Po wzięciu tabletki „po” wcale nie jesteś bezpieczna. Oto sytuacje, w których wciąż możesz zajść w ciążę

Antykoncepcja awaryjna nie zawsze jest skuteczna...
Po wzięciu tabletki „po” wcale nie jesteś bezpieczna. Oto sytuacje, w których wciąż możesz zajść w ciążę
Fot. iStock
31.10.2019

Lęk przed niechcianą ciążą to olbrzymi stres. Nawet jeśli para zabezpiecza się z myślą o współżyciu, zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, które mogą prowadzić do zapłodnienia. Wtedy ostatnią deską ratunku jest antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka “po”, która ma nie dopuścić do nieplanowanej ciąży. 

Zobacz również: Ginekolog chciał mnie zniechęcić do pigułki „dzień po”. To nie jego sprawa!

Niestety nawet pigułka “po” nie daje gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia. Istnieją sytuacje, w których i ta metoda antykoncepcji bywa zawodna i warto być tego świadomym, zamiast ślepo wierzyć w to, że tabletka uchroni przed niechcianą ciążą. W jakich sytuacjach antykoncepcja awaryjna może nie zadziałać? 

#1: Weźmiesz ją za późno 

W przypadku tabletki “po” liczy się każda minuta. Im dłużej będziesz zwlekać z jej przyjęciem, tym mniejsza szansa, że środek zadziała i zapobiegnie niechcianej ciąży. Na rynku medycznym są dostępne różne środki z zakresu antykoncepcji awaryjnej - niektóre z nich można wziąć do 72, inne aż do 120 godzin po stosunku. Oczywiście nie oznacza to, że powinno się zostawiać wzięcie pigułki “po” na ostatnią chwilę. Lekarze radzą, aby miało to miejsce najlepiej do 12 godzin po zaistnieniu sytuacji awaryjnej. 

#2: Masz torsje 

Czasami tabletka “po”, w dodatku w połączeniu ze stresem, wywołuje nudności. Jeśli stanie się tak parę godzin po jej wzięciu, środek może nie zadziałać, bo organizm nie dostał wystarczająco dużo czasu, aby przyswoić substancję. Wówczas ryzyko zapłodnienia jest jak najbardziej realne. 

#3: Masz wysokie BMI 

Tabletka “po” może okazać się nietrafionym rozwiązaniem u kobiet, które mają wysokie BMI, czyli nadwagę albo otyłość. W takiej sytuacji lepiej nie zostawiać nic przypadkowi i zawczasu zacząć zabezpieczać się antykoncepcją mechaniczną, np. wkładką domaciczną. 

Fot. iStock

#4: Nie zabezpieczyłaś się po raz kolejny 

Niektórzy żyją w przekonaniu, że przyjęcie tabletki “po” zabezpiecza ich przed niechcianą ciążą w trakcie kolejnych zbliżeń bez użycia antykoncepcji. Oczywiście jest to bardzo niebezpieczny mit, bo ten środek działa tylko jednorazowo. 

#5: Bierzesz inne leki albo środki ziołowe 

Niektóre leki albo środki ziołowe osłabiają skuteczność antykoncepcji awaryjnej. Zaliczają się do nich m.in. leki przeciwpadaczkowe, które podnoszą poziom enzymów wątrobowych, ziele dziurawca zwyczajnego lub sterydy (przyjmowane np. podczas leczenia astmy). Działanie tabletki “po” niszczą też niektóre metody leczenia HIV i gruźlicy. 

#6: Wzięłaś tabletkę “po” w trakcie owulacji 

Plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety nawet do 5 dni po zbliżeniu. Jeśli w tym czasie dojdzie do owulacji, mogą połączyć się z komórką jajową i doprowadzić do zapłodnienia. Tabletka “po” czasowo wstrzymuje owulację, ale jeśli w kobiecym organizmie już doszło do uwolnienia komórki jajowej, środek może nie zadziałać. Jeśli uprawiasz seks bez zabezpieczenia podczas dni płodnych, tj. cztery dni przed owulacją, w dzień owulacji albo dzień po niej, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zajdziesz w niechcianą ciążę. 

Zobacz również: Ginekolodzy mają dość. Wymieniają, co najbardziej wkurza ich w zachowaniu pacjentek

Polecane wideo

14-latka zaszła w ciążę. Teraz szczerze pokazuje, jak wygląda jej życie
14-latka zaszła w ciążę. Teraz szczerze pokazuje, jak wygląda jej życie - zdjęcie 1
Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
Krysia (Ocena: 5) 28.07.2020 23:12
Każdej z nas może zdarzyć się sytuacja, w której jest konieczność przyjęcia tabletki po, jednak należy pamiętać o zabezpieczeniu i obserwacji cyklu. Ja sprawdzam swoją płodność na termometrze owulacyjnym cyclotest mysense
odpowiedz
Maryśka (Ocena: 5) 24.03.2020 11:51
Aby nie było problemu, trzeba myśleć przed seksem i się odpowiednio zabezpieczać. Seks bez zabezpieczenia? no to chyba wiadomo jakie mogą być konsekwencje. Jak jest stały partner to pół biedy, jednak trzeba wiedzieć, kiedy trzeba się zabezpieczyć, jak się nie chce mieć dziecka. Ja wyznaczam swoje dni płodne dzięki mikroskopowi owulacyjnemu afrodyta.
odpowiedz
Edzia (Ocena: 5) 24.02.2020 13:30
Ja zabezpieczam się przed każdym stosunkiem i to biorę na siebie a nie na partnera- nie mam stałego, mam diafragmę caya i to jak na razie najlepsza antykoncepcja jaką znam i stosowałam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.01.2020 16:21
No tak, tabletki po to nie antykoncepcja i czasem jak się czyta te wypowiedzi dziewczyn coś poszło nie tak i jestem w ciąży, ja osobiście zabezpieczam się diafragmą dopochwową i wiem że nic mnie nie zaskoczy w tym żadna infekcja, a nie mam stałego partnera i to jest dla mnie również ważne
odpowiedz
Anetia (Ocena: 5) 30.11.2019 21:40
Na szczęście biorę tabletki - Vibin mini, które u mnie sprawdzają się bardzo dobrze:) Nie powodują u mnie żadnych ubocznych skutków :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie