Bóle przedmiesiączkowe – jak sobie pomóc?

Niekontrolowane wybuchy płaczu i wściekłości, zawroty głowy, nadwrażliwość piersi, bóle brzucha... To typowe objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) i cierpi na nie aż dziewięć na dziesięć kobiet. Zobacz, jak skutecznie z nimi walczyć!
Bóle przedmiesiączkowe – jak sobie pomóc?
26.07.2009

Gospodarka hormonalna ingeruje w prawie każdą sferę życia kobiety. W określonych dniach cyklu ładniej wyglądamy , mamy większą lub mniejszą ochotę na seks i wreszcie przeżywamy prawdziwy horror związany z bolesnymi miesiączkami. Za wszystko odpowiedzialne są wahania estrogenu i progesteronu. I tak, około czternastego dnia cyklu jajniki zaczynają wydzielać progesteron, który wywołuje w naszym organizmie prawdziwą burzę – drastycznie spada odporność na stres, miewamy kłopoty z koncentracją, czujemy się poirytowane i zdenerwowane. Niektóre kobiety borykają się z nastrojami depresyjnymi i poczuciem bezradności – częściej płaczą, bywają agresywne, nie czują się bezpieczne. Obok tych objawów występują również dolegliwości typowo fizyczne: ataki duszności, zawroty i bóle głowy, nadwrażliwość piersi, obrzęki nóg, wzdęcia, zaparcia, większa potliwość oraz bóle podbrzusza.   

Na PMS cierpi zdecydowana większość kobiet, bo aż dziewięć na dziesięć badanych. Odkryto również, że uciążliwe stany napięcia przedmiesiączkowego są uwarunkowane genetycznie, tzn. jeśli twoja mama i babcia borykały się z tym samym problemem, co ty, nie uniknie go prawdopodobnie również i twoja córka. Oczywiście objawy mogą występować w różnym nasileniu, zależnie od tego, jaki tryb życia prowadzimy. Amerykańscy naukowcy dowiedli bowiem, że kobiety regularnie uprawiające sport oraz spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu, rzadziej cierpią na PMS. Co więcej, okazało się, że większe huśtawki hormonalne dopadają nas zimą i jesienią, kiedy na dworze jest szaro i ponuro. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby na walkę z PMS:  

  • Pij dużo wody.
  • Jedz produkty bogate w magnez (kiełki, orzechy, soję, pełnoziarniste pieczywo), który ma właściwości uspokajające, redukuje niepokój i reguluje poziom wody w organizmie.
  • Śpij minimum osiem godzin dziennie.
  • Zrób delikatny masaż dolnego odcinka kręgosłupa. Dzięki temu skurcze miesiączkowe staną się łagodniejsze. 
  • Stosuj naturalne środki moczopędne (np. natkę pietruszki) oraz zmniejsz ilość spożywanej soli, aby nie zatrzymywać wody w organizmie.
  • Zadbaj o regularne, pełnowartościowe posiłki (unikaj kawy, mocnej herbaty i ciężkostrawnych potraw).
  • Łykaj witaminę B6 albo jedz produkty w nią bogate – łososia, wątróbkę, baanany, czerwoną paprykę.
  • Wykonuj lekkie ćwiczenia fizyczne. Dzięki temu zrelaksujesz się, wzmocnisz ciało i pomożesz usunąć z organizmu toksyny.
  • Sięgaj po leki przeciwbólowe i rozkurczowe.
  • Jeśli objawy PMS są nie do zniesienia, koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa lub endokrynologa, aby zbadać poziom hormonów.
  • Oprócz tego, możesz wykorzystać medycynę naturalną. Niektórzy nie wierzą  w jej działanie, ale my znamy sprawdzone, domowe sposoby na bóle menstruacyjne – toniki i napary z ziół. Ich picie powoduje wybiórcze przekrwienie w miednicy mniejszej, a w efekcie redukcję skurczy naczyń, ułatwiając wystąpienie krwawienia miesiączkowego.

    Kozłek lekarski - powszechnie znany jako waleriana; wykopuje się go późną jesienią lub wczesną wiosną, gdy uschła część nadziemna. Pozyskane korzenie płuczemy, kroimy wzdłuż i suszymy w temperaturze 35ºC. Prawidłowo osuszony kozłek powinien mieć silny zapach i szarobrunatny kolor.

    Dziurawiec zwyczajny – występuje w mocno nasłonecznionych lasach i na łąkach. Zbieramy same liście (bez łodyg!), najlepiej w czerwcu lub sierpniu. Po wysuszeniu ziele powinno mieć swój naturalny odcień.

    Chmiel zwyczajny – występuje na drzewach w postaci pnączy wokół pnia. Jego leczniczym surowcem są szyszki, które należy zebrać bez szypułek, gdy są jeszcze trochę niedojrzałe. Suszymy je w temperaturze 40ºC.

    Nagietek lekarski – jego zielarskim surowcem są płatki kwiatu, które suszymy w temperaturze 35ºC. Dobrze wysuszony nagietek powinien zachować intensywnie pomarańczową barwę.

    Jasnota biała - powszechnie nazywana białą pokrzywą. Jej leczniczym surowcem jest kwiat, który po zebraniu należy starannie osuszyć.

    Melisa lekarska – można ją hodować w domu, na kuchennym parapecie. Wymaga ona co najmniej 5 godzin naturalnego nasłonecznienia lub 14 - 16 godzin nasłoneczniania sztucznego. Jej surowcem leczniczym są młode listki.

    Rumianek – jego surowcem leczniczym są zarówno świeże, jak i suszone kwiaty. Najlepiej gotować je na wolnym ogniu, przez 40 minut, następnie przecedzić i posłodzić czystym syropem klonowym.

    Sposób przyrządzania ziołowych wywarów:

    Odpowiednio przygotowany i wysuszony surowiec zalewamy wodą o temperaturze pokojowej. Wywar dokładnie mieszamy, przykrywamy i wkładamy do dużego garnka z wodą. Całość podgrzewamy przez 30 minut w temperaturze 90ºC, a następnie odcedzamy. Sporządzony napar pijemy ciepły, niesłodzony, 1 - 3 razy dzienne.

    Uwaga! Zbyt duże dawki ziół mogą powodować wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych.

    Nadia Tyszkiewicz 

    Zobacz także:  

    Czego nie należy robić podczas okresu?

    Okres to nic wielkiego i nie powinnyśmy czuć się z czegokolwiek zwolnione? Dowiedz się, co faktycznie jest w pełni dozwolone, a co mimo wszystko zakazane. 

    Seks podczas miesiączki?

    Jedna z Papilotek napisała do nas z pytaniem, czy można bezpiecznie uprawiać seks podczas miesiączki. Po konsultacji z naszym ginekologiem, postanowiłyśmy rozwiać wszystkie wątpliwości związane z tym tematem… 

    Polecane wideo

    Komentarze (170)
    Ocena: 5 / 5
    Luiza (Ocena: 5) 08.02.2014 06:12
    dlaczego nie mogę zajść w ciążę???? na monitoringu cykl przebiega prawidłowo, wytwarzane jest ciałko żółte, dodatkowo cykle mam wspomagane clo i pregnylem 10000m.j. i luteiną
    odpowiedz
    Anonim (Ocena: 5) 09.08.2010 18:59
    nie jedz nospy!! już z dwojga złego lepiej weź buscopan, przynajmniej działa tam gdzie powinien...
    odpowiedz
    Anonim (Ocena: 5) 25.11.2009 01:37
    no ja tez buscopan biore, bo on malo inwazyjny jest, a na mnie przynajmniej dziala. grunt, ze jest rozkurczowy, a nie przeciwbolowy, bo jak niektore kolezanki biora apap, czy panadol to mi rece opadaja...
    odpowiedz
    Anonim (Ocena: 5) 27.09.2009 12:07
    nie nadwyrężać się...
    odpowiedz
    Anonim (Ocena: 5) 27.09.2009 12:06
    jak najmniej jeść ostre rzeczy a jak najwięcej słodkich...
    odpowiedz

    Polecane dla Ciebie