Data pierwszej miesiączki: Co mówi o Tobie?

Moment, w którym pierwszy raz dostałaś okres nie był bez znaczenia. To data, która wpływa na całe Twoje dorosłe życie.
Data pierwszej miesiączki: Co mówi o Tobie?
Fot. iStock
01.03.2019

Miesiączka to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety. Chociaż towarzyszy jej pewien dyskomfort, jest ona bardzo ważnym wykładnikiem zdrowia, ponieważ stanowi comiesięczny sygnał prawidłowego działania organizmu.

Nastolatki zaczynają miesiączkować w różnym wieku. Jedne dziewczęta dostają okres, mając zaledwie 10 lat, inne czekają na tę chwilę znacznie dłużej. Te rozbieżności nie są bez znaczenia, zwłaszcza dla ginekologa, który znając datę naszej pierwszej menstruacji, dowiaduje się o nas więcej niż byśmy się tego spodziewały…

Co dokładnie można wywnioskować z takiej daty? Przeczytajcie.

Zobacz także: Dlaczego spóźnia Ci się okres? Powodem nie musi być ciąża!

W jakim środowisku żyjesz?

Chociaż data pierwszej miesiączki w dużej mierze uwarunkowana jest genetycznie, to jednak w wyniku pewnych czynników zewnętrznych może nastąpić wyraźne przesunięcie momentu dojrzewania.

Według psychologów rozwojowych wiek menstruacji przyspieszają na przykład takie wydarzenia, jak konflikty w domu, brak ojca lub rozwód w rodzinie. To wina stresu i związanych z nim zaburzeń hormonalnych.

Urodzisz chłopca czy dziewczynkę?

Wiele kobiet planujących ciążę zastanawia się, jaką płeć będzie miało ich dziecko. Okazuje się, że można to bardzo łatwo przewidzieć. Wystarczy zwrócić uwagę na termin pierwszej miesiączki… Japońscy naukowcy porównali dane z ankiet wypełnionych przez wiele tysięcy matek. Kobiety pytano między innymi o rok, w którym miały pierwszą miesiączkę oraz płeć ich dziecka.

Większość przedstawicielek płci pięknej, które pierwszy okres dostało jeszcze przed dwunastym rokiem życia, urodziło dziewczynki. U tych z kolei, które pierwszą miesiączkę dostały nieco później, już po ukończeniu czternastu lat, najczęściej na świecie pojawiał się chłopiec.

Skąd ta dziwna zależność? Podobno duży wpływ ma na to poziom hormonów. Kobiety, które dostały okres w młodszym wieku mają po prostu w swoim organizmie większy poziom estradiolu, który bardzo często jest przyczyną poronienia męskich zarodków.

Zobacz także: Miesiączka bez cenzury: Dziewczyny wrzucają krwawe zdjęcia i promują free bleeding

Jakie choroby mogą dopaść Cię w przyszłości?

Wczesne bądź późne dojrzewanie to również informacja o tym, na jakie choroby będziemy w przyszłości bardziej podatne. Związane jest to z obecnością w naszym organizmie różnych wariantów genów .

I tak, kobiety, które zaczęły miesiączkować, mając mniej niż 13 lat, są bardziej narażone na raka piersi i rozwój nowotworu nabłonka szyjki macicy. Panie, które dostały okres później, powinny z kolei uważać na swoje serce oraz badać poziom cukru w organizmie. Grozi im również przedwczesna menopauza.

Czy będziesz otyła?

Naukowcy nie mają wątpliwości, wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki znacznie podnosi ryzyko wystąpienia nadwagi w dorosłym życiu. Chodzi tutaj głównie o dziewczynki, które dostały okres, mając mniej niż 12 lat.

Co najgorsze jednak, w przypadkach przedwczesnego dojrzewania, niekorzystne geny przekazywane są następnym pokoleniom. Dzieci kobiet z wcześniejszą miesiączką również więc mogą w przyszłości borykać się ze znacznym przyrostem masy ciała.

Pamiętajmy jednak, że przytoczone tutaj zależności pomiędzy datą pierwszej miesiączki, a tym, co wydarzy się w dorosłym życiu, to jedynie prawdopodobne scenariusze, które wcale nie muszą się spełnić.

Każda kobieta jest inna, posiada nieco odmienny próg wrażliwości na zmiany dokonujące się w organizmie. Nie warto więc zawczasu popadać w paranoję. Lepiej po prostu uważnie, lecz ze spokojem cały czas obserwować swoje ciało.

Twoja najgorsza cecha według horoskopu chińskiego
Twoja najgorsza cecha według horoskopu chińskiego - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 01.03.2019 19:59
Coś w tym jest. Ja pierwszą miesiączkę dostałam w wieku 11 lat, a teraz mam problemy z nadwagą. Jeszcze nie mam dzieci, ale marzę właśnie o córce.Może się spełni :)
odpowiedz
Ból brzucha (Ocena: 5) 01.03.2019 15:39
Jeśli już pojawi się ból brzucha to polecam to rozwiązanie:) https://szanujezdrowie.pl/metoda-na-bol-brzucha/
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 01.03.2019 08:11
Dureństwa takie, że aż się płakać chce... Wpływ na płeć dziecka ma plemnik, a nie data pierwszej miesiączki...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie