Dlaczego spóźnia Ci się okres? Powodem nie musi być ciąża!

Poznaj inne przyczyny. Jest ich aż pięć.
Dlaczego spóźnia Ci się okres? Powodem nie musi być ciąża!
Fot. iStock
21.12.2018

Czy twój okres zawsze pojawia się w wyznaczonym terminie? Na pewno zdarzyło się nieraz, że dostałaś go przed albo po tej dacie. W tym drugim przypadku kobiety aktywne seksualnie często panikują, bo podejrzewają ciążę. Ale nie zawsze ona stanowi powód opóźnienia. Przyczyn jest więcej. Wymieniamy te, które są najbardziej prawdopodobne.

„Przetestowałam free bleeding na własnej skórze. Czy warto?”

Zaburzenia hormonalne

Może je wywołać na przykład zespół policystycznych jajników, choroby kory nadnerczy czy problemy z tarczycą. Sprawiają, że okres jest nieregularny, w ogóle nie występuje albo zamiast niego pojawiają się plamienia. W przypadku zaburzeń hormonalnych może się on spóźnić nawet 3 miesiące.

To najgorsze, co możesz zrobić w czasie okresu. 9 katastrofalnych błędów

Torbiele

Ich pojawienie się może być związane z zaburzeniami hormonalnymi. Brak okresu bywa sygnałem, że torbiel umiejscowiła się na jajniku. Stąd opóźnienie w miesiączce albo wystąpienie plamienia zamiast niej. W takim przypadku konieczne jest chirurgiczne usunięcie.

Stres

Stres negatywnie wpływa na pracę całego organizmu, w tym także na okres. Powoduje jego opóźnienie, ponieważ podwyższa poziom prolaktyny, czyli hormonu wydzielanego w przysadce mózgowej. Jego nadmiar wywołuje zaburzenia miesiączkowania.

Podróż

Podróż również przyczynia się do rozregulowania okresu. Może się on pojawić wcześniej albo spoźnić. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze przeważnie towarzyszy nam w niej stres. Po drugie dochodzi do tego zmiana klimatyczna i strefy czasowej. Szczególnie narażone są kobiety, które wybierają się w krótką podróż. Wówczas organizm nie ma czasu przystosować się do nowych warunków. Po kilku dniach znowu się zmieniają.

Nastolatki NIC nie wiedzą o miesiączce. Te krwawe rysunki mają to zmienić

Odchudzanie

Intensywny wysiłek fizyczny w połączeniu z radykalną dietą wywołuje spadek wagi, a to z kolei prowadzi do opóźnienia okresu albo jego całkowitego zaniku. Gdy organizm otrzymuje zbyt mało kalorii, a dodatkowo są one jeszcze spalane przez wysiłek, wydzielanie hormonów (przysadki i podwzgórza) ulega zahamowaniu.

Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding
Miesiączka bez cenzury. Krwawymi zdjęciami promują free bleeding - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.12.2018 16:19
Zaburzenia hormonalne mogą przekładać się na nieregularność miesiączek a one bezpośrednio na płodność, która zaczyna przeszkadzać gdy staramy się o dziecko. Ja podczas starań o dzidziusia zaczęłam kontrolować swoje cykle za pomocą komputera cyklu myway, który wyznaczał moje dni płodne na podstawie temperatury oraz poziomu hormonu LH i jakości śluzu szyjkowego. Kupiłam go na stronie sklepu naturalnaplodnosc. Dzisiaj stosuje go jako naturalną antykoncepcję.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.12.2018 22:40
A gdzie choroba i antybiotykoterapia ?! Przez to, że zachorowałam na anginę w zeszłym roku i musiałam brać antybiotyk, okres spóźnił mi się prawie 2 tygodnie !
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.12.2018 18:07
A kiedy jest mowa o nieregularnym okresie? Jaka granica go wyznacza?
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 21.12.2018 10:52
Ja przez tydzień jadłam tabletki thermo line II i okres spóźnił się o 2 tygodnie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.12.2018 10:04
Torbiel nie zawsze musi być usuwana operacyjnie, czasem terapia hormonalna (np. gdy torbiel to pęcherzyk Graafa, który się nie wchłonął). Nie straszcie
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie