6 rzeczy, które absolutnie musisz wiedzieć o pigułkach antykoncepcyjnych

Co osłabia ich skuteczność? Jaki wpływ mają na wagę? Czy mogą wywoływać depresję?
6 rzeczy, które absolutnie musisz wiedzieć o pigułkach antykoncepcyjnych
Fot. iStock
12.11.2019

Pigułki antykoncepcyjne są jednym z najbardziej skutecznych rodzajów antykoncepcji. Szacuje się, że chronią przed niechcianą ciążą aż w 99 proc. - oczywiście pod warunkiem, że są regularnie i prawidłowo przyjmowane. Warto też mieć na uwadze fakt, że ich skuteczność mogą osłabiać różnorakie czynniki. 

Zobacz również: Po wzięciu tabletki „po” wcale nie jesteś bezpieczna. Oto sytuacje, w których wciąż możesz zajść w ciążę

Co jeszcze należy wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych, zanim zacznie się je stosować?

Wymieniamy 6 faktów na temat tego rodzaju antykoncepcji, o których nie mówi się zbyt często, ale z których zdecydowanie trzeba sobie zdawać sprawę. 

#1: Twoja waga może mieć wpływ na ich skuteczność 

Antykoncepcja hormonalna z reguły nie jest polecana kobietom, które mają nadwagę lub otyłość. To dlatego, że większa waga może osłabiać skuteczność pigułek. W efekcie ten rodzaj antykoncepcji może nie uchronić przed niechcianą ciążą. “Żeby pigułki były efektywne, zawarte w nich hormony, czyli estrogen i progesteron muszą być w stanie dostać się do krwiobiegu. W przypadku większej masy ciała staje się to trudniejsze” - wyjaśnia dr Dawn Stacey z organizacji Planned Parenthood.   

#2: Pigułki mogą powodować problemy zdrowotne 

Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, które mają w swoim składzie zarówno estrogen jak i progesteron. Ryzyko wystąpienia problemów rośnie zwłaszcza u kobiet, które ukończyły 35. rok życia, są palaczkami albo mają problemy z krążeniem. “Jeśli zabezpieczasz się pigułkami antykoncepcyjnymi, może wystąpić u ciebie większe ryzyko zakrzepów, zwłaszcza jeśli nosisz gips albo lekarz zalecił ci odpoczynek i leżenie w łóżku” - mówi dr Stacey. 

Fot. iStock

#3: Pigułka może zmniejszać ryzyko nowotworów 

“Stwierdzono, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przez 5 lat albo i dłużej jest powiązane z obniżeniem ryzyka zachorowalności na raka jajnika aż o 50 proc. w porównaniu z kobietami, które nigdy ich nie przyjmowały” - wyjaśnia dr Stacey. Dzieje się tak nawet po odstawieniu pigułek. Ale rak jajnika to nie jedyny rodzaj nowotworu, przed którym chroni branie tabletek antykoncepcyjnych. Podobnie jest w przypadku raka endometrium oraz jelita grubego. 

#4: Tabletki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć bolesność okresu 

Jeśli cierpisz na takie dolegliwości związane z okresem, jak migrena, bolesne skurcze, trądzik czy obfite krwawienie, zabezpieczanie się za pomocą pigułek może mieć dla ciebie naprawdę zbawienne korzyści. W wielu przypadkach regularne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej w znacznym stopniu minimalizuje te dolegliwości.  

#5: Pigułka może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji 

Jeśli w przeszłości przeszłaś epizod depresyjny albo aktualnie cierpisz na depresję albo obniżony nastrój, tabletki antykoncepcyjne mogą nie być najlepszą opcją zabezpieczenia dla ciebie. “Wykazano, że pigułki antykoncepcyjne są powiązane z występowaniem depresji oraz zmianami nastroju” - tłumaczy dr Stacey. Zdarza się, że negatywne skutki uboczne przyjmowania tabletek mijają samoistnie po ok. 2-3 miesiącach, ale jeśli nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem, który być może zaleci zmianę antykoncepcji. 

#6: Pigułka może mieć różny wpływ na libido 

Po rozpoczęciu brania tabletek antykoncepcyjnych niektóre kobiety zauważają u siebie znaczny wzrost libido i czerpią większą przyjemność ze zbliżenia. Jednak u innych pigułki mają negatywny wpływ nie tylko na popęd seksualny, ale także na zdolność osiągnięcia orgazmu. “Jedną z przyczyn, dla których pigułki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć libido jest teoria, że ten środek obniża poziom testosteronu. To hormon, który napędza popęd seksualny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jeśli zauważysz u siebie spadek libido, skonsultuj się z lekarzem, który może dobrać ci inne pigułki” - radzi dr Stacey. 

Zobacz również: Po latach odstawiła pigułki. Jej organizm zareagował w zaskakujący sposób

Polecane wideo

Patrząc na tego lekarza, aż chce się chorować. Jest niewiarygodnie przystojny!
Patrząc na tego lekarza, aż chce się chorować. Jest niewiarygodnie przystojny! - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Małgosia (Ocena: 5) 09.02.2020 14:56
Ja przez kłopoty przed tabletki anty musiałam z nich zrezygnować. Teraz używam kapturka femkap i jestem zadowolona.
odpowiedz
kasia (Ocena: 5) 10.12.2019 09:10
Tak, tabletki muszą być dobrze dobrane i lekarz powinien wcześniej skierować pacjentkę na badania i sprawdzić czy nie ma ona przeciwwskazań do ich stosowania. Mój ginekolog tak zrobił zanim wypisał receptę na vines
odpowiedz
Beria (Ocena: 5) 12.11.2019 14:10
Przede wszystkim, muszą być dobrze dobrane. Ja jestem ogromnie zadowolona ze swojej antykoncepcji, wprawdzie nie są to pigułki, a krążek PolaRing, ale uważam, że to strzał w dziesiątkę. Nie muszę codziennie pamiętać o połknięciu tabletki, jest to ogromna wygoda.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie