Zmiany w poziomach hormonów regulujących pracę ciała zachodzą wraz z wiekiem, a nawet najmniejszy spadek lub skok może mieć wpływ na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą być spowodowane przez schorzenia narządów odpowiedzialnych za produkcję danego hormonu, naturalne procesy zachodzące w organizmie, takie jak okres czy ciąża, ale także dieta i niezdrowy styl życia. Oto 4 powszechne symptomy, że z Twoimi hormonami dzieje się coś niedobrego.
Zobacz też: Tak wygląda życie prawdziwej Śpiącej Królewny. Przesypia nawet 8 miesięcy
fot. unsplash
Jeżeli odżywiasz się i uprawiasz sport jak do tej pory, a Twoja waga wciąż rośnie, może to oznaczać, że nie produkujesz wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Proste badanie krwi powinno wykryć, czy te obawy się potwierdzą. Niedoczynność tarczycy to bardzo powszechny problem, który powoduje spowolnienie metabolizmu, a w rezultacie tycie.
Kiedy poziom estrogenów spada, może to zakłócać zdolność koncentracji. W rezultacie czujemy pewną lukę w pamięci i nie możemy skoncentrować się na codziennych obowiązkach. Może to również zakłócać sen, przez co będziemy czuć się zmęczeni i ospali. Nadczynność tarczycy, która bardziej powszechna jest u starszych kobiet, ale może występować również w wieku 20-30 lat, prowadzi również do mętnego myślenia i łagodnej utraty pamięci krótkotrwałej.
Wyczerpanie, przyrost masy ciała i niektóre leki mogą osłabić popęd seksualny. Również zaburzenia hormonalne mogą mieć na to duży wpływ. Jeżeli nie masz ochoty na seks koniecznie skonsultuj się z lekarzem i zbadaj swoje hormony.
Za huśtawki emocjonalne głównie odpowiada hormon tarczycy oraz hormony płciowe, czyli estrogen i progesteron. Właśnie dlatego większość kobiet doświadcza zmiany nastroju w trakcie ciąży, miesiączki czy menopauzy. Szalejące hormony dają o sobie znać poprzez zmienne emocje.
Zobacz też: Jesienią depresja sezonowa atakuje ze wszystkich stron. Jak z nią walczyć?