EXCLUSIVE: O co nastolatki najczęściej pytają ginekologa?

W domu i szkole nie mówi się o tym głośno.
EXCLUSIVE: O co nastolatki najczęściej pytają ginekologa?
Fot. iStock
01.06.2019

W życiu każdej dziewczynki przychodzi taki moment, kiedy pierwszy raz odwiedza gabinet ginekologiczny. Dla większości to ogromne przeżycie, bo to nie byle jaki lekarz, ale specjalista od „tych spraw”. Badanie i rozmowa na tematy intymne bywają bardzo krępujące, choć z czasem się do tego przyzwyczajamy. Zanim jednak zrozumiemy, jak dokładnie działa nasz organizm, zdarza nam się błądzić.

Zobacz również: Wyznania ginekologów: „Pacjentki doprowadzają nas do odruchów wymiotnych”

Powodem do wstydu nie jest brak wiedzy, ale niechęć do jej nadrobienia. Kto pyta otwarcie, ten prędzej czy później wszystkiego się dowie. A naprawdę jest czego - twierdzi nasza rozmówczyni. Dagmara jest ginekologiem z kilkuletnim doświadczeniem. Niemal każdego dnia pojawiają się u niej młode kobiety, które zupełnie nie wiedzą, z czym to się je. Przyprowadzone niemal siłą przez matki muszą wreszcie przełamać barierę wstydu.

Oto kilka kwestii, które najbardziej rozpalają ich wyobraźnię. Dla niektórych może to zabrzmieć niedorzecznie, ale nie powinno dziwić. Na takie tematy w większości polskich domów zwyczajnie się nie rozmawia.

Jak pozbyć się błony dziewiczej?

Dla bardzo dużej grupy moich pacjentek to największy życiowy problem. Cnotę traktują jako powód do wstydu i nie chcą się do niej przyznawać. Także przed chłopcami, dlatego wiele z nich próbuje przebić błonę dziewiczą przed pierwszym razem. Na nic tłumaczenia, że to niebezpieczne i zwyczajnie głupie. Młodzi ludzie chcą być bardziej dorośli, niż są w rzeczywistości.

Gdzie jest łechtaczka?

Przykro mi to mówić, ale o anatomii nastolatki nie mają zielonego pojęcia. To wina przede wszystkim szkoły, która traktuje temat narządów płciowych po macoszemu. Nie wystarczy pokazać jednego slajdu i przejść dalej. Ta kwestia powinna być szczegółowo analizowana, żeby każda dziewczynka i chłopiec wiedzieli, co mają między nogami.

Czy moje wargi sromowe są normalne?

Nastolatki od najmłodszych lat obcują z pornografią, więc to pytanie raczej nie dziwi. Są zawiedzione wyglądem swojego krocza, jego kształtem, kolorem i tak dalej. Pytają, dlaczego u pani z filmu wszystko jest takie ładne i gładkie, a u nich wygląda to zwyczajnie brzydko. Nie każda wierzy, że różnorodność jest fajna i normalna.

Zobacz również: Przed porodem nie wykonano u niej lewatywy. To skończyło się bardzo źle

Czy jestem w ciąży?

Pytają o to także pacjentki, które jeszcze nigdy nie współżyły. Obawiają się jednak, że mogło dojść do zapłodnienia w inny sposób - poprzez stosunek oralny, petting, przypadkowy kontakt z nasieniem. To pokazuje stan wiedzy młodych ludzi na temat rozmnażania. Biologia i wychowanie do życia w rodzinie nie wystarczają.

Czy pierwszy raz boli?

Nasłuchały się na ten temat różnych historii i same nie wiedzą, co jest prawdą. Najczęściej strach wywołują u nich konserwatywne matki i babcie. Od najmłodszych lat opisują życie intymne jako coś bardzo złego i nieprzyjemnego. Chcą w ten sposób zniechęcić je do zbyt wczesnej inicjacji, ale takimi teoriami mogą bardzo zaszkodzić.

Kiedy powinnam zacząć współżycie?

Mam 16 lat i jeszcze nigdy tego nie robiłam, a koleżanki śmieją się, że zostanę starą panną - tego typu wyznania są naprawdę na porządku dziennym. Martwią się już 13-latki, które uwierzyły rówieśnicom, że te od dawna współżyją. Wyczuwalna jest presja: zrób to jak najszybciej, bo inaczej nadal będziesz dzieckiem.

Czy stosunek przerywany jest bezpieczny?

Oto efekty braku odpowiedniej edukacji. Zdarzają się dziewczynki, które wiedzę na ten temat czerpią od bardzo wierzących członków rodziny albo osób duchownych. Pani na biologii milczy, ale za to ksiądz w czasie religii przekonywał, że antykoncepcja jest złem. Zabobony nadal często wygrywają z racjonalną wiedzą. I może dla porządku: stosunek przerywany nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i bardzo często prowadzi do zapłodnienia.

Czy mogę brać cudze pigułki?

Zazwyczaj pytają już po fakcie. Środki antykoncepcyjne podkradają matkom lub starszym siostrom. Niektóre handlują pigułkami znalezionymi w domu. Zdarzają się dziewczynki, które łykają je dla „fejmu”, bo to takie dorosłe, a współżyć na razie nie planują. To utwierdza mnie w przekonaniu, że pierwsza miesiączka powinna być okazją do pierwszej wizyty u ginekologa. I szczerej rozmowy.

Czy jestem normalna?

Pytająca zazwyczaj dochodzi do wniosku, że nie. Bo wygląda, rozwija się lub ma zupełnie inne doświadczenia, niż jej koleżanki. One wszystkie chcą być takie same.

Zobacz również: Miesiączka bez cenzury: Dziewczyny wrzucają krwawe zdjęcia i promują free bleeding

Tak wygląda FREEBIRTH. Urodziła na świeżym powietrzu i bez lekarzy
Tak wygląda FREEBIRTH. Urodziła na świeżym powietrzu i bez lekarzy - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.06.2019 10:20
jednymslowiem mozgi wyprane mediami i nasmciskiem spoleczenstwa
odpowiedz

Polecane dla Ciebie