Brązowa, szara, pomarańczowa... Wiemy, co oznacza kolor krwi w czasie miesiączki

Sprawdź, czy masz się czym martwić.
Brązowa, szara, pomarańczowa... Wiemy, co oznacza kolor krwi w czasie miesiączki
fot. iStock
16.03.2018

Chociaż miesiączka towarzyszy nam regularnie, co miesiąc i przez wiele lat - niektórym z nas wciąż trudno się do niej przyzwyczaić. Traktujemy ją jako zło konieczne i chcemy jak najszybciej o niej zapomnieć. Często prowadzi to do sytuacji, kiedy przestajemy obserwować swoje ciało - zmieniamy odruchowo kolejne podpaski i tampony, ignorując sygnały, jakie wysyła nam organizm.

To błąd. Krwawienie miesięczne nigdy nie wygląda dokładnie tak samo. Jego odcień i gęstość zmieniają się w zależności od naszej kondycji. Może być pierwszym sygnałem kłopotów zdrowotnych. Jakich? Tego dowiadujemy się z poradnika opublikowanego na łamach serwisu brighside.me.

Na podstawie fachowej wiedzy lekarzy powstał praktyczny przewodnik po kolorach krwi miesiączkowej. Wyróżniono ich aż 7, a każdy oznacza coś zupełnie innego.

Zobacz również: Nowa (i BARDZO GROŹNA) moda wśród kobiet. Wkładają sobie do pochwy...

Różowa krew

Jasny odcień krwi miesiączkowej może być sygnałem niskiego poziomu estrogenu. Jeśli regularnie uprawiasz sport - powodem może być twoja aktywność fizyczna. Ta może rozrzedzać krew i także powodować obniżenie poziomu estrogenu. Warto się temu przyjrzeć, bo niektóre badania sugerują, że może mieć to wpływ na ryzyko wystąpienia osteoporozy.

 

Blada krew

Rozcieńczona, rozmyta i niemal niewidoczna krew może zwiastować, że twoja dieta jest uboga w składniki odżywcze. Obserwuj swoje ciało. Czasami jest to także pierwszy objaw rozwijającego się nowotworu jajników.

 

Brązowa krew

Brązowa lub bardzo ciemnoczerwona krew zazwyczaj nie zwiastuje niczego złego. Prawdopodobnie przyczyną jest jej zbyt długie przebywanie w macicy. Jeśli będzie się to powtarzało - zbadaj się ginekologicznie.

 

Jaskrawa krew z ciemniejszymi plamami

W tym przypadku chodzi nie tylko o kolor, ale także konsystencję. Krew przypominająca dżem z ciemniejszymi skrzepami może oznaczać obniżenie poziomu progesteronu i podwyższenie poziomu estrogenu. Zazwyczaj to nic groźnego, ale może zwiastować zaburzenia równowagi hormonalnej, a nawet mięśniaki/włókniaki macicy.

 

Czerwono-szara krew

Jeśli nie jesteś w ciąży - istnieje ryzyko, że to objaw choroby przenoszonej drogą płciową. Jeśli jednak ostatnio nie miałaś miesiączki - krwawienie tego typu może oznaczać poronienie.

 

Krew w kolorze żurawiny

Tak wygląda zazwyczaj wzorcowa krew miesięczna. Nie masz się czym martwić. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest unikalny. Regularnie się badaj. Zwłaszcza, jeśli nagle zauważysz różnicę w jej odcieniu.

 

Pomarańczowa krew

Prawdopodobnie to infekcja intymna. Jeśli pomarańczowej krwi towarzyszy przykry zapach i ból - możliwe, że chodzi raczej o chorobę weneryczną.

Zobacz również: Blogerka ujawnia, co dzieje się z jej idealnym brzuchem chwilę przed miesiączką...

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.03.2018 13:23
Mam krew w kolorze żurawiny Aż jestem w szoku ze krew może mieć inny kolor niż czerwony xd
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.03.2018 13:20
Szara czy pomarańczowa krew miesiączkowa ?! Co za bzdury..... Może jeszcze niebieska i zielona..... :/
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie