Zdaniem eksperta: jak powinnyśmy zadbać o siebie podczas miesiączki?

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas tych dni? Rozmawiamy Anną Jędrkowiak, lekarzem specjalistą wenerologii i dermatologii.
Zdaniem eksperta: jak powinnyśmy zadbać o siebie podczas miesiączki?
fot. iStock
14.06.2019

Podczas okresu instynktownie dbamy o większą higienę okolic intymnych. Część z nas jednak nie przywiązuje wagi do pewnych zachowań, które powinny być naszymi nawykami. Co robić, aby poczuć większy komfort i uchronić się przed uciążliwymi dolegliwościami? Przeczytajcie nasz wywiad z Anną Jędrkowiak, lekarzem specjalistą wenerologii i dermatologii.

Pani doktor, jak istotna jest odpowiednia higiena okolic intymnych podczas okresu?

Anna Jędrkowiak: Problemy skórne okolic intymnych związane z okresem menstruacji są niestety tematem poruszanym niedostatecznie często. A szkoda, bo potrafią przysparzać one wielu niedogodności, również przewlekłych. Warto w tym okresie zadbać szczególnie o swoją skórę, na przykład poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, przewiewnej bielizny oraz podpasek wysokiej jakości, które są zarówno delikatne dla skóry, jak i odpowiednio chłonne.

Jakie są najczęstsze choroby wywołane niewłaściwą higieną?

A. J.: Wyższa temperatura ciała, wzmożona wilgotność oraz regularne tarcie w obrębie okolic intymnych i pachwin sprzyja różnego rodzaju nadkażeniom, zarówno grzybiczym, jak i bakteryjnym. Niestety te same czynniki mogą również prowadzić do wystąpienia wielu form zapalenia skóry. Dolegliwości skórne okolic intymnych potrafią znacznie zaburzać codzienne funkcjonowanie, prowadzić do obniżonej samooceny oraz do utrudnień w relacjach interpersonalnych.

Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia jest najczęstszą przyczyną świądu okolic intymnych. Oznacza to, że właściwa pielęgnacja wrażliwej skóry okolic intymnych jest sprawą niezmiernie istotną. Miewam w swoim gabinecie pacjentki, które latami odczuwają uciążliwe dolegliwości, błędnie kojarzone ze schorzeniami wenerycznymi, a ustępujące po wdrożeniu odpowiednich zasad pielęgnacji.

A więc na czym powinna polegać odpowiednia pielęgnacja podczas miesiączki?

A. J.:W czasie menstruacji warto korzystać z produktów, które otrzymały rekomendacje dermatologiczne po spełnieniu najwyższych standardów jakości. Oznacza to, że zostały one poddane odpowiednim badaniom, w których udowodniono, że sprostały one rygorystycznym wymogom, zarówno w zakresie miękkości i ogólnie pojętego komfortu, jak i skutecznej ochrony. Jedną z wiodących niezależnych organizacji, która udziela takich rekomendacji jest Skin Health Alliance (SHA), zrzeszająca dermatologów z wielu krajów.

Które produkty dostępne w Polsce spełniają wymogi Skin Health Alliance?

A. J.: Przykładem innowacyjnych rozwiązań – w rekomendowanych przez SHA produktach Always Sensitive – są technologie z wykorzystaniem żelowych granulek, które są w stanie zapewnić nawet kilkunastokrotnie większą objętość wchłaniania płynów, co zapobiega nieoczekiwanemu uwalnianiu wilgoci i w szczególny sposób zabezpiecza przed podrażnieniami. Przebadana i zatwierdzona miękka powłoczka jest ważnym czynnikiem dla utrzymania komfortu skóry.

Mimo wszystko istnieją produkty, które mają na opakowaniach informacje o testach dermatologicznych. Czy to może być dla nas wystarczająca gwarancja bezpieczeństwa?

A. J.: Istnieje różnica między produktami testowanymi dermatologicznie, a zatwierdzonymi przez Skin Health Alliance. Napis "testowany dermatologicznie" jest zamieszczony na opakowaniu produktu jako deklaracja, że produkt został przebadany dermatologicznie pod kontrolą lekarza. Aby uzyskać rekomendacje SHA, należy spełnić rygorystyczne normy, zarówno w zakresie jakości, skuteczności oraz bezpieczeństwa dla skóry i środowiska. Wybierając artykuły higieny osobistej, zatwierdzone przez SHA, mamy pewność że są to produkty sprawdzone i godne zaufania.

 

Mamy nadzieję, że ta rozmowa wyjaśniła wam kilka kwestii i rozwiały wasze wątpliwości w temacie odpowiedniej pielęgnacji podczas okresu. Marka Always podjęła wyzwanie miękkości, aby wam w tym pomóc. Zdecydowanie polecamy wam przekonać się o tym na własnej skórze!

 

Materiał promocyjny

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie