Nowa (i BARDZO GROŹNA) moda wśród kobiet. Wkładają sobie do pochwy...

To się może bardzo źle skończyć.
Nowa (i BARDZO GROŹNA) moda wśród kobiet. Wkładają sobie do pochwy...
Fot. Thinkstock
23.02.2018

Do miesiączki można się przyzwyczaić, ale do bólu już raczej nie. W tych szczególnych dniach warto robić wszystko, by ulżyć sobie w cierpieniu. Niektórym pomagają leki rozkurczowe, inne z nas doceniają masaż podbrzusza, kąpiel, a nawet seks. Niestety, w akcie desperacji sięgamy także po metody bardziej inwazyjne i niebezpieczne dla naszego zdrowia.

W ostatnim czasie furorę robią czopki z diazepamem. To substancja stosowana w przede wszystkim w psychiatrii i neurologii m.in. przy stanach lękowych, padaczce czy bezsenności. Sprzedawana jest pod nazwami handlowymi Valium (preparat niedostępny w Polsce) czy Relanium. Musi być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza, ale cierpiące na silne bóle miesiączkowe kobiety znalazły jej inne zastosowanie.

To może się dla nich wyjątkowo źle skończyć - ostrzegają lekarze.

Zobacz również: Nie do wiary: Kobiety piją ten napój, żeby NIE ZAJŚĆ w ciążę

bolesna miesiączka

fot. Thinkstock

Valium czy Relanium to leki dostępne w różnych postaciach. Szczególną popularnością wśród kobiet cieszą się czopki z diazepamem. Preparat umieszcza się w pochwie, a powoli wchłaniana substancja czynna ma działać silnie przeciwbólowo. To z ich strony ryzykowna samowola, bo nigdy nie są przepisywane w tym celu. Nie ma dowodów na to, że rzeczywiście działają.

Tematem zajęła się ginekolog dr Jen Gunter, która na swoim blogu pisze: „Włożenie diazepamu do pochwy nie przyniesie żadnego efektu, a może ci jedynie zaszkodzić”. Specjalistka zauważa, że substancja ta działa na tzw. receptory GABA, które zlokalizowane są w centralnym układzie nerwowym - mózgu i rdzeniu kręgowym, a nie pochwie.

Z tego powodu lek ten nie ma prawa działać przeciwbólowo przy miesiączce.

Zobacz również: Blogerka ujawnia, co dzieje się z jej idealnym brzuchem chwilę przed miesiączką...

bolesna miesiączka

fot. Unsplash

„Jeśli kobiety czują się lepiej po zastosowaniu Valium, to tylko dlatego, że zadziałał na nie efekt placebo. Ewentualnie diazepam wchłonął się do krwi i przedostał do mózgu” - twierdzi. Kanadyjska ginekolog przestrzega przed stosowaniem leków wbrew zaleceniom lekarzy i powołuje się na wiarygodne wyniki badań.

W jednym z nich grupie 49 kobiet podano dopochwowo 10 mg diazepamu albo placebo. Nie stwierdzono żadnych różnic w odczuwaniu bólu miesiączkowego. Kolejny eksperyment to potwierdził. Tylko w jednym badaniu zauważono niewielką różnicę w przypadku stosowania leku.

Najważniejsze jest jedno - substancja przepisana w leczeniu konkretnej choroby nigdy nie może być stosowana do radzenia sobie z innymi dolegliwościami.

Zobacz również: Miesiączka nie musi być bolesna: 10 porad, dzięki którym poczujesz ulgę

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
Marta33 (Ocena: 5) 05.08.2018 02:03
przecież tabletki uspokajające obniżaja ciśnienie krwi a co się z tym wiąże zwiększają się skurcze macicy i ból jest większy.zaobserwowałam to po sobie-biorę niekiedy bromazepam i wtedy nasila się ból-po alkoholu-chociaż piję raz na ruski rok to samo-ale po kawie ból jest mniejszy.no chyba że u mnie tylko tak działa.ogólnie jestem niskociśnieniowcem,
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 23.02.2018 08:59
Wiecie, o tych wszystkich nowych, niebezpiecznych modach nigdy nie dowiedziałabym się, gdyby nie ten portal. Może przestańcie szerzyć taki głupoty.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.02.2018 01:19
Może to dlatego, że czopki wkłada się w pupę, a globulki do pochwy, bo działają miejscowo. W odbytnicy lek ma szanse się wchłonąć, a w pochwie nie bardzo. Niech lekarze im powiedzą, w którą dziurę wsadzać to leki zadziałają, a panie ich potrzebują, bo powariowały.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie