„Rosną mi włoski wokół sutków, usuwam je pęsetą”. Czy to może być SZKODLIWE dla zdrowia?

Odpowiadamy na to pytanie.
„Rosną mi włoski wokół sutków, usuwam je pęsetą”. Czy to może być SZKODLIWE dla zdrowia?
Fot. Unsplash.com
06.05.2018

Mimo że Polki regularnie trafiają do światowych rankingów najpiękniejszych kobiet świata i zestawiane są z pięknościami z Brazylii, Hiszpanii, Szwecji i Rosji, to wcale nie oznacza, że są wolne od kompleksów. Wręcz przeciwnie! Zaledwie 7 proc. z nas jest całkowicie zadowolona ze swojego ciała, reszta chętnie by coś w sobie zmieniła.

Sytuacje, w których koniecznie powinnaś iść do ginekologa

Tak przynajmniej wynika z sondaży, przeprowadzanych regularnie na grupie kobiet w wieku od 18-55 lat. W jednym z nich aż 89 proc. Polek przyznało, że nie lubi swojego wyglądu.

Kompleksem numer jeden wśród Polek okazały się nadprogramowe kilogramy - problem ten dotyczy 32 proc. ankietowanych. Zmarszczki są z kolei przyczyną niezadowolenia dla 29 proc. naszych rodaczek. Niska samoocena dotyczy także rozmiaru piersi (43 proc. uważa, że ma za mały biust, 23 proc., że za duży, 20 proc. ma problem z jego kształtem i jędrnością), trądziku (6 proc.), owłosienia (7 proc.), pośladków (12 proc.) oraz cellulitu (42 proc.).

Jedne kompleksy są bardziej uzasadnione, inne mniej. Kaja zalicza siebie do grona dziewczyn, które faktycznie mają się czego wstydzić. Dziewczyna zmaga się z nadmiernym owłosieniem wokół brodawek:

- Mam dość wstydliwy problem. Dotyczy on niechcianego owłosienia. Włoski wyrastają mi wokół sutków, są dość długie i czarne. Przeszkadza mi to, że są tak bardzo widoczne, dlatego raz w tygodniu wyrywam je pęsetą. Ostatnio zwierzyłam się z tego przyjaciółce, a ona nastraszyła mnie, że taki zabieg jest niebezpieczny dla zdrowia. Dodała też, że powinnam zgłosić się do lekarza ze swoim problemem, bo owłosienie w takim miejscu nie jest normalne. Miała rację? Przyznam, że trochę się przestraszyłam…

 

 

Nadmierne owłosienie okolic klatki piersiowej może być objawem tzw. hirsutyzmu. Jest to zaburzenie polegające na występowaniu u kobiet owłosienia w miejscach typowo męskich (na brzuchu, wewnętrznej stronie ud, plecach, piersiach, itp.). Dolegliwość ta dotyka około 35 proc. pań i jest spowodowana albo nadmierną ilością androgenów w organizmie, albo zażywaniem niektórych leków.

Na podstawie Twojego opisu trudno jednak stwierdzić, czy rzeczywiście cierpisz na hirsutyzm, dlatego warto, abyś skonsultowała swój problem z endokrynologiem, a następnie z ginekologiem. Niewykluczone, że lekarz przepisze Ci specjalistyczny preparat doustny, który złagodzi dokuczliwe objawy.

Pytasz również , czy depilacja za pomocą pęsety jest niebezpieczna. Usuwanie niechcianych włosków w ten sposób rzeczywiście może nieść za sobą konsekwencje – nie tyle groźne dla zdrowia, co nieprzyjemne. Wyrwane włoski mogą bowiem wrastać pod skórę i tworzyć stany zapalne, a nawet przekształcać się w ropiejące ranki i bolące krostki. Z uwagi na tę ewentualność, pamiętaj o regularnych peelingach piersi, a także o dezynfekowaniu pęsety za pomocą spirytusu salicylowego.

Jeżeli zależy Ci na trwalszej i dużo skuteczniejszej metodzie pozbycia się owłosienia, powinnaś rozważyć elektrolizę. Usuwa ona cebulki włosowe za pomocą niskonapięciowego prądu elektrycznego.

Pamiętaj jednak, że najlepiej skonsultować swój problem bezpośrednio z lekarzem. Doktor dokładnie obejrzy Twoje ciało i zdecyduje wówczas, czy dolegliwość należy leczyć odpowiednimi lekami, czy też pozostać przy depilacji mechanicznej.

 

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.05.2018 10:34
Grupa kobiet powinna być minimum +25 bo te młodsze to raczej dziewczyny :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.05.2018 20:12
Ja też mam, wyrywam i żyję. Co ciekawe, nie mam ciemniejszej karnacji, czy koloru włosów. Jestem naturalnie ruda i piegowata, a raz na dwa tygodnie/miesiąc wokół sutków pojawia mi się kilka pojedynczych, ciemnych i grubych włosków. Nie mam problemów z "ciemną ścieżką" na brzuchu itd. Tylko wokół sutków.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.05.2018 13:00
Pojedyncze wlosy wokol sutkow u kobiet sa normalne. Nie wystepuja czesto, ale sie zdarzaja, szczegolnie u pan o ciemniejszych naturalnych wlosach albo o wyzszej wrazliwosci mieszkow na androgeny akurat w tej partii ciala. Wiele kobiet ma te pojedyncze wloski w partiach typowych dla mezczyzn z tego samego powodu.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie