Niestety, mimo wielu kampanii społecznych oraz zapewnień lekarzy, że wczesne wykrycie raka piersi albo raka szyjki macicy umożliwia wyleczenie, Polki nadal nie korzystają z bezpłatnej profilaktyki. Resort zdrowia postanowił więc zmusić nas do troski o własne zdrowie i wprowadził obowiązkowe badania mammograficzne oraz cytologiczne dla zatrudnionych kobiet.
Wszystkie aktywne zawodowo Polki między 25. a 59. rokiem życia co dwa lata będą musiały poddawać się cytologii, a między 50. i 69. – mammografi. Bez wykonania tych badań nie otrzymają od lekarza zaświadczenia zezwalającego na pracę lub podjęcie pracy.
Badania będą obowiązkowe i trafią do rozporządzenia określającego wykaz okresowych badań pracowniczych. Przeciwne takiemu rozwiązaniu są towarzystwa feministyczne, które uważają, że obowiązek badań profilaktycznych zabiera kobietom prawo wyboru. Ich protesty wydają się jednak absurdalne w obliczu statystyk pokazujących, że każdego dnia pięć Polek umiera na raka szyjki macicy, a dziesięć dowiaduje się o swojej chorobie. Jak podkreślają lekarze, obowiązkowa profilaktyka zwiększy społeczną świadomość i wrażliwość na problem nowotworów kobiecych oraz zwiększy ich wykrywalność. W krajach skandynawskich od czasu wprowadzenia podobnego rozporządzenia, umieralność na raka szyjki macicy i piersi znacznie spadła.
Natasza Lasky
Zobacz także:
Przed mammografią odstaw kawę i herbatę!
Naukowcy udowodnili, że ból podczas mammografii można zmniejszyć, ograniczając spożycie kofeiny.
Wypadanie macicy i pochwy – ginekologiczny temat tabu
Dolegliwość ta dotyka jedną na dziesięć kobiet, ale mimo to nadal jest tematem tabu. Na czym polega całkowite wypadanie macicy i pochwy oraz jak sobie pomóc? Na te, a także inne pytania odpowiada nasz ekspert.