4 powszechne symptomy zaburzenia równowagi hormonalnej

Nie powinnaś ich lekceważyć.
4 powszechne symptomy zaburzenia równowagi hormonalnej
fot. unsplash
22.11.2019

Zmiany w poziomach hormonów regulujących pracę ciała zachodzą wraz z wiekiem, a nawet najmniejszy spadek lub skok może mieć wpływ na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą być spowodowane przez schorzenia narządów odpowiedzialnych za produkcję danego hormonu, naturalne procesy zachodzące w organizmie, takie jak okres czy ciąża, ale także dieta i niezdrowy styl życia. Oto 4 powszechne symptomy, że z Twoimi hormonami dzieje się coś niedobrego.

Zobacz też: Tak wygląda życie prawdziwej Śpiącej Królewny. Przesypia nawet 8 miesięcy

Powszechne symptomy zaburzeń hormonalnych

fot. unsplash

1. Przybieranie na wadze

Jeżeli odżywiasz się i uprawiasz sport jak do tej pory, a Twoja waga wciąż rośnie, może to oznaczać, że nie produkujesz wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Proste badanie krwi powinno wykryć, czy te obawy się potwierdzą. Niedoczynność tarczycy to bardzo powszechny problem, który powoduje spowolnienie metabolizmu, a w rezultacie tycie.

2. Zaburzenia pamięci

Kiedy poziom estrogenów spada, może to zakłócać zdolność koncentracji. W rezultacie czujemy pewną lukę w pamięci i nie możemy skoncentrować się na codziennych obowiązkach. Może to również zakłócać sen, przez co będziemy czuć się zmęczeni i ospali. Nadczynność tarczycy, która bardziej powszechna jest u starszych kobiet, ale może występować również w wieku 20-30 lat, prowadzi również do mętnego myślenia i łagodnej utraty pamięci krótkotrwałej. 

3. Brak ochoty na seks

Wyczerpanie, przyrost masy ciała i niektóre leki mogą osłabić popęd seksualny. Również zaburzenia hormonalne mogą mieć na to duży wpływ. Jeżeli nie masz ochoty na seks koniecznie skonsultuj się z lekarzem i zbadaj swoje hormony.

4. Wahania nastroju

Za huśtawki emocjonalne głównie odpowiada hormon tarczycy oraz hormony płciowe, czyli estrogen i progesteron. Właśnie dlatego większość kobiet doświadcza zmiany nastroju w trakcie ciąży, miesiączki czy menopauzy. Szalejące hormony dają o sobie znać poprzez zmienne emocje. 

Zobacz też: Jesienią depresja sezonowa atakuje ze wszystkich stron. Jak z nią walczyć?

Polecane wideo

Ciało tej pięknej dziewczyny to prawdziwy ewenement. Tyje tylko w połowie
Ciało tej pięknej dziewczyny to prawdziwy ewenement. Tyje tylko w połowie - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Kajita (Ocena: 5) 23.11.2019 00:41
Szczerze, bardzo się bałam antykoncepcji hormonalnej, właśnie ze względu na efekty uboczne. Ale przekonał mnie ginekolog, biorę Vibin mini (niższa dawka hormonów) i uważam, że sprawdza się u mnie genialnie, jestem bardzo zadowolona:)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.11.2019 14:04
ja mam bardzo zmienny nastrój. Albo chodzę wściekła, albo wszystkich bym przytulała
odpowiedz

Polecane dla Ciebie