Co druga kobieta potwierdza – tabletki antykoncepcyjne mogą poprawić nasz wygląd

Co druga kobieta potwierdza – tabletki antykoncepcyjne mogą poprawić nasz wygląd
Fot. iStock
19.12.2018

Piękne i lśniące włosy oraz promienna cera bez zmian trądzikowych to tematy, które interesują niemal wszystkie kobiety. Aż 42 proc. respondentek, biorących udział w badaniu, zrealizowanym na zlecenie Gedeon Richter Polska przez PBS, w ramach kampanii Antykoncepcja Szyta Na Miarę, odpowiedziało, że według nich doustna antykoncepcja hormonalna może pozytywnie zadziałać na wygląd. Jakie aspekty urody ulegają poprawie, dzięki stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?

Zobacz także: REPORTAŻ: Trafiłam do nawiedzonego ginekologa

Wygląd jest jednym z czynników, który bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i poczucie atrakcyjności. Dla 27% kobiet, które wzięły udział w badaniu, poprawa wyglądu skóry i kondycji włosów to jedne z najważniejszych właściwości pozaantykoncepcyjnych doustnej antykoncepcji hormonalnej. Nie bez znaczenia jest również kwestia likwidacji nadmiernego owłosienia, którego zmniejszenie jest istotne dla 14% kobiet biorących udział w badaniu.

Recepta na gładką, promienną cerę

Okres dojrzewania oraz zaburzenia hormonalne mogą powodować, że na naszej skórze pojawiają się niechciane wypryski, a nasze gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum. Często, w przypadku defektów skórnych, leki do stosowania miejscowego nie wystarczają i lekarze przepisują pacjentkom tabletki antykoncepcyjne, dobierając je w taki sposób, aby niwelowały problemy dermatologiczne. Jak to działa? Na przykład tabletki antykoncepcyjne, zawierające octan chlormadinonu (CMA) oraz niewielkie dawki etynyloestradiolu (EE), zmniejszają poziom wolnego testosteronu, a także hamują wytwarzanie DHT – dihydroksytestosteronu – męskiego hormonu płciowego, odpowiedzialnego za zmiany trądzikowe. W efekcie poprawia się wygląd skóry, ale także kondycja włosów. Z badań wynika, że rezultaty mogą być widoczne już po 4. cyklach stosowania tabletek antykoncepcyjnych o działaniu antyandrogennym – u ponad 80 proc. badanych zaobserwowano znaczące, pozytywne skutki terapii.

Piękne włosy – nie tylko w reklamie

Włosy – atrybut kobiecości, podkreślający urodę i powodujący, że czujemy się atrakcyjne. Jednak, żeby fryzura zachwycała na co dzień, a włosy pozostały sprężyste i pełne blasku, potrzebują nie tylko pielęgnacji zewnętrznej, w postaci stosowania odpowiednich preparatów, dobranych do potrzeb włosów każdej kobiety, ale często wymagają również wsparcia – od wewnątrz. Organizm kobiety to skomplikowany mechanizm, który – w przeciwieństwie do mężczyzn – narażony jest na wahania hormonalne, związane między innymi z cyklem menstruacyjnym. Jeśli włosy nadmiernie wypadają a ich struktura słabnie, to może być pierwsza oznaka tego, że w kobiecym organizmie następują zmiany hormonalne. Doustna antykoncepcja hormonalna, przepisana przez lekarza ginekologa, może pomóc przywrócić odpowiedni stan włosom, czego przykładem jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nawet w tak trudnych przypadkach, jak leczenie łysienia androgenowego. To jednak, jakie tabletki antykoncepcyjne będą dla nas odpowiednie – zdecyduje ginekolog, który po wywiadzie medycznym oraz wysłuchaniu oczekiwań pacjentki – dobierze odpowiednią dla niej formę antykoncepcji.

Zobacz także: Masz obfite miesiączki? Oto 10 sytuacji, które zrozumiesz TYLKO TY

Nadmierne owłosienie, czyli hirsutyzm

Nie tylko cienkie, zniszczone i wypadające włosy mogą spędzać sen z powiek wielu kobiet, ale problemem staje się również nadmierne owłosienie, pojawiające się w typowo męskich miejscach, zwane hirsutyzmem. Wbrew pozorom problem jest dość duży, ponieważ może dotyczyć ok 5-10 proc. kobiet w różnym wieku! Owłosienie, występujące u kobiet na łydkach, udach, rękach, palcach stóp czy wokół brodawek jest rzeczą absolutnie normalną, natomiast pojawienie się szorstkich, ciemnych i grubych włosów, w typowych dla mężczyzn miejscach, takich jak: podbródek, górna warga, klatka piersiowa, kark, okolica lędźwiowa czy brzuch może świadczyć o zaburzeniach, zwanych hirsutyzmem. Przyczyną tego jest w wielu przypadkach podwyższone stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Jeśli podłożem hirsutyzmu są zaburzenia hormonalne, a nie genetyka, to z pomocą przychodzą leki antyandrogenne, czyli między innymi doustna antykoncepcja hormonalna. Badania dowodzą, że formuła 2mgCMA/0,03mgEE ma bardzo dobry wpływ na redukcję hirsutyzmu – już po 6. cyklach stosowania liczba kobiet z tą dolegliwością zmniejszyła się o 70 procent! Hirsutyzm, choć wcale nie jest rzadkim schorzeniem, nadal stanowi źródło kompleksów wielu kobiet, a współczesna, doustna antykoncepcja hormonalna, dzięki swoim właściwościom pozaantykoncepcyjnym, może pomóc w walce także z tą dolegliwością.

Era tabletek antykoncepcyjnych, których jedynym celem było zapobieganie nieplanowanej w danym momencie ciąży – już dawno minęła. Współczesna, doustna antykoncepcja hormonalna wykazuje szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych, dzięki czemu pomaga w walce z wieloma defektami estetycznymi, z którymi borykają się kobiety.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl

O badaniach:

Badanie zrealizowane przez PBS, na zlecenie Gedeon Richter Polska, w dniach 07 – 09.09.2018 r. w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej Antykoncepcja Szyta Na Miarę, na ogólnopolskiej próbie n=377. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 18 – 55 lat, które odpowiedziały na pytanie, dotyczące wpływu doustnej antykoncepcji hormonalnej na wygląd.

Zobacz także: Hailey Bieber ścięła włosy i potwierdziła, że w tym sezonie rządzi jedno cięcie!

Dla nich otyłość to powód do dumy. Walczą o każdy dodatkowy kilogram
Dla nich otyłość to powód do dumy. Walczą o każdy dodatkowy kilogram - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (13)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.05.2019 19:18
Bierzcie dalej tą truciznę i hodujcie raka jak tak boicie się zakładać gumy...Powodzenia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.04.2019 14:25
u mnie może dobrze wpłynęła na cerę i włosy, ale po jej odstawieniu miałam problemy z zajściem w ciążę, dlatego po urodzeniu dzieci zaczęłam stosować naturalną antykoncepcję łącznie z prezerwatywą, dziś używam komputera cyklu myway- kupiłam go na stronie naturalnaplodnosc.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.03.2019 05:30
Lepszy wygląd po tabletkach anty to tak jakby uznac że dieta działa przy założeniu bielizny wyszczuplające albo że skóra jest piękna kiedy mamy gruba warstwę podkladu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.03.2019 14:37
Ja również mam złe doświadczenia z tabletkami. W prawdzie podczas ich regularnego przyjmowania nic się nie działo, problemy zaczęły się przy odstawieniu na czas starań o dziecko. Oprócz zaburzeń w cyklach, miałam problemy z cerą i włosami no i wagą. Aby zostać mamą musiałam się natrudzić, wówczas wyznaczałam dni płodne za pomocą komputera cyklu myway. Dziś przy dwójce dzieci nie wróciłam do hormonów, a komputer służy mi jako naturalna antykoncepcja. Urządzenie kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.
odpowiedz
Julka (Ocena: 5) 12.03.2019 08:54
nie polecam tabletek, sztuczny specyfik podawany codziennie przez dłuższy okres... jak może przejść bez echa.... Ja mam porównanie i już więcej nie skorzystam.... U mnie efekt uboczny: napuchnięcie - zatrzymywanie wody plus mega suchość w pochwie. co z tego, że brałam tabletki skoro nie chciało mi się sexu... zero przyjemnosci... wydaje się śmieszne, ale to był duży problem. w końcu zrezygnowałam z tabsów i zajęłam się "naprawianiem" szkód - lekarka powiedziała, żeby zacząć od żelu mucovagin, bo on bardzo skutecznie nawilża pochwę, wnika głęboko i regeneruje itd i faktycznie sex znowu wrócił na tapetę i znowu jest przyjemny... Można powiedzieć, ze ten żel uratował moje życie seksualne :D, teraz szukam odpowiedniej metody anty, ale wiem, że do tabletek nigdy nie wrócę - nie warto..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie