Miesiączka to nie tylko krwawienie. 9 dziwnych rzeczy, które dzieją się z ciałem

Żadna z nich nie jest przyjemna.
Miesiączka to nie tylko krwawienie. 9 dziwnych rzeczy, które dzieją się z ciałem
Fot. Unsplash
06.12.2019

Dla większości z nas to raczej nieprzyjemny, ale jednak nieodłączny element rzeczywistości. Do menstruacji trzeba się po prostu przyzwyczaić. I uważnie jej się przyglądać - zachęca portal „Daily Mail”. Chociaż doświadczamy jej regularnie, to wciąż skrywa przed nami sporo tajemnic.

Zobacz również: Spóźnia Ci się okres? Oto 5 najczęstszych powodów (oprócz ciąży)

Miesiączka kojarzy się wyłącznie z krwawieniem. Ewentualnie bólem brzucha i zmianami nastroju. Wydaje nam się, że to niezbyt skomplikowany mechanizm, który nie jest w stanie nas zaskoczyć. Innego zdania jest cytowana przez serwis ginekolożka. Doktor Belinda Griffiths wymienia znacznie więcej efektów ubocznych, których zazwyczaj nie wiążemy z „tymi dniami”.

Za wszystkie odpowiadają szalejące w organizmie hormony.

Wzdęcia

Wszystkiemu winny jest progesteron, który rozluźnia nasze mięśnie. Wzdęcia występują zazwyczaj przed miesiączką i zanikają w trakcie.

Biegunka

Zazwyczaj występuje równocześnie z krwawieniem i to także sprawka tego hormonu. Jelita przyspieszają swoją pracę, co prowadzi do rozwolnienia.

Nadmiar sebum

Dotyczy to nawet właścicielek cery suchej. W czasie menstruacji wzrasta poziom testosteronu, który odpowiada za przetłuszczanie skóry.

Zobacz również: Awantura o wkładki higieniczne. „Nie mogę uwierzyć w to, co usłyszałam od koleżanki”

Trądzik

Im więcej sebum, tym bardziej zatkane pory, a to sprzyja powstawaniu nieestetycznych zmian. Pryszcze najczęściej zlokalizowane są na policzkach i podbródku.

Tłuste włosy

Świecić zaczyna się nie tylko skóra. Zwiększone wydzielanie sebum wpływa również na kondycję włosów, które często wyglądają jak po zanurzeniu w oleju.

Agresja

To szczególny czas, kiedy stajemy się nie tylko rozdrażnione, ale czasami wręcz skłonne do przemocy. Słownej lub fizycznej.

Ból piersi

Odpowiada za to podwyższony poziom progesteronu. Dyskomfort występuje zazwyczaj na chwilę przed miesiączką.

Brak apetytu

To wina zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, ale także częstych problemów z trawieniem. Trudno jeść, kiedy mamy wzdęcia lub biegunkę.

Dekoncentracja

Podejmowanie ważnych decyzji lepiej odłożyć w czasie. Wahania hormonalne prowadzą do roztargnienia, a wtedy łatwo się pomylić.

Prawdopodobnie efektów ubocznych jest znacznie więcej i każda kobieta przeżywa to nieco inaczej. Dodasz coś od siebie?

Zobacz również: 7 absurdalnych mitów na temat okresu. Niektóre kobiety nadal w to wierzą

Polecane wideo

Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding
Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding - zdjęcie 1
Komentarze (17)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.12.2019 21:30
no u mnie zawsze są takie problemy z biegunkami i wzdęciami, ze muszę w czasie miesiączki stosować intestę, bo inaczej to jest straszne. Jelita nie dają mi żyć.
odpowiedz
kasia (Ocena: 5) 09.12.2019 18:03
Ja też miałam te wszystkie objawy a nawet więcej bo trwało to u mnie 8-9 dni a więc łatwo policzyć że przez jedną trzecią miesiąca byłam wyłączna z życia. Dopiero kiedy ginekologa przepisała mi vines trochę odżyłam bo tabletki antykoncepcyjne hamują te wszystkie nieprzyjemne objawy związane z miesiączką
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.12.2019 22:39
Dodam od siebie że dzień przed okresem jestem strasznie pobudzona nie wiem w co ręce włożyć w pracy zasuwam później sprzątam całe mieszkanie i jeszcze mi mało...😁
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.12.2019 23:17
Prócz trądziku i tłustych włosów cała reszta się u mnie zgadza.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.12.2019 22:21
Też mam te wszystkie symptomy. I do tego najmniejsza rzecz jest w stanie doprowadzić mnie do płaczu i furii...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie