuje u ok. 10-15 proc. miesiączkujących kobiet. Oprócz obfitych miesiączek może pojawić się ból podczas współżycia, problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, dotkliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego. Chorobę można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie – czasem stosuje się obie te metody.

Zespół policystycznych (wielotorbielowatych) jajników

Najczęstsze zaburzenie o podłożu hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym i najczęstsza przyczyna niepłodności. Schorzenie rozwija się, gdy jajniki są stymulowane przez nadmierne ilości męskich hormonów (androgenów). Może pojawić się niepłodność, nadmierne owłosienie, trądzik, otyłość, bezdech senny, przedłużony czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Mięśniaki macicy 

Łagodne guzy nazywane również włókniakami macicy. Powstają z tkanki mięśniowej macicy i rozwijają się w jej trzonie. Występują pojedynczo albo w grupie. Są najczęstszymi nowotworami niezłośliwymi macicy. Często rozwijają się bezobjawowo. Typowe są jednak długotrwałe, obfite miesiączki, zaparcia, przewlekłe bóle brzucha, bolesne współżycie, problemy z zajściem w ciążę i poronienia.

Polipy macicy

Niewielkie fragmenty przerośniętej błony śluzowej. Polipy macicy to polipy endometrialne. Skłonność do ich powstawania można odziedziczyć. Częściej rozwijają się u kobiet w okresie menopauzy. Mają łagodną postać, ale nie należy ich lekceważyć. Lekarz zaproponuje leczenie hormonalne. Jeśli nie przyniesienie ono efektów, można przeprowadzić zabieg mający na celu ich usunięcie.

Chlamydioza

Choroba wywołana przez bakterie Chlamydia trachomatis. Można się nią zarazić podczas stosunku płciowego albo w czasie porodu. Nosiciel bakterii przez wiele lat może nie wiedzieć o zakażeniu. Skutkiem nierozpoznanej i nieleczonej chlamydiozy jest wstępujące zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Zdarza się, że obfite miesiączki pojawiają się przy problemach z psychiką, np. w przebiegu depresji. Nagłe, obfite krwawienia mogą również świadczyć o ciąży (bądź o komplikacjach w jej przebiegu, np. o poronieniu). Warto mieć świadomość, że w ok. 30 proc. przypadków ciąż dochodzi do samoistnego poronienia (zwykle w pierwszych 12 tygodniach).

Leczenie obfitych miesiączek

Trzeba znać przyczynę obfitych miesiączek, zwłaszcza że czasem mogą one świadczyć o znacznie poważniejszym stanie chorobowym, np. nowotworze endometrium lub błony śluzowej szyjki macicy albo o guzach jajnika. W przypadku podejrzenia którejś z tych chorób należy w pierwszej kolejności wykonać podstawowe badanie ginekologiczne oraz USG. Lekarz zleci kolejne badania.

Mogą być jeszcze inne przyczyny obfitych miesiączek. Często towarzyszą one chorobom tarczycy, zwłaszcza przewlekłemu zapaleniu tarczycy Hashimoto, które jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tego gruczołu. Choroba znacznie częściej występuje u kobiet. Ma podłoże autoimmunologiczne. Można ją odziedziczyć. W badaniu często stwierdza się równomierne powiększenie gruczołu, który jest niebolesny i ma twardą bądź gumową konsystencję oraz guzowatą powierzchnię. Inne objawy choroby to sucha skóra, wypadanie włosów, spowolniony metabolizm, uczucie zimna, ciągłe zmęczenie, niepłodność, depresja, bóle mięśni i stawów.

Nie ma sposobu na wyleczenie choroby – kuracja polega na uzupełnianiu dawki hormonów (stosuje się lewotyroksynę), które zwykle trzeba zażywać do końca życia.

Ustalenie przyczyny obfitych krwawień jest niezbędne, by specjalista mógł zaproponować leczenie. W przypadku młodych dziewczyn może on zalecić stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej w celu ustabilizowania cykli miesięcznych.

Zobacz także: Miesiączka to nie tylko krwawienie. 9 dziwnych rzeczy, które dzieją się z Twoim ciałem

Polecane wideo

Poszły do fryzjera, żeby poprawić sobie humor. Niestety, bez kolejnej wizyty się nie obędzie
Poszły do fryzjera, żeby poprawić sobie humor. Niestety, bez kolejnej wizyty się nie obędzie - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.02.2020 23:24
Na bardzo obfite miesiączki polecam tampony Beppy. Są chłonne i zapewniają komfort podczas okresu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.12.2019 20:17
ja od zawsze miałam bardzo obfite i bolesne miesiączki, ginekolodzy załamywali ręce, bo niby wszystko było ok, ale mnie jednak bolało. Dopiero jak zaczęłam stosować antykoncepcję vines, to wszystko minęło, wszelkie bóle brzucha plus dodatkowo mocne krwawienie, któe rwało 7 dni teraz trwa tylko 3 :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie