Sytuacje, w których KONIECZNIE powinnaś iść do ginekologa

Nie ignoruj tych wskazań.
Sytuacje, w których KONIECZNIE powinnaś iść do ginekologa
Fot. Thinkstock
01.02.2018

Chyba żadna kobieta nie przepada za chodzeniem do ginekologa. Oprócz dentysty to jeden z najbardziej nielubianych specjalistów. Badania u ginekologa są nieprzyjemne. Bywają też bolesne. Poza tym musimy odpowiadać na wiele pytań, które mają intymny charakter.

Kolejna sprawa to jakość usług i kompetencja ginekologa. Zdarzają się przypadki, że nie jesteśmy z nich zadowolone, podobnie jak z dwuznacznych uwag co bardziej dowcipnych ginekologów. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach trudno o sprostanie naszym oczekiwaniom. Trzeba jednak powiedzieć, że do ginekologa trzeba chodzić. Czasami to kwestia życia i śmierci. Biorąc to pod uwagę, tym bardziej zaskakują komentarze specjalistów, że są pacjentki, które swoją pierwszą wizytę ginekologiczną odbywają z powodu ciąży.

Jeżeli jesteś jedną z kobiet, które zastanawiają się, kiedy powinny iść do ginekologa bądź kiedy występują ku temu wskazania, ten artykuł jest dla ciebie. Omawiamy najważniejsze przypadki, gdy trzeba lub po prostu warto umówić się na wizytę do tego specjalisty.

Zobacz także: REPORTAŻ: Trafiłam do nawiedzonego ginekologa

kiedy iść do ginekologa

Fot. unsplash.com

Bolesne miesiączki

Bardzo często ignorujemy bolesne miesiączki, chyba, że ból jest nie do wytrzymania. Tak naprawdę miesiączka nie powinna boleć. Jeżeli zwykłe leki przeciwbólowe ci nie pomagają, koniecznie udaj się do ginekologa. Może istnieć przyczyna chorobowa takiego stanu rzeczy.

Nieregularne miesiączki

Nie każdy cykl trwa 28 dni. Prawidłowy mieści się w granicach 21-35 dni. Regularność polega na tym, że za każdym razem pojawia się w podobnym odstępie. Różnica, która może wystąpić, to 2-3 dni. Jeżeli zaobserwowałaś większą, to znak, że powinnaś udać się do ginekologa.

Zmiany w miesiączkowaniu

Jeżeli do tej pory miałaś niezbyt obfite miesiączki, a nagle zaczęłaś bardzo mocno krwawić, jest to niepokojący sygnał. I przy odwrotnej zmianie. Powinnaś skonsultować ją z ginekologiem.

kiedy iść do ginekologa

Fot. unsplash.com

Ciąża

Jeżeli jesteś w ciąży, pierwsza wizyta u ginekologa powinna przypaść na 6-8 tydzień tego stanu. Wtedy dobrze byłoby zrobić pierwsze USG. Dzięki niemu dowiesz się dokładnie, jak długo trwa ciąża oraz czy wszystko przebiega prawidłowo.

Planowanie ciąży

Jeżeli planujesz dziecko, możesz udać się do ginekologa. To wcale nie nadgorliwość. Specjalista przepisze ci witaminy oraz podpowie, jak współżyć, aby zajść w ciążę jak najszybciej. Zaleci również odpowiednie badania.

Problemy we współżyciu

Jeżeli odczuwasz ból albo nie ma u ciebie wystarczającego nawilżenia pochwy, udaj się do ginekologa. Jeżeli nie występuje uzasadniona przyczyna w budowie twoich narządów, skieruje cię do seksuologa.

kiedy iść do ginekologa

Fot. unsplash.com

Bóle podbrzusza

Nigdy nie powinnaś lekceważyć bólu podbrzusza. Co prawda nie muszą oznaczać niczego groźnego, ale czasami wskazują na poważne dolegliwości. Jedną z nich są torbiele jajników. Gdy ból się utrzymuje przez kilka dni, a do tego nasila, nie czekaj.

Niepokojące objawy

Zaniepokoić cię powinny zmiany takie jak rany, krosty czy brodawki, które pojawiły się w okolicach narządów płciowych. Jeżeli znikną same w przeciągu kilku dni, prawdopodobnie nie było to nic groźnego. Zawsze można jednak dokonać konsultacji – z pewnością nie zaszkodzi. Gdy zmina utrzymuje się 4-5 dni, idź do gonekologa. Kolejny niepokojący objaw to plamienia, upławy i świąd. Mogą one świadczyć o tym, że wdała się infekcja.

Problem z zajściem w ciążę

Jeżeli współżyjesz regularnie od roku i nie zaszłaś w ciążę, udaj się do ginekologa. Są tacy, którzy zajmują się leczeniem niepłodności. Badane są zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Wizyta u ginekologa jest wskazana także wtedy, gdy planujesz antykoncepcję. Poza tym ważne są wizyty profilaktyczne. Każda, nawet niewspółżyjąca kobieta raz do roku powinna iść do ginekologa.
 
 Zobacz także: 10 intymnych nawyków zdrowej kobiety

 

Polecane wideo

Komentarze (10)

Ocena: 4.6 / 5
gość (Ocena: 5) 02.02.2018 15:57
Ja mam 27 lat,miesiaczki dosc nieregularne,a pierwszy dzien bardzo bolesny.Krwawie max 4 dni czasami ledwo 2.Zdaza sie miesiac podczas ktorego nie krwawie prawie wcale,po czym kolejny jest obfity.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.02.2018 16:57
Dziewczyny, miewacie krótkotrwałe kłucia jajników podczas brania pigułek anty?
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 01.02.2018 13:13
Ja mam nowotwór jajnika i chodziłam po lekarzach prawie rok i się prosiłam o skierowania na wszystko. Teraz czekam już od roku w kolejce do operacji i kolejne pół poczekam tylko dlatego, że to nie rak złośliwy (póki co). Więc warto się badać, jak najczęściej, bo jeszcze trzeba do tego czas oczekiwania dołożyć.
odpowiedz
Ania (Ocena: 5) 01.02.2018 12:27
Mam podwyższoną prolaktyne, odwiedzalam juz okolo 10ciu ginekologow, żaden nie potrafi unormowac mi cyklu. Kazdy przepsiuje leki, po których czuję się fatalnie. Polecacie jakiegoś dobrego ginekologa, okolice Szczecina ??
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 01.02.2018 10:45
2 razy do roku (jeśli się nic nie dzieje). Kilkanaście minut co pół roku, może uratować życie!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie