Naukowcy ostrzegają nastolatki przed pigułkami antykoncepcyjnymi. Odkryli coś strasznego

To może się bardzo źle skończyć.
Naukowcy ostrzegają nastolatki przed pigułkami antykoncepcyjnymi. Odkryli coś strasznego
Fot. Unsplash
03.09.2019

Antykoncepcja hormonalna wciąż jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Decydują się na nią coraz młodsze z nas, bo pigułki przepisywane są również nastolatkom. Nie wszyscy jednak ufają farmakologii, a o efektach ubocznych krążą już prawdziwe legendy.

Zobacz również: Tyle dokładnie przytyjesz na pigułkach antykoncepcyjnych. Można się zdziwić

Jedną z nich obalili niedawno eksperci z brytyjskiej organizacji Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare, która zajmuje się prawami reprodukcyjnymi kobiet oraz właśnie łatwym dostępem do nowoczesnej antykoncepcji. Badania miały wykazać, że tycie z powodu pigułek to tylko mit.

Ale to nie oznacza, że jesteśmy zupełnie bezpieczne i hormony są dla wszystkich. Naukowcy odkryli także groźne skutki uboczne.

Należy do nich zaliczyć zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów oraz zachorowania na raka szyjki macicy. To jednak nie wszystko, bo jak przekonują badacze z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej - może się to odbić także na naszej psychice. Zwłaszcza, gdy zabezpieczać zaczynamy się bardzo wcześnie.

Według nich przyjmowanie hormonów w okresie dojrzewania może negatywnie wpływać na nasz mózg.

Dojrzewanie to bardzo ważny moment w rozwoju. Wnioski płynące z naszego badania sugerują, że przyjmowanie doustnej antykoncepcji w tym czasie może wpływać na zwiększone ryzyko wystąpienia depresji. Nawet wiele lat po odstawieniu pigułek

- twierdzi dr Christine Anderl, cytowana przez thesun.co.uk.

Zobacz również: 6 objawów miesiączki, które nie są normalne. Nie ukrywaj ich przed ginekologiem

Warto przypomnieć, że depresja jest główną przyczyną samobójstw wśród młodych ludzi. Targnięcie się na własne życie to najczęstszy powód zgonu wśród osób poniżej 35. roku życia. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej przez nastolatki nie oznacza więc tylko pogorszonego nastroju, ale może przyczyniać się też do przedwczesnej śmierci - przekonują autorzy badania.

Tylko w Wielkiej Brytanii po pigułki antykoncepcyjne sięga niemal połowa dziewcząt w wieku 16-19 lat. W Polsce wskaźnik ten jest najprawdopodobniej niższy, ale z roku na rok wzrasta.

Eksperci z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej znaleźli dowody na to, że zabezpieczając się w ten sposób jesteśmy nawet trzykrotnie bardziej narażone na zaburzenia psychiczne. W porównaniu do kobiet, które nigdy nie stosowały antykoncepcji albo sięgnęły po nią dopiero w dorosłym życiu.

Myślicie, że faktycznie jest się czego obawiać?

Zobacz również: Wyznania ginekologów: „Pacjentki doprowadzają nas do odruchów wymiotnych”

Polecane wideo

Co Twój znak zodiaku mówi o Twojej seksualności?
Co Twój znak zodiaku mówi o Twojej seksualności? - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 4.5 / 5
Aga (Ocena: 5) 25.01.2020 16:36
Ja miałam straszne libido i obolałe nogi ;/ a żaden lekarz mi o tym nie wspomniał dlatego juz 2 lata nie łykam pigułek, zabezpieczam się diafragmą caya i jest ok
odpowiedz
Janinka (Ocena: 5) 28.09.2019 21:35
Nie popadajmy a paranoję... oni muszą badania przeprowadzać ale ja z dystansem podchodzę do takich informacji. Słucham się swojego lekarza przede wszystkim. Biorę tabletki belara i zaczęłam wcześnie, nic co tu jest opisywane u siebie nie zauważyłam.
odpowiedz
Natalia (Ocena: 5) 05.09.2019 14:39
Ja musiałam zrezygnować z pigułek bo po badaniach w kierunku zakrzepicy niestety nie wyszło dobrze. Długo szukałam jakiejś metody bo na lateks jestem uczulona a hormonów nie chciałam. I znalazłam jak gdyby połączenie tych metod. Jest to kapturek diafragma caya do samodzielnej aplikacji przed stosunkiem. Dla mnie super sprawa no i nie ma żadnych skutków ubocznych!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 03.09.2019 17:31
Tak, dostaniemy depresji przez uprawianie bezpiecznego seksu... nie wierze w takie bajki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.09.2019 15:16
Brałam pigułki dwa lata. Robiłam często badania kontrolne, więc mogę powiedzieć, że nie miały wpływu na moje wyniki. Nie miałam depresji, waga wynosiła dokładnie tyle ile przed braniem pigułek. Po odstawieniu również nie miałam żadnych wahań wagi.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie