Zaczęła krwawić, ale nauczyciel nie pozwolił jej wyjść do łazienki: „Naucz się kontrolować swój okres”

14-latka jeszcze nigdy nie została tak upokorzona.
Zaczęła krwawić, ale nauczyciel nie pozwolił jej wyjść do łazienki: „Naucz się kontrolować swój okres”
Fot. iStock
23.07.2019

Nawet najbardziej empatyczny mężczyzna nigdy nie zrozumie, co to znaczy mieć okres i jakie dolegliwości towarzyszą temu zjawisku. A w wielu przypadkach są one na tyle bolesne, że skutecznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Coś nam mówi, że gdyby mężczyźni choć raz w życiu przekonali się o tym, jak wygląda życie z miesiączką, od razu zmieniliby swoje poglądy i już nigdy okres nie byłby dla nich tematem do nieśmiesznych żartów. 

Zobacz również: Mężczyźni wiedzą naprawdę niewiele o kobiecych ciałach. Oto ich najbardziej szokujące przekonania

Niestety wciąż niewiele kobiet może liczyć na zrozumienie podczas okresu, a nawet oczekuje się od nich, że będą ukrywać ten “wstydliwy” fakt. Wiele osób uważa wręcz, że kobiety wykorzystują menstruację jako wymówkę albo usprawiedliwienie. Ofiarą takiego przekonania padła pewna brytyjska nastolatka. 14-letnia Maisie-Rae Adams podczas jednej z lekcji poprosiła nauczyciela, aby pozwolił jej wyjść do toalety. Dziewczynka właśnie dostała okres, więc potrzeba wyjścia do łazienki była jak najbardziej usprawiedliwiona. Jednak nauczyciel odmówiłMaisie była w szoku, podobnie jak reszta klasy. Mimo braku zgody 14-latka opuściła salę lekcyjną. 

Nauczyciel powiedział, że powinnam nauczyć się kontrolować swój okres. Więc po prostu wzięłam podpaskę i poszłam do toalety. Kiedy próbowałam wrócić do klasy, nauczyciel powiedział mi, że mój plecak jest w innej klasie i że nie mogę wrócić na lekcję. Czułam się upokorzona i zawstydzona. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Every Month (@everymonthmcr) on

Do tej bulwersującej sytuacji doszło w szkole Rednock w brytyjskiej miejscowości Dursley, nie był to jednak pierwszy przypadek, kiedy jedna z uczennic placówki została potraktowana w osobliwy sposób w związku z faktem, że ma miesiączkę. Sama Maisie już trzykrotnie została ukarana w związku z tym, że poprosiła o możliwość wyjścia do łazienki z powodu okresu. Zbulwersowana mama dziewczynki, Kelly Adams, udała się do szkoły, żeby omówić zaistniała sytuację z nauczycielami i dyrektorem. 

Mieliśmy spotkanie w szkole. Wyjaśniono mi, że Maisie rzekomo podniosła głos i wyszła z klasy. Maisie nie chciała spóźnić się na lekcję, więc dopiero w trakcie zajęć poprosiła o pozwolenie na wyjście do toalety. Nie powinna zostać ukarana za potrzebę wyjścia do łazienki z powodu okresu. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vulvalution (@vulvalution_magazin) on

W rozmowie z mediami matka dziewczynki wyjaśniła, że podobnie jak ona sama, 14-latka cierpi na obfite okresy i że czasami krwawienie występuje u niej nawet 3 razy w miesiącu. W związku z powtarzającymi się przypadkami dyskryminowania i upokarzania uczennic tylko dlatego, że mają one okres, Maisie i jej mama chcą wprowadzić do szkoły istotne zmiany. Dążą do zlikwidowania piętna, którym jest naznaczony naturalny proces dojrzewania u młodych dziewcząt.    

Myślę, że dobrym pomysłem byłoby, aby uczennice nosiły różowe opaski w dni, kiedy mają okres. To byłby znak dla nauczycieli i innych uczniów, że mogą być wtedy nieco bardziej emocjonalne i mieć problemy z koncentracją. Rozmawiałam o tym już z dyrektorem i jest bardzo zainteresowany tą propozycją. Musimy zapewnić, aby dziewczęta nie wstydziły się tego, co dzieje się z ich ciałami. 

Myślicie, że to dobre rozwiązanie? 

Zobacz również: Ten facet ma dość kobiet użalających się z powodu miesiączki. Napisał coś strasznego

Polecane wideo

Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding
Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding - zdjęcie 1

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
Uczelnica kl 7 (Ocena: 5) 28.05.2020 17:00
Bardzo dobre np czerwona spinka do włosów
odpowiedz
Anna (Ocena: 5) 08.09.2019 14:34
Nie wiem skąd się biorą tacy nauczyciele. Moje dziecka jak ma okres to ma wysoką temperaturę - nawet do szkoły jej daję taki termometr bezdotykowy z haxe, żeby sobie mierzyła i jak tylko wzrasta - żeby się od razu zwalniała. Przecież nie dla każdego okres to wymówka, by nie ćwiczyć na WFie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.07.2019 20:19
Nie no z tymi różowymi opaskami to lekkie przegięcie. Powinni po prostu wprowadzić dla dziewczyn w szkołach luz wychodzenia na lekcjach do toalety i możliwość raz w miesiącu nie ćwiczenia na wf, i tyle wystarczy.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 23.07.2019 15:35
Zwolniłabym ch.ja dyscyplinarnie. Sam okres u 14sto latki bywa stresującym przeżyciem, a tu takie cho.ry pojeb jeszcze robi z normalnych spraw problem. Koleś nienawidzi kobiet i tyle.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.07.2019 13:20
O jasne, już to widzę, nauczyciel weźmie taką z różową opaską do odpowiedzi, ta dostanie lufę, bo nic nie wie, ale zacznie podnosić głos, że jest dyskryminowana ze względu na okres. A na WF-ie co druga przyjdzie z opaską, by się wymigać od ćwiczeń. Nie będzie można nawet głosu podnieść, bo wrażliwą dziewczynkę brzuszek boli.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie