Zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy za długo przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna jest skuteczna, ale zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób.
Zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy za długo przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne
Fot. Unsplash
01.09.2018

Antykoncepcja hormonalna nie jest może idealnym rozwiązaniem, ale zdecydowanie najbardziej skutecznym. W połączeniu z metodami mechanicznymi daje niemal pewność uniknięcia niechcianej ciąży. Nic więc dziwnego, że korzysta z niej większość młodych kobiet. Pigułki nowej generacji pozwalają uniknąć wielu efektów ubocznych, które dotąd odstraszały nas od tej formy zabezpieczenia.

Zobacz również: Nowa (i BARDZO GROŹNA) moda wśród kobiet. Wkładają sobie do pochwy...

Nie oznacza to jednak, że można je łykać przez wiele lat i na pewno nic złego się nie stanie. To lek hormonalny, który wpływa nie tylko na naszą płodność, ale kondycję całego organizmu. Czasami w wyjątkowo negatywny sposób, na co najlepszym dowodem są kolejne badania. Przytacza je portal thesun.co.uk.

Większości groźnych efektów ubocznych nie dostrzeżemy od razu. Dochodzi do nich po długim czasie użytkowania, więc rzadko wiąże się je ze stosowaną niegdyś antykoncepcją. Naukowcy nie mają za to wątpliwości - zapobieganie ciąży w ten sposób może doprowadzić do groźnej choroby.

RAK PIERSI

Z badań przeprowadzonych na University of Michigan jasno wynika, że podwyższony poziom hormonów (a te znajdują się w pigułkach) sprzyja powstawaniu nowotworu piersi. Zwłaszcza wtedy, kiedy cierpimy również z powodu nadwagi. Ryzyko raka spada dopiero po 10 latach od odstawienia antykoncepcji hormonalnej.

ZAKRZEP

Naukowcy odkryli zależność pomiędzy długim przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej a tworzeniem się zakrzepów w żyłach. Okazuje się, że największe ryzyko dotyczy pigułek nowej generacji. Bez nich tego typu dolegliwość dotyka 5 na 100 tys. kobiet. Przyjmowanie pigułek 3 generacji to już 30 na 100 tys, a w czasie ciąży - 60 na 100 tys.

Zobacz również: Szokujące fakty na temat podpasek. Nadal chcesz ich używać?

RAK SZYJKI MACICY

Znowu winne są zachwiania gospodarki hormonalnej. Im wyższy poziom hormonów, tym większe ryzyko niektórych nowotworów - zwłaszcza raka szyjki macicy. Jeśli przyjmujesz pigułki powyżej 5 lat - ryzyko wzrasta dwukrotnie. Dlaczego? Za tę chorobę odpowiada zazwyczaj wirus HPV przenoszony drogą płciową. Kiedy stosujesz antykoncepcję hormonalną, częściej kochasz się bez zabezpieczenia.

UDAR

Zatrzymanie dopływu krwi do mózgu może doprowadzić do zgonu lub poważnych uszkodzeń tego organu. Badania wykazują jednoznacznie, że antykoncepcja hormonalna może się do tego przyczynić. Podobnie jak w przypadku zakrzepu - chodzi o utrudniony przepływ krwi. Zjawisko to nie jest jeszcze do końca zbadane, ale specjaliści wiążą ryzyko udaru z pigułkami.

Pigułki antykoncepcyjne nie są więc do końca bezpieczne, ale równocześnie zapobiegają innym, równie poważnym chorobom.

RAK MACICY I JAJNIKÓW

Im dłużej przyjmujesz antykoncepcję hormonalną, tym lepiej chronione są te organy - przekonują naukowcy. Efekt ten utrzymuje się nawet do 10 lat po odstawieniu pigułek.

RAK JELITA

Naukowcy wciąż spierają się, dlaczego tak się dzieje, ale szeroko zakrojone badania wykazały, że kobiety przyjmujące pigułki o 20 proc. rzadziej chorują na ten nowotwór.

Zobacz również: Dokonałam aborcji w domu (18+)

W 20. tygodniu ciąży urodziła bliźniaki. Dzieci nie przeżyły, ale ona pokazała je na Facebooku
W 20. tygodniu ciąży urodziła bliźniaki. Dzieci nie przeżyły, ale ona pokazała je na Facebooku - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (33)

Ocena: 4.24 / 5
gość (Ocena: 5) 28.12.2018 16:39
Wiadomo w młodości chce się być wolnym i wyzwolonym. Seks ma być bez zobowiązań, przyjemny i bez problemów, jak np ciąża. Ja również brałam przez wiele lat tabletki hormonalne, ale po ciąży postanowiłam przestać się truć, przeszłam na naturalną antykoncepcję. Komputer cyklu myway precyzyjnie wyznacza mi dni płodne i wiem kiedy muszę się dodatkowo zabezpieczać. Dzisiaj nie zamieniłabym go na żaden inny sposób antykoncepcji. Kupiłam go na stronie sklepu naturalnaplodnosc.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 03.09.2018 10:55
Wszystkie osoby które mają powikłania po tabletkach anty pewnie ignorowaly swoje obiawy "bo w końcu biorę anty więc nic dziwnego że się źle czuję" lub wierzyły lekarzom, którzy jednak nie są wcale tacy dobrzy. Ew. źle przyjmowały leki. Antykoncepcja hormonalna to są LEKI jak każde inne i to normalne, że trzeba je podpasowac pod konkretny organizm. Zle się czujesz po tabletkach a Twój lekarz nie chce ci ich chociaż zmienić? Zmień lekarza! A nie narzekaj na swoje lenistwo i głupotę zwalając winę na tabletki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.09.2018 10:34
Odstawilam na zawsze, dostalam zakrzepowe zapalenie żył głębokich
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 01.09.2018 18:51
Brałam bez przerwy przez 7 lat od 17 roku życia... nie polecam, gra nie warta świeczki, lepsze prezerwatywy. Głupia byłam, ze wcześniej nie zrezygnowałam z nich
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.09.2018 18:39
Bralam przez 6 lat bez przerwy i nabawilam sie hashimoto i hiperprolaktynemii oraz nadwagi
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie