Spóźnia Ci się okres? Oto 5 najczęstszych powodów (oprócz ciąży)

Nie zawsze musi oznaczać to jedno...
Spóźnia Ci się okres? Oto 5 najczęstszych powodów (oprócz ciąży)
fot. iStock
02.08.2019

Nie każda z nas miesiączkuje regularnie. Kiedy więc okres opóźnia się o kilka dni, nie jest to żadnym zaskoczeniem. Jednak podczas regularnych miesiączek, takie odchylenie wzbudza w nas uczucie niepokoju. Dlaczego okres się spóźnia? Przy regularnym współżyciu, pierwsza myśl jaka przychodzi nam do głowy to ciąża. Kiedy jednak wykluczymy tę opcję, okazuje się, że istnieje jeszcze co najmniej 5 powodów, dla których miesiączka może się opóźniać.

Zobacz też: Cierpisz na bolesne miesiączki? Jest na to jeden sposób

Wiele kobiet, zwłaszcza młodych, ma nieregularne miesiączki. Od rozpoczęcia miesiączkowania może minąć kilka lat, zanim okres się ureguluje. Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 25 do 35 dni, a różnice między kolejnymi cyklami nie powinny wynosić więcej niż 2-5 dni. Jeżeli różnice są większe i występują często, prawdopodobnie mamy do czynienia z nieregularnym miesiączkowaniem. 

Najczęstsze przyczyny opóźniania się okresufot. iStock

#1 Stres

Silny i długotrwały stres niestety może przyczynić się do rozregulowania cyklu menstruacyjnego. Naszym organizmem rządzą hormony, a w przypadku stresu rośnie poziom kortyzolu, co z kolei zaburza gospodarkę hormonalną kobiety. Okres może opóźnić się o kilka, a nawet kilkanaście dni.

#2 Zaburzenia hormonalne

Źródłem tego typu zaburzeń może być zespół policystycznych jajników, który wywołany jest nieprawidłową pracą podwzgórza lub przysadki oraz nadczynność tarczycy, z którą boryka się wiele kobiet na całym świecie. Zaburzenia hormonalne mogą wynikać również z problemami kory nadnerczy. W każdym z tych przypadków należy skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia prawidłowego leczenie.

#3 Zmiana klimatu

Zmiana strefy klimatycznej, ale również czasowej jest częstą przyczyną rozregulowania cyklu menstruacyjnego. Organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowego klimatu, zwłaszcza, jeżeli są to tropiki. Po powrocie do domu, za jakiś czas wszystko powinno wrócić do normy.

#4 Wysiłek fizyczny i odchudzanie

Wymagające ćwiczenia, zmiana nawyków żywieniowych czy rygorystyczne diety to szok dla organizmu, a nagły i znaczący spadek wagi może powodować opóźnienie, a nawet zatrzymanie miesiączki. Również niedożywienie, niedobór kalorii i substancji odżywczych jest częstym powodem rozregulowania miesiączkowania.

#5 Poważniejsze infekcje

Nie tylko infekcje układu rozrodczego mogą być przyczyną opóźniającego się okresu. Również inne stany zapalne w naszym organizmie, które wymagają długotrwałego leczenia mogą zatrzymać pojawienie się okresu.

Zobacz też: 6 objawów miesiączki, które nie są normalne. Nie ukrywaj ich przed ginekologiem

Polecane wideo

Rozsmarowuje krew z okresu na twarzy. Przekonuje, że menstruacja jest "piękna i potężna"
Rozsmarowuje krew z okresu na twarzy. Przekonuje, że menstruacja jest "piękna i potężna" - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Iza (Ocena: 5) 08.09.2019 14:35
U mnie rzadko się spóźnia, za to doskonale wiem kiedy będzie - od razu mi wzrasta temperatura o kilka stopni. Nawet kupiłam sobie bardzo czuły termometr z Haxe żeby to kontrolować.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.08.2019 20:41
U mnie po urlopie za granicą kolejny raz się spóźnił.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie